DSC_9330Анатолій Крайнюк щойно здав майже півлітра крові та отримав чергову відмітку у своє донорське посвідчення. Фото автора.

Для менянина Анатолія Крайнюка Всесвітній день донора – майже професійне свято. На роботі Анатолій Миколайович качає зі свердловини мінеральну воду, але зараз мова не про неї – йтиметься про іншу священну та безцінну рідину.

Анатолій Крайнюк вирішив учергове здати кров саме у День донора. За його українським донорським посвідченням 14 червня було 28-е донорство. Насправді ж Анатолій Миколайович віддавав свою кров ще більше разів.

– Уперше це сталося ще за Союзу, – пригадує чоловік. – Я тоді служив в армії в Узбекистані. Одному з солдатів у Ташкенті зробили операцію, йому була потрібна кров. Ми з товаришами допомогли, з тієї пори я – донор.

У Миколи Анатолійовича є дві рідні сестри – Тетяна та Раїса. А людей, з якими він «побратався», віддаючи власну кров, навряд чи можна точно порахувати. Побратими та посестри живуть не тільки в Україні, а й у країнах Прибалтики, у Грузії – свого часу Анатолій Крайнюк там теж виконував свій донорський обов’язок.

Микола Анатолійович запевняє, що після здачі крові почувається нормально. Увесь процес він давно завчив на пам’ять. «Перед тим»: перевзутися у капці, попити солодкого чаю, зручно лягти на кушетку. «Після того» – ще чашка чаю, цього разу вже з печивом. А тоді – на велосипед і додому.

Після здачі крові усі донори отримують талон на харчування та довідку, за якою мають право на відгул у день донорства та наступного дня. За умови доброго самопочуття та за бажанням донор має право другого дня вийти на роботу, а відгул приєднати до чергової річної відпустки.

Почесним донорам – зуби і не тільки

За чинним законодавством, донори, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. За даними ЦРЛ, у районі проживає 14 почесних донорів.

Почесні донори України мають право на:

* безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;

* пільгове придбання ліків (зі знижкою 50 відсотків їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;

* безплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;

* першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;

* позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;

* використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;

* отримання надбавки у розмірі 20 відсотків до мінімальної пенсії, що призначається за віком;

* отримання пільгових позик на будівництво індивідуального житла за рахунок цільових коштів, що передбачаються Національною та місцевими програмами розвитку донорства крові та її компонентів.

Коментарі закриті.