– Мій чоловік працює вже три роки у Франції, я поки вчуся у Києві. У нас є традиція – ми щоліта на цілий місяць їздимо на Лазурне узбережжя. Цього року нас вже не двоє, а троє, і традицію доведеться відкласти. Наскільки? Сама не знаю, чекаю поки Діма не скаже, що їхати безпечно.

Олену налякали попередження Всесвітньої організації з охорони здоров’я про спалах кору у Європі. З початку року там перехворіло понад 12 тисяч дітей. Це вже більше, ніж за увесь минулий рік. Єдиний захист – щеплення. Олені його робили. Її півторарічному Микитці – ні. В поліклініці вже третій місяць молода мама чує одне те саме – немає вакцин. І заможність її родини не рятує: вакцини неможливо дістати і в дорогих приватних клініках.

Неочікуване здешевіння

Так триває вже другий рік. Кожен регіон України на собі це відчуває. Причина проста. Міністерство охорони здоров’я закуповує вакцини тільки на половину дітей.

«Свідомо» не раз запитувало: чому? За цей час змінилося вже чотири міністри охорони здоров’я, але відповідь завжди була одна – не вистачає грошей.

Остання закупівля міністерства доводить – проблема в іншому.

У травні та червні за гроші платників податків купили вакцини проти восьми хвороб – гепатиту, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Користуючись новим законом «Про доступ до публічної інформації», «Свідомо» попросило МОЗ розкрити контракти з продавцями вакцин. (Закон тепер говорить – уся інформація про використання народних грошей не може бути закритою від людей). Міністерство дозволило ознайомитися з контрактами, хоча в руки копії не надало. Ми виписали ціни і порівняли з попередніми закупками. І були вражені.

Мільйони «з повітря»

Що сталося? І цього, і минулого року закуповувалася та сама вакцина виробництва міжнародного гіганта фармакології Sanofi. Різниця лише у компанії-посереднику. Цього року вакцину за 35 гривень МОЗу продала фірма «НВЦ Біоніка». Минулого року міністерство платило по 66 гривень фірмі «Інтерфарм».

«Свідомо» почало збирати інформацію про компанію. Заснували її у Києві Олексій Зак, Вадим Романюк та Олена Бех. «Інтерфарм» з 2003 року є одним з найбільших продавців ліків державі. Минулого року третина від усіх грошей на вакцинацію – більше 97 мільйонів гривень – отримала саме ця компанія. При цьому сама вона ліки не виробляє. Вона закуповує їх у міжнародних гіган- тів – того ж Sanofi. Тобто є посередником.

Ми дізналися ціни в самого виробника. Від Sanofi вакцина проти кору, паротиту та краснухи пропонується за 33 гривні. Тобто минулого року посередник завищив ціну вдвічі!

Коли ми повернулися із нашими знахідками до МОЗу, нам додали ще пару. Виявляється, зараз СБУ розслідує кримінальну справу щодо закупівлі міністерства. Там фігурує не лише «Інтерфарм». На допити ходить людина, яка відповідала за закупівлі ліків при дев’ятьох (!) міністрах, – Людмила Мухарська. Вона у МОЗі з 1998 року, коли уряд очолював Валерій Пустовойтенко, а міністром охорони здоров’я був Андрій Сердюк. Як зазначили в міністерстві, Людмила Мирославівна в них більше не працює. Вона пішла на пенсію.

За твердженням джерела, разом з нею до СБУ та прокуратури, як на роботу, ходить і весь колишній склад тендерного комітету. В МОЗі не лишилося жодної «старої» людини. Головує закупівлями тепер виходець з донецької медицини Раїса Моісеєнко. До міністерства її взяв новий міністр – теж з Донецька – Олександр Аніщенко.

Якщо причина падіння цін нам стала зрозуміла, то на інше запитання відповіді ми поки не знайшли. А чому ж вони мовчать?! Це ж величезний успіх в боротьбі з корупцією! Якби ті самі вакцини минулого року були закуплені за ринковою ціною, щепити можна було б не 54% відсотки дітей, а всі 100.

Схема працює далі

Перша відповідь – міністром при цьому був Зиновій Митник. Колишнього керівника столичної лікарні для високопосадовців «Феофанія» призначали на посаду нинішній президент та прем’єр.

А друга відповідь – схема закупівель і при Митнику, і при всіх міністрах до нього, і при нинішньому міністрі – та сама. Вакцини закуповуються не напряму у виробників, а через посередників. При цьому в контрактах не прописано, вакцини якого саме виробника посередник поставить українським дітям. А це створює додаткові можливості нагріти руки.

Коли ми запитали у міністра Олександра Аніщенка, чому зберігається схема з посередниками, державний службовець відповів так:
– Ми маємо обмежені фінансові можливості. Але, на жаль, навколо і цих грошей багато бажаючих щось відщипнути. Наше завдання цих щипачів прибрати.

33

Чекаємо.

Єгор СОБОЛЄВ, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова».

Коментарі закриті.