Отруєння нітратами і нітритами найбільш часто зустрічається навесні, адже саме в цей сезон з’являються перші фрукти та овочі. Друга хвиля припадає на серпень – вересень , в період збору баштанних культур.

Що ж собою являють нітрати? За своєю суттю вони являють собою солі азотної кислоти. Після того, як землю обробляють добривами, що містять азот, вони збираються в землі.
Саме за рахунок азоту відбувається активний ріст рослин. Якщо ж внесено надмірна кількість таких добрив, то наслідком стане те, що шкідливі речовини будуть акумулюватися не тільки в грунті , а й у готових овочах. Беручи в їжу урожай, з подібної грядки, людина наражається на небезпеку інтоксикації нітратами, які можуть мати досить серйозні наслідки для здоров’я.
Далі ми з вами поговоримо про можливі небезпеки, які таять в собі продукти з такими «добривами», обговоримо ознаки настання інтоксикації, розглянемо моменти щодо надання оперативних дій і те, як проходить лікування цієї недуги.

Ознаки
При вживанні фруктів, що містять нітрати, найстрашніше полягає в тому, що нітрати всередині людського організму перетворюються в досить токсичні речовини – нітрити. Така інтоксикація людини характеризується гіпоксією, яка негативно впливає на роботу серця, може викликати пухлину шлунка. Лікування займає часом досить тривалий період і залежить від багатьох факторів.

В результаті отруєння нітратами симптоми з’являються досить скоро. Так, наприклад, вже через шість годин після прийому в їжу продукту, багатого на погані добрива, починаються позиви до блювоти, відкривається діарея. Людина має сильні головні спазми, загальну слабкість, больові відчуття в області печінки і шлунка, можливе підвищення температури тіла. Найбільш часто зустрічається отруєння динею, кавунами та огірками.

Невідкладна допомога
Якщо симптоми, як кажуть, «на обличчя», то перед приїздом медиків, необхідно оперативно надати першу допомогу. Професійне лікування буде надано вже в лікарні.
Від вас вимагається приготувати слабкий розчин марганцівки. Якщо немає можливості приготувати розчин марганцівки, то для даної процедури можна використовувати сольовий розчин.

Потерпілому необхідно випити близько 400 мл такого розчину, а після штучно викликати блювоту. Після очищення шлунка, необхідно випити сорбент і забезпечити постільний режим, а ось самостійне застосування різного роду знеболюючих категорично забороняється. Лікування даними препаратами може призначити тільки лікар. Хворому рекомендується інтенсивне вживання чистої води з метою природного виведення нітратів з організму. Через деякий час нудота повинна пройти, і ви можете напоїти хворого чорним чаєм. Якщо ж стан не поліпшується після виконання даних процедур, вам необхідно телефонувати в швидку для госпіталізації, де буде надано і подальше лікування.

Початкове лікування повинно включати багато пиття, щоб не допустити настання зневоднення організму. В період лікування і після, людині призначається дієта. Якщо в перші дні, іноді наказана повна відмова від прийому їжі, то при позитивній динаміці в раціон поступово вводять курячий бульйон і домашні сухарики, легкі каші на воді.

Профілактика отруєння нітратами
Для того, щоб уникнути подібної інтоксикації, будьте розбірливими у виборі перших фруктів, ягід і овочів. Якщо говорити в загальних рисах, то подібне отруєння можна мінімізувати, дотримуючись простих принципи:
Теплова обробка продуктів допоможе знизити рівень вмісту шкідливих компонентів в них;
Обробці необхідно піддавати продукти харчування і питну воду.
Завжди кип’ятіть воду, яку ви взяли з відкритих джерел;
Привчіть себе для приготування салатів завжди відчищати шкірку овочів;
Залиште овочі у воді на деякий час, і ви набагато знизите рівень токсичних речовин в їх змісті;
Кращим місцем для зберігання смачних овочів і фруктів буде холодильник. Холодна температура не дозволить здійснити перехід нітратів у форму нітритів.
Провести лабораторні дослідження на вміст нітратів в фруктах, овочах, в питній воді
можна на базі Менського районного лабораторного відділення ДУ « Чернігівський ОЛЦ
МОЗУ» , м . Мена , вул. Вокзальна, 9а.
З повагою, в.о. завідувача Менським РЛВ ДУ « Чернігівський ОЛЦ МОЗУ»  Хрущ Б.Г.

Коментарі закриті.