Одне з найбільших металургійних підприємств України “Запоріжсталь” стало черговим активом, який опиняється під контролем Росії. Російський “Внешэкономбанк” придбав меткомбінат, незважаючи на те, що свій інтерес до “Запоріжсталі” не приховував Рінат Ахметов.

За інформацією видання “Української правди”, продаж “Запоріжсталі” завершено, при чому комбінація ознаменувалася жорстким конфліктом старих власників з Рінатом Ахметовим.

Мажоритарним акціонером “Запоріжсталі” була компанія Midland Resources Holding Ltd, зареєстрована в офшорній зоні на британському острові Гернсі.

Кінцевими власниками підприємства виступали уродженець Дніпропетровська Едуард Шифрін разом з громадянином Канади Алексом Шнайдером, а також їхні партнери. Їхнє бажання продати всю “Запоріжсталь” стало публічним у 2010 році.

Свій інтерес до “Запоріжсталі” не приховував Рінат Ахметов. Для придбання комбінату він пішов на консорціум з південнокорейською корпорацією Posco. Паралельно комбінатом начебто цікавилися російські олігархи Роман Абрамович і Алішер Усманов.

Інформовані джерела на умовах анонімності розповіли “Українській правді” драматичну історію продажу комбінату, яка завершилася в травні.

Отже, спочатку власники “Запоріжсталі” уклали протокол про наміри зі структурами, пов’язаними з російським державним “Внешэконобанком”. Однак запропоновані росіянами 1,2 мільярда доларів зміг перебити Рінат Ахметов.

За словами джерел, підприємства з групи Ахметова уклали не просто протокол про наміри, а договір купівлі-продажу “Запоріжсталі”. Більше того, власники комбінату отримали 50 мільйонів доларів задатку.

Непрямі підтвердження цьому факту були в пресі. 12 травня запорізький губернатор Борис Петров підтвердив продаж “Запоріжсталі” холдингу Ахметова та південнокорейського Posco.

Однак далі за нез’ясованих обставин власники “Запоріжсталі” захотіли повернути назад 50 мільйонів доларів задатку та розірвати угоду. При цьому вони погодилися додатково сплатити 50 мільйонів доларів штрафу.

З’ясувалося, що російський покупець запропонував ціну, яка дозволяла акціонерам “Запоріжсталі” заробити ще більше – навіть з урахуванням санкцій, які треба було покрити перед Ахметовим.

Після чого було укладено ще один договір – знову зі структурами, спорідненими з російським державним “Внешэкономбанком”. Джерела повідомляють, що остаточна ціна “Запоріжсталі” склала 1,7 мільярда доларів.

Такий фінал боротьби за “Запоріжсталь” вразив Ахметова. За інформацією джерел, його адвокатами було подано позов до Лондонського суду, який наклав арешт на акції комбінату до розгляду справи по суті. Зараз питання перебуває в апеляції.

Події навколо “Запоріжсталі” можуть бути складовою більш глобальної геополітичної гри.

Минулого року було оголошено про придбання контрольного пакету “Індустріального союзу Донбасу”, який володіє в Україні Алчевським меткомбінатом і Дніпровським меткомбінатом імені Дзержинського. Кінцевий новий власник так і не був оголошений, однак, за інформацією джерел, ідеться про той же російський “Внешэкономбанк”.

Ключовою деталлю в цій картині є той факт, що керівником наглядової ради “Внешэкономбанка” є глава уряду Росії – тобто Володимир Путін.

За матеріалами: Українська правда / П.З., TCH.ua.

Коментарі закриті.