Родина 80-річної Тетяни Сподаренко відома у Стольному. На двох городах біля дому замість картоплі — теплиці з квітами.

Десять років вирощували квіти в теплицях: троянди, альстромерії, тюльпани, ромашки, лілії, хризантеми, еустоми, гербери. На всі свята односельці скуповувалися у них.

— Поки стоять без діла, — присідає навпочіпки бабуся. — Своїм віддавали дешево. Наприклад, тюльпани — по три гривні. Ромашки у цьому році було доволі.

Тетяна Сподаренко і теплиця з квітами у горщиках

Уночі біля теплиць чергують хлопці, щоб злодії не залізли, не покрали. Років десять тому дочка Клавдія з онуком Женею почали будувати ці теплиці. На городі, що біля моєї хати, 24 сотки. Більша частина під теплицю. Картоплю садимо на іншому городі. Біля іншої хати 32 сотки землі. Там майже на весь город теплиця. Земля і хата біля неї дісталася від самотньої жінки, яку я доглядала. У цьому році два котли зламалося. В одній теплиці все замерзло. Іншу топили дровами. Трохи вродило.

— Професійно в Чернігівській області квіти мало хто вирощує, — запевняє Клавдія Петрівна. Вона живе в Чернігові. — Десять років тому, як працювала у школі, зарплата була — сто гривень. Шукали, де підзаробити. Наші друзі займалися квітами. На той час возили хризантему в Санкт-Петербург. І ми вирішили зайнятися. Розсаду брали у голландців. З ними працювати добре. Вони давали кредити на покупку квітів під чотири відсотки. їхні спеціалісти, агрономи приїздили. Вчили, як вирощувати, доглядати. Вчителю ж на базарі стояти не можна було. Торгувала мама.

Орхідею у горщиках вирощували чотири роки поспіль. Як в інших магазинах ціна була двісті гривень — ми по 60 віддавали. Дешево, бо нікуди дівать. Наприклад, зацвіло п’ять тисяч тюльпанів, їх треба швидко збути, щоб не пропали. Здати оптом у Київ не завжди виходило. Не ми одні такі гарні. У Київській області багато квітів вирощують.

Раніше торгівля велика була на День медичного працівника, перше вересня, День учителя. Тепер ажіотаж тільки на 8 Березня. Усі перейшли на подарункові конверти.

— Якщо з квітами не піде, що робити будете?

— Поки мама жива, тут дітям допомагатиму. А тоді у Стольне поїду, свиней, птицю заведу.

Перед першим вересня букети не замовляють, заходять, прицінюються. В основному просять ті, що дешевші. Мало хто купує букети по 250-400 гривень. П’ять років тому брали по 1200-1300. Це троянди, скомпоновані з іншими квітами, що відтіняють їх красу.

Щоб розпочати квітковий бізнес, потрібно як мінімум сто тисяч гривень. За дві теплиці на той час виклали 300 тисяч. Будували не один рік. І я, і син брали кредити. Зараз теплиці потребують ремонту, навіть страшно подумати, скільки треба грошей.

Юлія Семенець

Коментарі закриті.