З 1 січня набрали чинності деякі законодавчі нововведення. Полтавське інтернет-видання «Коло» пропонує ознайомитися з «новинками» від Верховної Ради.

За читання візитної картки вголос оштрафують на 1700 гривень

У перший день року в дію вступив закон про захист персональних даних. Закон був прийнятий для приведення українського законодавства у відповідність із міжнародними вимогами. Необхідність його обґрунтували можливим посиленням обміну інформацією про фізичних осіб між правоохоронними органами України та іноземних держав під час проведення Євро–2012.

Експерти побоюються, що персональними даними може бути визнана будь-яка інформація про людину. Адже у європейських аналогах закону персональні дані поділяються на дані загального характеру – прізвище, ім’я, дата народження, місце проживання тощо та «вразливі» персональні дані – історія хвороби, ідентифікаційні коди, записи біографії, кредитна історія, фотографії, запис голосу, дані про судимість.

У європейських країнах забороняється збирання саме останніх, вразливих, персональних даних. В українському законі поділу даних на «загальні» та «вразливі» немає. Тож навіть оголошення прізвища особи може здійснюватися тільки за її згоди. А відповідальність за порушення закону передбачена не тільки адміністративна, а й кримінальна.

Базою персональних даних визнається не лише база комп’ютерних даних, а й паперові картотеки. Усі бази персональних даних треба буде реєструвати у державному реєстрі. Іншими словами, поки дані з вашої картки у стоматолога не будуть зареєстровані у відповідній інстанції, лікувати вам зуби стоматолог буде всупереч закону, але відповідно до клятви Гіппократа.

Штрафи, передбачені законом, починаються від 1700 і сягають 17 тисяч гривень та 3 років позбавлення волі.

«Спрощенців» поділять на 4 категорії

Із 1 січня 2012 року набрав чинності новий закон про спрощену систему оподаткування.

Закон вносить зміни у Податковий кодекс України. Усім суб’єктам господарювання, які хочуть працювати на єдиному податку, необхідно буде подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та отримати нове свідоцтво.

Закон передбачає поділ платників єдиного податку на 4 категорії.

До першої категорії віднесли фізосіб-підприємців, які торгують на ринках або надають побутові послуги населенню, не мають найманих працівників та обсяг доходу яких не перевищує 150 тисяч гривень на рік. Вони платитимуть податок у межах 1 – 10 відсотків мінімальної зарплати на місяць.

Друга категорія – фізособи – підприємці, які працюють у ресторанному бізнесі або надають побутові послуги населенню, або платники єдиного податку, які мають не більше 10 найманих працівників і обсяг доходу не більше 1 мільйона гривень на рік. Для них ставка податку коливатиметься у межах 2 – 20 відсотків мінімальної зарплати на місяць.

До третьої категорії віднесені фізособи – підприємці, які мають не більше 20 найманих працівників та обсяг доходів не більше 3 мільйонів гривень на рік.

До четвертої категорії належать юрособи будь-якої організації, що мають не більше 50 найманих працівників та обсяг доходів не більше 5 мільйонів гривень на рік.

Для підприємців третьої і четвертої категорій встановлюється ставка податку у розмірі 3 відсотків від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5 відсотків від отриманої виручки без ПДВ.

Землю ще не продамо, але зареєструємо

1 січня набрав чинності Закон України про «Державний земельний кадастр». Це – єдина геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, їхнє цільове призначення, дані про кількісну і якісну характеристику земель, їхню оцінку, відомості про розподіл земель між власниками та користувачами.

Документ визначає орган державної влади, відповідальний за ведення державного земельного реєстру, склад інформації по кожній земельній ділянці, яка має бути відображена у реєстрі, порядок присвоєння кадастрового номеру ділянці, яка має бути відображена у реєстрі, встановлює вимоги до Поземельної книги і порядку її ведення.

А от продавати землю у 2012 році в Україні ще не будуть. У грудні 2011 Верховна Рада продовжила дію чинного мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2013 року.

143 документи для підприємця

Набрав чинності й закон про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності та зміни до нього. Таким чином, законодавство визначає перелік із 143 позицій дозвільної документації, яка повинна бути у суб’єкта підприємницької діяльності.

Коментарі закриті.