стальниченкоДоброю новиною є те, що Європа дає гроші не лише на державному рівні, а й безпосередньо місцевим громадам. Наприклад, за європейські кошти Мена модернізує вуличне освітлення, планує утеплити дитсадок «Сонечко» та здійснити ряд інших важливих перетворень. Як звичайне українське містечко чи село може залучити «донорські» кошти на розвиток своєї громади розповів Юрій Стальниченко, заступник директора КП «Центр державно-приватного партнерства» Чернігівської обласної ради.

Про Мену знають

Нещодавно у Луцьку відбулась міжнародна конференція в рамках Угоди мерів, на якій серед головних спікерів був і Юрій Валерійович.

На конференції Софія Лінн, керівник проекту Міжнародної Фінансової Корпорації, так розповіла про свій досвід роботи в Україні:

Коли ми тільки починали, ми демонстрували успішний досвід європейців. Сьогодні такий досвід є і в Україні, це заслуга активних громад.

На цій же конференції був показаний фільм про менську модернізацію вуличного освітлення, проведений прес-брифінг за участю Менського міського голови Геннадія Примакова.

Свій досвід по залученню інвестицій Юрій Стальниченко поширює серед громад Чернігівщини, постійно працює над новими проектами.

Сьогодні найгостріше стоїть питання енергоефективності, – розповідає Юрій Валерійович. – Тарифи скажені, а енерговтрати великі. Потрібно цю проблему вирішувати комплексно – проводити утеплення та осучаснювати опалення. Із суто економічного поняття енергоефективність вже стала питанням національної безпеки та добробуту громадян.

Складові успіху

1. Ініціатива. Варто розпочати з формування стратегії розвитку громади, чітко уявляти, в якому напрямку рухатись. Це дозволить виявити основні проблеми та заходи по їх вирішенню. У Європі намагаються мислити комплексно і одним заходом впливати на вирішення кількох проблем.
2. Пошук. Вирішувати проблему бажано із залученням експертів, бо часто буває так, що проблема насправді зовсім в іншому, ніж думали спочатку.

3. Залучення. Зацікавлені сторони на цьому етапі адаптують проблему під власні вимоги. Наприклад, вуличне освітлення у Мені оновили за умови зменшення викидів шкідливих газів у атмосферу. Місто отримало світильники, донори -– екологічний ефект.

4. Заявка. Це бізнес-план, який розписує проблему громади у дусі донора. Зазвичай об’ємний документ – бували по 30, 80, навіть 140 сторінок.

5. Оцінка. Донор оцінює заявку на відповідність кінцевим цілям, уточнює, іноді вносить пропозиції. Після оцінки заявник отримує рішення стосовно підтримки проекту донором.

6. Реалізація. Європейці ретельно контролюють і постійно моніторять свої проекти на декількох рівнях. «Кинути» їх практично неможливо, адже вони встановлюють різні «запобіжники». У процесі реалізації починаєш більше розуміти не лише хід думок донора, але й глибше усвідомлювати власні проблеми.

7. Поширення. Досвід цінна річ і європейці залюбки його поширюють. З початку реалізації проекту зазвичай проводиться інформаційна кампанія, яка показує вирішення проблеми. Чим потужніше і масовіше, тим краще.


У Мені Юрій Стальниченко за час роботи заступником міського голови працював над Генеральним планом міста, планом дій сталого енергетичного розвитку, проектом модернізації вуличного освітлення тощо. Таким досвідом зацікавилися в області.

У своїй теперішній роботі Юрій Валерійович допомагає містам Чернігівщини розвиватися, підтримує ініціативу місцевих громад та супроводжує проекти на усіх етапах їх реалізації.

Коментарі закриті.