Олександр Воронецький

Хоч і кажуть, що курчат по осені рахують, але прогноз на цьогорічний урожай по ланах-садах-городах вже можна і зараз робити.

Адже на Менщині триває збір ранніх зернових, скоро почнуться картопляні «баталії», доходять до кондиції садовина і городина, фінішує ягідний сезон. Очікування по заповненню погребів і засіків – досить оптимістичні.

Пшениця радує

– Уже обмолочено 75% озимої пшениці, практично закінчено збирання озимого ріпаку та гороху, – інформує заступник начальника управління АПР Менської райдержадміністрації Володимир Таргонський. – У середньому по району врожайність пшениці складає 52,7 центнера з гектара (у 2016 році – 47,5). А у деяких господарствах вона сягає 80 центнерів з гектара. Трохи краще від минулого року вродив горох – із гектара намолочують більше 39 центнерів. Урожайність озимого ріпаку приблизно така ж, як і торік – 40,8 центнера.

Отже ранні зернові не підкачали. На черзі жито (1100 га), ячмінь (1300 га), овес (750 га) та яра пшениця (550 га). Але по цих культурах, як і по кукурудзі та соняшнику, робити прогнози ще рано. Тут багато від «небесної канцелярії» залежить: щоб дощем не залило, вітром не покрутило.

Погріб буде не порожнім

Сільгосппідприємства та фермери цьогоріч картоп­лею засадили 806 гектарів. Дякуючи погодним умовам – без затяжної спеки і з систематичними дощами – і у них, і на приватних городах очікується непоганий урожай крохмалистої.

Овочів, окрім бульби, великі сільгосппідприємства у нашому районі практично не вирощують. У цьому питанні беззаперечний лідер – приватний сектор. І якщо на моркву, столовий буряк, капусту (особливо, коли вчасно посадили і поливати не лінувалися) господарі і господині не скаржаться, то огірки – слабуваті. І не те щоб зовсім пусто, але й не густо. Декому, щоб на зиму засолити, і купувати доводиться. Зате помідорів цьогоріч достатньо вродило.

Хто дбає – той має

Пізні весняні заморозки засмутили садівників: якщо яблуні, сливи, виноград мороз «покусав» латками (у когось нема, а у декого – вистачає), то абрикоси практично по всій Менщині не вродили.

«Наше слово» побувало у Олександра Воронецького із Семенівки, який професійно займається садівництвом і ягідництвом. Під цими культурами у нього зайнято більше гектара землі. І хоча холод завдав збитків і його господарству, все ж чоловіку є на що сподіватися.

– У мене цього року не лише абрикоси постраждали, – розповідає Олександр. – На добрий врожай слив, черешень, горіхів і винограду також сподіватися не доводиться. Але порадували малина, аґрус і порічки, більшість сортів яблук і груш, ожина та ще, як не дивно, персики. Хоча останні – південні теплолюбні рослини, а від заморозків практично не постраждали.

На садибі Воронецьких від розмаїття рослин аж очі розбігаються: одного винограду 40 сортів, по кілька – малини, аґрусу, полуниці. Ягоди червоних порічок – із середню вишню розміром, полуниці більші сірникової коробки, на кущі ремонтантної малини по 500–700 ягід за сезон визрівають. А персики які величезні, від яблук і груш гілки гнуться.

– Звичайно, усе постійного догляду вимагає, не кожного року урожай багатий, – говорить господар. – Але хто дбає, той і має. Продам ягоди, розсаду і саджанці реалізую – от і з прибутком. Хоча за високою ціною не женусь.

Коментарі закриті.