У Мені вже кілька років реалізується проект модернізації вуличного освітлення.

Як готувався проект, хто його реалізує і про прогрес проекту – у матеріалі Часу Чернігівського.

Ще у 2014 році була підготовлена проектна заявка на модернізацію системи вуличного освітлення міста Мена. Знайдено і можливе джерело для фінансування – грантова програма Європейської Комісії “Демонстраційні проекти Угоди мерів”.

У лютому 2015 році місто Мена визнано переможцем грантової програми, разом з іншими 10 містами України. Громада отримала сертифікат на 500 тисяч євро, що мали покрити до 80% всього кошторису проекту.

– Перші кошти – півмільйона євро – за проектом щодо освітлення сподіваємося отримати вже наприкінці березня цього року. Ще треба укласти договори з фінансовими установами, аби можна було одержати на рахунки іноземну валюту. Треба також брати менеджера проекту, який вестиме його далі. Представництво ЄС в Україні координуватиме роботу з надання подальшої ефективної допомоги у створенні в містах-грантерах передумов для планомірного й безперешкодного виконання грантових контрактів із дотриманням усіх вимог та рекомендацій Європейської Комісії, – так озвучив тоді подальші плані міської ради Федір Фесюн (міський голова до 2014 року).

Загальний бюджет проекту становить 638 тисяч євро, з яких 500 тисяч – кошти фондів ЄС, решта – кошти Державного фонду реконструкції та розвитку. Мета проекту – повністю реконструювати систему вуличного освітлення.

За планом мали встановити 1403 нових світильників, які будуть управлятись автономно. Додатково змінять мережі та щитові. Регулювання яскравості сприятиме суттєвій економії електроенергії. Орієнтовне скорочення споживання – до 66%.

У 2015–2016 роках реалізована перша частина проекту – встановлено 331 сучасний ліхтар. На це витрачено кошти ДФРР. На заміну решти ліхтарів витрачаються кошти ЄС. Втім оперативно виконати цю частину проекту не вдалося – через проблеми з проведенням конкурсу на закупівлю товарів та послуг.

– Міська рада кілька разів проводила тендерні закупівлі на суму грантових коштів. Втім з різних причин ці тендери скасовані. Для прикладу, одна з фірм, що за підсумками тендеру зайняла друге місце, оскаржила його результати. В іншому випадку міська рада зрозуміла, що із запропонованими учасниками тендеру цінами неможливо зробити якісне освітлення, відтак проект не пройде верифікацію і не буд зарахований як результативний, – свого часу пояснював секретар міської ради Юрій Стальниченко.

Тож наприкінці 2017 року міська рада домовилась з Представництвом ЄС про продовження терміну проекту – фактично до липня 2018 року.

Також Єврокомісія дала згоду на проведення тендерних закупівель за європейськими правилами з врахуванням пріоритету якості робіт, а не найнижчої ціни. У результаті переможцем тендеру став консорціум «Світло Менщини».

Довідково. Консорціум «Світло Менщини» – це об’єднання двох підприємств: ТОВ “Промінвестбуд Славутич” (підрядник по встановленню першої «хвилі» ліхтарів у 2015 році) та ТОВ “Атілос” (власне виробник ліхтарів та супутньої продукції). Консорціум взявся реалізувати проект за 10,2 мільйона гривень. До виконання супутніх робіт долучили і місцеве комунальне підприємств “Менакомунпослуга”, працівники якого допомагають демонтувати старе обладнання, вирубувати дерева та чагарники, що заважають роботам.

Наразі в Мені активно замінюють ліхтарі. Роботи, а саме монтаж світильників, заміна кабелів, встановлення та налаштування системи управління, мають бути завершені до кінця липня. Додатково у проекті передбачені кошти на навчання працівників, що управлятимуть системою освітлення.

Менський міський голова Геннадій Примаков розповідає про прогрес проекту та подальші плани Менської ОТГ щодо енергомодернізації муніципальних будівель

Центральна вулиця Мени Сіверський шлях з новими «євроліхтарями»

* * *

Модернізація вуличного освітлення у Мені дозволь знизити споживання електроенергії на 66%, з 785 до 270 Мегават/рік. Орієнтовна зниження викидів СО2 – з 832 до 283 умовних тонн у рік.

Коментарі закриті.