imagesПроблеми комп’ютерної зайнятості, пов’язані безпосередньо із здоров’ям дитини є не безпідставними. Занепокоєння батьків про зіпсовані очі, викривлені хребти і “покоління домосідів” призводить до строгих обмежень. Так, тривале сидіння за комп’ютером не йде на користь ні поставі, ні зору. Цю проблему треба визнати такою, що існує і спробувати вирішити, а не просто максимально обмежити дитині машинний час, – пропонує заступник начальника Чернігівського міжрайонного Управління ГУ ДСЕС у Чернігівській області Юлія Зеркаль.

Коли ми говоримо про дозування роботи на комп’ютері, то маємо на увазі основні шкідливі чинники, що впливають на стан здоров’я  дитини, що працює за комп’ютером:
– навантаження на зір, стомлення очей;
– сидяче положення протягом  тривалого часу;
– дія електромагнітного випромінювання монітора;
– перевантаження суглобів кистей рук та ніг.
Найбiльш вразливою під час роботи з монiтором є система зору. Майже всi, хто працює за дисплеєм, пiсля тривалої роботи скаржаться на втому очей, бiль, вiдчуття печiння, «пiску», сльозотечу. Тривала робота за дисплеєм часто є причиною зниження гостроти зору. Пам’ятаючи про це, просто треба обмежити час роботи за комп’ютером, особливо якщо це гра, яка вимагає великого зорового напруження (дрiбнi деталi, яскравi кольори тощо).

Протягом дня дитина може спілкуватися з комп’ютером не більше: для дитини 6-річного віку -10-12 хвилин,  7-8 –річного – 15 хвилин,  9-10 –річного – до 20 хвилин, середнього шкільного віку – 30-45 хвилин; старшого шкільного віку – близько години.
Здавалося б, за комп’ютером людина сидить в розслабленій позі, проте вона є для організму вимушеною і неприємною: напружені шия, м’язи голови, руки і плечі, звідси зайве навантаження на хребет, остеохондроз, а у дітей – сколіоз. В тих, хто багато сидять, між сидінням стільця і тілом утворюється свого роду тепловий компресс, що веде до застою крові в тазових органах, як наслідок – простатит і геморой, хвороби, лікування яких – процес тривалий і малоприємний. Крім того, малорухливий спосіб життя часто приводить до ожиріння.

 
Як обладнати робоче мiсце для комп’ютера: 


Рекомендується для комп’ютера придбати спеціальний стіл та стілець. Розташуйте комп’ютер у кутку або ж задньою поверхнею до стiни. Рекомендується, щоб монітор був розташований не менш, ніж на відстані 50 см від очей.
Стiл повинен стояти в добре освiтленому мiсцi, але так, щоб на екранi не було виблискування. Робоча поверхня стола повинна бути світлого кольору, близького до кольору комп’ютера, матовою, не блискучою.
Стiлець, за яким буде сидiти ваша дитина, обов’язково повинен бути зi спинкою. Висоту стільця треба підбирати таким чином, щоб забезпечити перпендикулярність лінії зору користувача. Сидiти має на вiдстанi не менше 50-70 см вiд дисплея (чим далi, тим краще), впираючись поглядом безпосередньо в центр екрана. Сидiти треба з прямою спиною або ж трохи нахилившись уперед. Мiж корпусом тiла i краєм стола повинен залишатися вiльний простiр приблизно 5 см. Руки повиннi вiльно лежати на столi. Пiд ноги можна поставити пiдставку, щоб вони були зiгнутi в колiнних та кульшових суглобах приблизно пiд прямим кутом. Непогано ще мати підставку для ніг.
Розташувати монітор треба так, щоб користувач не “впирався” очима у вікно чи джерело освітлення, бо це викликає перенапруження зорової системи і веде до зорової перевтоми.


Вимоги до утримання приміщення:


– щоденне проведення вологого прибирання примiщення, де розташований комп’ютер;
–  до i пiсля роботи комп’ютера  необхідно протирати екран спецiальною ганчiркою або губкою;
– частiше провiтрювати кiмнату; для збiльшення вологостi в примiщеннi встановити акварiум або посуд з водою;
– завішувати вікна в кімнаті, де використовується комп’ютер, світлими однотонними матовими шторами.

 
Визначення нервово-м’язової напруженості:


Заняття на комп’ютері, і насамперед захоплюючі ігри, віднімають дуже багато сил і потрібний час, щоб їх відновити. Адже згідно з законом виснаження стомлення зростає швидше, ніж причини цього навантаження, тому стомленому організму одна і та ж робота обходиться дорожче, ніж тому, що відпочив. Більш того, нервово-емоційна напруженість і стомлення зору, накопичуючись, негативно позначаються на подальшій діяльності. Не випадково педагоги скаржаться на надмірну збудливість і некерованість школярів молодших класів, що попрацювали в комп’ютерному кабінеті. 


Можна виділити 4 основних типа прояву `комп’ютерної` втоми: 


1. Втрата контролю над собою: дитина  починає часто чіпати обличчя, смокче палець, гримасує, кричить і тому подібне;
2. Втрата інтересу до комп’ютера: дитина  часто відволікається, розмовляє, звертає увагу на інші предмети, не бажає продовжувати роботу;
3. Характерена «стомлена поза»: дитина схиляється то в один, то в інший бік, відкидається на спинку стільця, задирає ноги, упираючись  об край столу.
4. Емоційно-невротична реакція – крик, підстрибування, пританцьовування, істеричний сміх та ін.   

Тому дуже важливо вчасно зупинити дитину, перемкнути її увагу на щось інше. При цьому правильну організацію праці і відпочинку при роботі на комп’ютері  необхідно виховувати у дитини з  раннього віку.
Діти! Працюйте на комп’ютері  із задоволенням  та  будьте здорові!

Коментарі закриті.