Як Менський зоопарк сезон відкривавУ якому місці можна одразу побачити багато диких тварин? Звичайно ж – у зоопарку!

І, мабуть, більшість мешканців Чернігівщини знають, що саме у райцентрі Мена є таке місце – зоологічний парк загальнодержавного значення. Це, до речі, єдиний зоопарк України, що розташований в районному центрі. В ньому, за офіційною інформацією, налічується близько 1000 живих істот 135 видів, немало таких, що занесені до Червоної Книги України та Міжнародної Червоної Книги. Нещодавно працівники зоопарку організували День Відкриття чергового, 39 сезону.

Скажу без зайвого пієтету, що коли пройшов крізь коридорчик будиночка-каси, то спіймав себе на відчутті дежавю – адже начебто знову повернувся в дитинство. Бо, по-перше, побачив, що до зоопарку завітало дуже багато дітей (їх того сонячного дня чекав ще й сюрприз – адміністрація закладу запросила на свято представників клоун-студії «Паті-мікс», і клоуни Фуня та Іриска з не менш сонячними посмішками розважали малечу, проводячи веселі конкурси та обдаровуючи сюрпризами-подарунками). А по-друге, спливли в уяві дитячі роки, коли ще разом з батьками ходив цими доріжками та з захопленням роздивлявся тварин, яких до того часу бачив лише на картинках чи по телевізору…

Неквапом блукаючи поміж вольєрів, помітив, що територія зоопарку тримається в чистоті, ростуть на його тригектарній площі різні дерева, кущі, квіти. Тварини також доглянуті, в їхніх клітках прибрано й нещасними «в’язнями» вони себе там не відчувають, оскільки для них створені спеціальні умови існування, максимально наближені до їх звичного природного середовища.

Зустрівся та поспілкувався й з колективом зоологічного парку (всього за штатним розписом тут 44 працівники). І жінки, яких більшість, і чоловіки виявилися дуже привітними у спілкуванні (від самого початку знайомства, ще не знаючи, що я журналіст, допомагали зорієнтуватися на території), щиро й не кривлячи душею розповіли про свої здобутки та проблеми.

Після розмови з ними залишилися лише позитивні емоції, бо відчув, що працівники тут, серед звірів, насправді людяні і люблять свою роботу та віддані їй. Щоб підготуватися до свята, вже о п’ятій ранку були на роботі й займалися облаштуванням території. А ще помітив, що колектив за свого директора – горою! Він, а точніше – вона, бо посаду директора зоопарку вже 16 років обіймає саме жінка – Зінаїда Максименко, має серед своїх підлеглих справжній авторитет.

– Он подивіться, які чудові плакати наш керівник власноруч понамальовував, – показують наввипередки колеги. – І взагалі вона тут ніякої роботи не цурається: десь у чомусь порадить-підкаже, десь власним прикладом покаже.

– Звичайно, проблем у нас вистачає, – в свою чергу ділиться наболілим і сама Зінаїда Сергіївна. – І хоча зарплати у нас мінімальні, та сидіти ми склавши руки не звикли. Силами наших працівників було здійснено поточні ремонти всіх вольєрів і приміщень, постійно проводимо роботи по благоустрою території. Кризова ситуація, яка виникла кілька років тому, начебто минула й мешканці нашого зоопарку вже отримують весь раціон збалансованого харчування і, як ви помітили, після зимівлі мають непогану форму. В цьому сезоні вже отримали приплід від левів, верблюдів, антилоп, капібар та вовків. Постійно виводиться потомство і у пернатих. Хочемо ще у своїх колег з інших зоопарків виміняти деяких екзотичних тварин, яких у нас немає, зокрема – парочку для нашого хлопчика-зебри, щоб сам не сумував.

– Чув, що у вашому закладі запроваджено «Програму опіки над тваринами». Як вона виконується? – запитую.

– На жаль, останнім часом бажаючих взяти на себе зобов’язання фінансово підтримувати наших підлеглих зовсім мало, хоча ми для опікунів створюємо якнайкращі умови, – почув у відповідь. Фінансування отримуємо лише з державного бюджету. Правда, не забувають про нас представники Менської міської ради – цікавляться. А от представникам районної та обласної влади хотілося б про нас нагадати і запросити в гості, щоб вони на власні очі побачили, як ми тут усі мешкаємо і якими силами нам уся ця краса дається.

Що ж, скажу відверто, що прощатися і з колективом зоологічного парку і з їх мудрим керівником та їх «дикими» підопічними не хотілося. Бо, мабуть, як і всім людям, не хотілося прощатися з дитинством, оскільки приємно було спостерігати за малечею, яка з захопленням «наживо» розглядала представників дикої природи.

Можу запевнити читачів, що і для дітей, і для дорослих цей день став справжнім святом, подарував позитивні емоції та яскраві незабутні враження від живого спілкування з тваринним світом, а також багато цікавої інформації для загального розвитку. І від свого імені, і від імені інших відвідувачів хочу висловити всім причетним до цього величезну подяку за таку можливість!

Довідково. Історія Менського зоопарку розпочалася в 1975 році, коли місцевий любитель природи колишній сержант міліції Генадій Іванович Полосьмак з метою організації екологічної освітньо-виховної роботи організував у своєму будинку зоокуточок, який уже в 1977-му (саме цей рік вважається днем народження закладу) «виріс» до розмірів зоопарку. Всього через 6 років – у 1983 році – зоопарку було надано статус загальнодержавного значення. На сьогодні в зоологічному парку утримуються земноводні, плазуни, риби, птахи та ссавці. За статистичними даними, за рік зоопарк відвідує близько 50 тисяч дорослих і дітей не тільки з Мени, району та області, а й з інших куточків України та близького зарубіжжя.

Андрій НАВРОДСЬКИЙ. Фото автора.

Коментарі закриті.