Школа у Жовтневому застосовує козацьку педагогіку. А з 2009 року навчальний заклад почав працювати за новою моделлю «Громада – актив школи». Скорочено – ГАШ. Вона є однією з інноваційних форм розвитку освітніх систем, яка передбачає участь громади в управлінні ними.

Свята у школі стали цікавими, популярними і бажаними. Фото з архіву школи.

Як усе починалося

Директором Жовтневої школи Олену Давиденко було призначено 2009 року. На курсах у Чернігові, які проводилися для новопризначених очільників шкіл, дізналася про всеукраїнську організацію «Крок за кроком», яка розробила і допомагає впроваджувати у практику нові моделі освітніх програм.

– Там я детально розпитала про інноваційну систему «Громада – актив школи», яку впровадила в себе Количівська школа, що в Чернігівському районі, – розказує Олена Михайлівна. – Мене зацікавила ця модель, і я вирішила застосувати її у нас. Багато читала спеціальної літератури і дізналася, що подібні моделі успішно освоїли деякі наші колеги за кордоном ще на початку 90-х років минулого століття. А запровадили цю систему з однією метою – зберегти малокомплектні школи. Для чого слід залучити громаду до процесу управління навчальним закладом і мобілізувати місцеві ресурси для забезпечення нагальних потреб.

Порадилась директорка з колегами і вирішили діяти. Для початку провели конференцію з батьками, розробили проект моделі, її статут і положення.

– Відчутну допомогу надав нам методичний кабінет відділу освіти райдержадміністрації, – каже Олена Давиденко.

Пішли на діалог з місцевими фермерами і підприємцями, адже без спонсорської допомоги важко щось зробити.

– Пообіцяли сприяння сільгоспкооператив «Жовтневий», а також районна і сільська ради, – каже директор. – На зборах обговорили спільні дії з громадою – вона нам надає практичну допомогу, а школа – навчальні і наукові послуги. Один великий клас виділили під сільську бібліотеку, хоча маємо і шкільну. Тепер обидва бібліотекарі – Тамара Москаленко і Галина Валентій – спільно організовують і проводять масову роботу і для дітей, і для усіх читачів села.

Під одним дахом півтора роки тому у школі було відкрито дитсадок, який нині відвідує близько 20 дошкільнят. По-новому запульсувало життя і в спортивному залі – бажаючі жителі села, вчителі, діти двічі на тиждень мають можливість займатися ритмічною гімнастикою. Відкрито секцію боротьби, де школярі, починаючи з першого класу, займаються цим видом спорту. Мають уже певні досягнення – посіли призові місця на змаганнях у Мені, Прилуках, Чернігові, Ніжині. Створено і футбольну команду.

З миру по нитці

Не так просто, як здається, відкривався дошкільний заклад у Жовтневому і не одразу став привабливим спортзал.

– Велика подяка небайдужим спонсорам, – каже Олена Давиденко, – бо саме вони допомогли і коштами, і морально. Меблі, іграшки, спортінвентар з’явилися дякуючи саме їм. Вони і зараз тісно співпрацюють, гріх ображатися, бо виконують чітко усі пункти домовленостей.

Дякуючи спонсорам і батькам у школі з’явився спортивний майданчик. У планах – побудова ігрового, аби мами зі своїми малюками могли там розважатися. Полагоджено дах школи – голова територіальної громади посприяв у доброму ділі, виділивши 10,5 тисячі гривень.

– Допомагають і депутатський корпус, і трудовий колектив сільгоспкооперативу, і особисто його голо- ва, – розповідає директор школи. – А ще створено єдиний благодійний батьківський фонд, яким опікуються бухгалтер і секретар при батьківському комітеті. Ми спільно вирішуємо, куди краще витратити кожну копійку.

Саме завдяки цьому фонду у школі обладнанні теплі санітарно-гігієнічні кабінети, тож тепер учням та дошкільнятам не доводиться бігати до вуличного туалету. У планах мати ще один такий кабінет. За батьківські гроші замінено раковини, встановлено електрорушники. До школи підведений природний газ. У бездоганній чистоті (підлоги скрізь, мов дзеркало) діткам затишно і гарно. У класних кімнатах – цілі оранжереї яскравих квітів.

– Місцеві фермери восени виорали 30 соток землі під шкільний город, – розповідає директор, – навесні пообіцяли дати і садівний матеріал.

Додамо, що інноваційна модель «Громада – актив школи» працює в Жовтневому за її трьома компонентами – волонтерство, партнерство та демократія. Створено волонтерську організацію, яка впроваджує у практику корисні акції – «Чиста вулиця», «Чиста школа», «До чистих джерел», «Пам’ятай минуле заради майбутнього» та інші.

Жовтнева юнь є активними партнерами усіх благодійних заходів районного рівня. А у спільних діях громади і школи нема байдужих, усі працюють і творять на демократичній основі.

У школі створено вокальний ансамбль, до якого увійшли і вчителі, і бібліотекар Тамара Москаленко. Ледь не всі діти відвідують хореографічну студію «Амріта», яку створила і опікується випускниця Чернігівського педуніверситету Ольга Вербило – колишня вихованка зразкового дитячого циркового колективу «Юність», що в Макошине. Ранки, свята, концерти, конкурси – усе її робота.

– Я свого часу дуже заздрила Макошинській, Куковицькій і Киселівській школам, що у них усе є для дітей – і пісні, і танці, і цирк, і спорт… А тепер і у нас не гірше, – каже Олена Давиденко. – Дітей спорту вчить Геннадій Биндюк, танцям і цирковим азам – Ольга Вербило, а я – співам, бо сама люблю пісенне мистецтво. Дошкільнята змалечку вчаться прекрасному, вони є незмінними учасниками усіх дійств, які відбуваються в школі. І в цьому неабияка заслуга керівника дитсадка Оксани Тутук. Ще у планах – відкрити комп’ютерні курси для молоді села.

Коментарі закриті.