Про те, як не купувати новий лічильник після планової повірки, а зобов’язати зробити це газорозподільчу компанію, журналіст «Нашого слова» випробував на власному прикладі.
Для багатьох жителів нашого району візит працівників «Чернігівгазу» щодо повірки газового лічильника є періодичною (раз на п’ять або вісім років) неприємністю. Адже, як правило, лічильник визнається несправним та таким, що не підлягає ремонту. І тому потрібно встановлювати новий, на який, як стверджує газопостачальна компанія, у них грошей нема.
Досвідчені господарі, знаючи наперед, чим закінчиться ця справа, оперативно зменшували свої витрати – замовляли лічильники через інтернет і швиденько їх встановлювали. Ще досвідченіші самі возили свої лічильники на повірку в Чернігів і поверталися звідти з висновком, який визнавав лічильник справним.
А наївні, відчуваючи, що «попадають» на гроші, намагалися розчулити газовиків розповідями про злиденне життя та згадували, родичами в якому поколінні ті їм приходяться. Але марно, бо робота є робота і споживач плентався до магазину по новий лічильник, який є досить вартісним.
По-перше, ремонтувати, або замінювати лічильники (навіть якщо вони є власністю споживача) після повірки має саме газорозподільча компанія. Про це чітко написано в Законі України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Якщо вони цього не роблять, а саме так і сталося у моєму випадку, – потрібно вмикати мозок і шукати важелі впливу.
По-друге, у типовому договорі сказано, що спірні питання потрібно вирішувати у судовому порядку. Тому саме про суд і варто думати споживачу, який хоче «потягатися» з газівниками.
Перед подачею позовної заяви я звернувся до керівництва Менської філії «Чернігівгазу» для того, щоб дати їм можливість вирішити все «по-людськи». Реакція була однозначною – мені спрогнозували шалені борги (оскільки без лічильника компанія рахує за нормативами, які швидко зроблять рахунок за спожитий газ багатотисячним) і встановлення лічильника власним коштом.
Тому з Божою поміччю я вирішив йти до перемоги. У суді вагомим аргументом є висновок НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), тому я написав заяву, у якій поскаржився на «Чернігівгаз». У заяві потрібно ретельно описати все, що стосується справи: власну адресу, номер договору, номер та покази лічильника, точні дати, норми закону та інше. Я писав власноруч, але якщо сумніваєтесь у власних здібностях, можна попросити допомоги у юриста, це не дорого.
Заяву бажано відправляти листом з повідомленням про вручення. На розгляд звернення законом передбачено місяць, тому варто запастися терпінням і не жахатися нових платіжок, які обов’язково будуть надходити. Сплачувати їх не потрібно, бо вони незаконні.
Через місяць отримав лист-відповідь від НКРЕП у якому комісія надала аргументований висновок і закликала «Чернігівгаз» у двотижневий термін привести свої дії у відповідність до вимог законодавства України. А саме: відремонтувати лічильник або безкоштовно встановити новий. Заборгованість, яка склалася на момент встановлення лічильника, має бути перерахована по середньомісячних обсягах споживання за аналогічний період минулому року. Сектор НКРЕП у Чернігівській області мав проконтролювати дії ПАТ «Чернігівгаз» та ТОВ «Чернігівгаз збут» і про результати письмово повідомити НКРЕП у місячний термін.
У результаті я отримав новий лічильник за рахунок «Чернігівгазу», а мій багатотисячний рахунок за спожитий газ було перераховано. Таким чином ще й отримав «моральне відшкодування», адже цьогорічний вересень та жовтень виявились значно холоднішими за минулорічні і звісно, що економити на опаленні без лічильника ніхто не збирався.
До суду справа не дійшла, і слава Богу, бо попри впевненість у власній правоті за цей час довелося понервувати. Але, як кажуть у народі, чим сильніше нас б’ють, тим сильнішими ми стаємо.
Варто знати
Із 1 січня 2016 року набули чинності зміно до Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Усі нормативні відомчі документи мають бути приведені у відповідність до нового Закону, а укладені до цієї дати договори зі споживачами послуг (з жителями) діють виключно в рамках нового Закону. У ньому чітко описані «взаємини споживачів і постачальників послуг».
Витяг із Закону, що стосується споживачів: «Стаття 17. Повірка засобів вимірювальної техніки, що перебуває в експлуатації.
Пункт 4. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Один коментар