Більше половини аграріїв підтримують мораторій на продаж землі«У дружини, яка померла, був земельний пай (залишився від матері). Чи можна цей пай переписати не на чоловіка, а на доньку померлої матері? Якщо так, яка процедура такого оформлення?» Тетяна П., с. Анисів, Чернігівська область

Консультацію надає Ігор Пузан, заступник начальника управління землеустрою та охорони земель – начальник відділу землеустрою та охорони земель Головного управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області.

Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області розглянуто Ваше звернення щодо можливості переоформлення земельного паю дружини, яка померла (пай залишився від матері) не на її чоловіка, а на доньку.

У відповідності до п. “в” ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки зокрема і на підставі прийняття спадщини.

Крім того, згідно пп. “б” п. 15 розділу Х “Перехідні положення” Земельного кодексу України не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам – учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Процедура успадкування обумовлена Цивільним кодексом України, зокрема ст. 1234 визначає що:

— право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю;

— право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.

Стаття 1258 Цивільного кодексу України визначає черговість спадкування за законом, де спадкоємці одержують право на спадкування почергово.

Згідно статті 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У разі, якщо один з спадкоємців вирішив відмовитися від спадку на користь іншого, то відповідно до ст. 1273 Цивільного кодексу України він має подати заяву про відмову до нотаріуса або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Отже, якщо батьки вирішили відмовитися від спадку на земельний пай на користь своєї дитини, то вони мають оформити цю відмову відповідно до норм діючого законодавства.

Ігор Пузан

Мітки: ,

Коментарі закриті.