Громадянська мережа ОПОРА презентує перші результати громадського спостереження за виборами до місцевих органів влади, які відбудуться 31-го жовтня. Ось до яких висновків дійшли експерти щодо виборчої кампанії на Чернігівщині.

Місцеві вибори-2010 в Чернігівській області, на думку експертів, відбуватимуться без відчутного тиску з «центру» та перетворяться у змагання винятково регіональних еліт.

Традиційно на Чернігівщині лідерами перегонів вже кілька виборчих кампаній поспіль ставали Блок Юлії Тимошенко та Партія регіонів. Крім того, на рівні області та у містах обласного значення (Ніжин та Прилуки) БЮТ утримував перші місця за популярністю. Стабільний, хоча й не високий, рівень підтримки мають комуністи. На останніх місцевих виборах сформувати власні фракції в обласній та чернігівській міській радах змогли також Соціалістична партія України та Блок Литвина.

Перед початком цьогорічних місцевих виборів і ВО «Батьківщина», і Партія регіонів зберігають за собою перші сходинки рейтингу за рівнем популярності в регіоні. Однак протягом останніх кількох місяців у трійку лідерів стрімко увійшла «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. Ця політична сила збільшила кількість прихильників практично в усіх районах та містах області. Згідно соціологічних опитувань, проведених Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень у вересні 2010 р., на виборах до Чернігівської обласної ради «Сильну Україну» готові підтримати 13,4 % виборців (відповідно «Батьківщину» – 18,3 %, Партію регіонів – 14,7 %, КПУ – 5,4 %).

Найцікавіший перебіг виборчої кампанії очікується у Чернігові. Головна інтрига – потенційна можливість участі у перегонах Чернігівської громадської організації «„Громадська думка», яка з 2008 р., завдяки низці соціальних акцій, здобула значну популярність та здатна змінити розподіл сил в обласній та міській радах.

Так, за даними соціологічних досліджень, представників «Громадської думки» на виборах до обласної ради можуть підтримати 5,4 % мешканців регіону, а до Чернігівської міської ради – 17 %. Ця організація не приховує свою пов’язаність з потужною місцевою бізнес-групою «Вена», має значну фінансову та медійну підтримку.

Щодо претендентів на посаду Чернігівського міського голови, то за оцінками місцевих політологів, трьома основними конкурентами є чинний мер Олександр Соколов, який з незначною перервою обіймає цю посаду з 2002 р. та має сьогодні найвищий рейтинг (19,8 %); голова ГО «Громадська думка» Анна Романова, яку готові підтримати 18,1 % чернігівців, та керівник одного з найбільших підприємств регіону «Чернігівське “Хімволокно”» Микола Михалевич (7,3 %), рейтинг якого активно зростає завдяки динамічній передвиборчій діяльності. Щодо політичної приналежності, Микола Михалевич виступатиме кандидатом від «Сильної України», Олександр Соколов, який до цього був позапартійний, йде від Партії регіонів.

Загалом, мешканці обласного центру налаштовані взяти активну участь у голосуванні. Однак дані соціологічних досліджень показують, що значна частина жителів Чернігова досі не визначилась з кандидатурою міського голови, що формує плідний ґрунт для передвиборної боротьби.

Найактивніше виборчу кампанію у місті провадять ГО «Громадська думка» (Анна Романова), Михайло Михалевич та Партія регіонів. Розпочали «рекламу брендів» Партія зелених України, Олександр Кириченко (кандидат на посаду мера від Народної партії), КПУ, СПУ, партії «Сила і Честь», «Єдиний Центр», «Удар» Віталія Кличка.

Зважаючи на наближеність до столиці, зручне географічне розташування та розвинену промисловість інтерес для політичних сил становить місто Прилуки, де сьогодні основними гравцями залишаються місцеві осередки ВО «Батьківщина» та Партії регіонів.

Тут певну конкуренцію у боротьбі за електорат вказаним партіям складуть представники «Сильної України» та «Фронту Змін». Серед можливих кандидатів на посаду міського голови є місцеві жителі, зокрема діючий мер Юрій Беркут, колишній керівник міста Микола Бабій, голова міської організації партії «Сильна Україна» Микола Рожко, представник «Фронту Змін» Олександр Козик.

Як ВО «Батьківщина», так і Партія регіонів власних кандидатів на посаду міського голови не висувають, а намагатимуться підтримати вже відомих осіб, щоб у такий спосіб, використовуючи їхню популярність, отримати від співпраці політичні дивіденди для власної сили. Згідно останніх опитувань, проведених представниками ПР, лідером у мерських перегонах є діючий міський голова Ю. Беркут, а тому його кандидатуру найімовірніше підтримає ця політична сила. У свою чергу, ВО «Батьківщина» зробить ставку на М. Бабія, акцентуючи увагу на недоліках роботи нинішньої влади.

Ситуація в регіональних ЗМІ

У регіоні проявляються певні ознаки цензури у ЗМІ. Проте подібних випадків у Чернігові не виявлено.

Чернігівський освітній центр «Ініціатива», що здійснює моніторинг друкованих видань під час виборів, відмічає значне зростання кількості замовних матеріалів у місцевій пресі. Наприклад, ГО «Громадська думка» регулярно подає інформацію пропагандистського характеру у популярній газеті «Еспресо», здійснює ротацію плакатів на білбордах, найпершою встановила значну кількість агітаційних наметів. Крім того, вона як громадська структура реалізує проект медичного обстеження у мікрорайонах міста.

Агітаційна кампанія та використання адміністративного ресурсу

Найпоширеніші форми агітації – розміщення інформації на білбордах, сіті-лайтах, рекламних щитах, подання матеріалів про кандидатів у друкованих та електронних ЗМІ, тематичні передачі на місцевому телебаченні, агітаційні намети, підтримка проведення масових спортивних заходах та участь у них. Активно використовують назви партій та особи національних лідерів Партія регіонів та «Сильна Україна».

Незважаючи на те, що офіційно кампанія не стартувала, кандидати на посаду міського голови проводять завуальовану агітацію у вигляді концертів та меценатських акцій.

Коментарі закриті.