На недавній зустрічі із регіональними журналістами, що проходила у столичному клубі Кабміну, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман озвучив основні базові положення майбутньої пенсійної реформи, наголосивши, що «жодних таємниць у цьому документі немає». Діалог із представниками ЗМІ був на рівних – без попереднього узгодження запитань (як бувало) і обмежень. Розмова перевищила обумовлені часові рамки (спілкування тривало понад годину).

Пенсії будуть «осучаснені» і справедливі

Говорячи про основні законодавчі зміни, Володимир Гройсман акцентував увагу на недосконалому нарахуванні пенсій за наявною системою, на нинішній образливій «зрівнялівці» – не залежно від «трудового надбання» людини.

Головна несправедливість нинішніх пенсійних виплат, на думку прем’єр-міністра, це те, що людина, яка працювала все життя, і той, хто «сидів на лавочці й лузав зернята», отримують однакову мінімальну пенсію. Система нарахування пенсій складна, незрозуміла пересічному українцеві та непрогнозована. Відтак ніхто не може прорахувати її: мінімальні надбавки, коефіцієнти, індексації тощо. Окрім того, востаннє пенсії перераховувалися у 2012 році, хоча з того часу заробітні плати зростали аж у 9 разів. Як результат – 80% пенсіонерів опинилися за межею бідності.

Зростання пенсійних виплат та відновлення соціальної справедливості має відбутися з 1 жовтня поточного року. Отримувати осучаснену і справедливу пенсію зможуть люди з 60 років і зі стажем не менше 25 років. «Осучаснення» – це перерахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням у формулі розрахунку показника середньої заробітної плати на рівні 3764 гривні.

Понад 9 мільйонів пенсіонер із 12 мільйонів повинні отримати пенсійні виплати у середньому на 600 гривень більшими. Нині ж 8 млн пенсіонерів виживають на мінімальну пенсію – 1312 гривень.

– Законопроектом передбачені чесні й прозорі правила визначення розміру пенсій для всіх громадян країни, – запевнив журналістів прем’єр-міністр.

Селяни не будуть обділені

Моя покійна бабуся Таїсія Криволап все життя пропрацювала у колгоспі в Задеріївці Ріпкинського району і мала 12 рублів «радянської» пенсії. Одиницею виміру вона вважала чорну хлібину. 72 хлібини – таким було її тогочасне «трудове надбання». Мізерну пенсію одержувала моя мати – сільська вчителька із понад 40-річним стажем.

Щоразу, коли приїжджаю до Задеріївки, моя тітка, колишня трудівниця місцевого колгоспу Марія Грецька, перепитує, чи не стрічалося мені «високе начальство», щоб нагадати йому про ту ж таки соціальну несправедливість. Трудова книжка тітки засвідчує ледь не півстоліття тяжкої праці. Одна із сусідок не має стажу й десяти років. Різниця в пенсіях – символічна. Чим могла втішити свою Марію Михайлівну?

Зустріч із Володимиром Гройсманом і стала доброю нагодою запитати про механізм відновлення соціальної справедливості для селян, «трудове надбання» яких перевершує півстоліття. Пенсія цих працелюбів різниться від пенсійних виплат тих, хто має уп’ятеро менше стажу, в якихось сотню чи дві гривень.

– Для Кабміну не секрет, що третина населення Чернігівщини – пенсіонери й літні люди. Переважно – сільчани з мозолями на руках і серцях. Що ж треба зробити, аби наші селяни не почувалися обділеними і забутими? – допитувалася у прем’єр-міністра.

Відповідь була така:

– Реформа якраз і передбачає зміну формули нарахування пенсій. І саме головне, що базову заробітну плату, з якої починаємо обчислення, збільшуємо втричі. Це призведе до підняття пенсій і селянам в тому числі. Я зараз чую деякі виклики і скажу так критиканам від політики. У мене таке враження, що вони зрозуміли, що пенсійна реформа буде успішною. Люди відчують уже в жовтні – листопаді, що вона буде успішною. Тож політикани намагаються не допустити цієї реформи. Будуть тримати мене за руки й за ноги, щоб тільки я цього не зробив. Але ми це зробимо. Так чи інакше, але люди потребують сьогодні рішень – відповідальних рішень. Рішень, які призведуть до відновлення соціальної справедливості. По 50 років люди відпрацювали і що мають. Які там 100 – 200 гривень різниці в пенсіях? Ніякої різниці! Той, хто все життя, вибачте, відпахав, має мінімальну пенсію. І той, хто не працював, має мінімальну пенсію. Хіба це справедливо? Якщо хтось у цій залі знає, що це справедливо, хай підніметься і скаже про це. А вважаю, що наше завдання – прийняти сьогодні чесні рішення по відношенню до пенсіонерів.

За словами прем’єр-міністра, 12 мільйонів пенсіонерів потребують справедливих пенсій. І вони такими будуть.

– Пенсія – це трудове надбання, а не матеріальна допомога від держави, – наголошував Володимир Гройсман.

Законопроектом передбачено і скасування обмежень розміру пенсійних виплат для пенсіонерів, які працюють. Скасовано особливі умови виходу на пенсію (крім військовослужбовців), запроваджується новий механізм індексації пенсій після «осучаснення» та інші позитивні зміни в системі пенсійного забезпечення.

Перший маленький крок

Пенсійна реформа, ініційована урядом у травні цього року, поки що на рівні намірів чи, як кажуть в народі, «вилами по воді писана». Бо йдеться ще тільки про законопроект, нехай і схвалений Міжнародним валютним фондом і Світовим банком. Спершу його має розглянути Національна рада реформ при Президентові, а потім – парламент.

За словами прем’єр-міністра, запропонований законопроект про пенсійну реформу – не ідеальний, і йому особисто теж не сповна подобається. Оцінки експертів і аналітиків теж суперечливі. Дехто навіть назвав урядову пенсійну реформу «схрещенням бульдога з носорогом». Та без зміни системи в майбутньому (десь через 3–5 років) Пенсійний фонд України очікує банкрутство.

Відтак Володимир Гройсман сподівається, що Верховна Рада підтримає запропонований законопроект: домінувати має здоровий глузд, а не політичні амбіції. Сам же він «готовий нести персональну відповідальність за проведення пенсійної реформи».

Коментарі закриті.