Голова Менської районної державної адміністрації Анатолій Соломко:

В економіці

Роботу промислового комплексу забезпечували 9 підприємств, якими вироблено продукції на  суму 637,8 млн. грн.  Обсяги виробництва в порівняних цінах зросли на 31,6%. Приріст обсягів промислового виробництва мають шість підприємств, це: Філія “Менський сир ППКФ “Прометей” – на 37,5%, ВАТ “Мена ПАК” – на 49,3% ,ТОВ “Нептун” – на 39%, Домницький виправний центр №135 – на 6,9%, ТОВ “Мена ДОЗ” – на 2,8%.

Продукція харчової промисловості становить 91% від загального обсягу  виробництва. Це лідируюча галузь в районі, розвиток якої  буде продовжуватись і  надалі.

Протягом 2010 року промисловими підприємствами  реалізовано продукції на суму 684,4 млн. грн.

У звітному періоді відкриті новозбудовані магазини в м. Мена СПД  Жаравіна О.В. (магазин промислових товарів “Глобус” по вул. Шевченка) та  СПД Євус Г.І.  (по вул. Леніна – магазин будматеріалів).

Зовнішньо-економічна діяльність району мала від’ємне сальдо в сумі 6,9 млн. дол. США. Обсяги експорту склали 237,9 тис. дол. США, обсяги імпорту – 7,1 млн. дол. США. В порівнянні з 2009 роком обсяги експорту збільшились  на 0,7%, а обсяги імпорту зросли в 1,9 рази.

Значне місце в економіці району складає малий та середній бізнес. Станом на 1 січня 2011 р. в районі зареєстровано  1481  СПД – фізичних осіб, з яких 1408 діючі. СПД  юридичних осіб зареєстровано на звітну дату 132 одиниці, з яких 125 діючі. У сфері малого підприємництва зайнято 3114 осіб.  Надходження до місцевого бюджету від підприємств малого бізнесу склали  4,4  млн. грн.

Протягом звітного року введено в експлуатацію 3375 кв. м.  житла (індивідуальні забудовники), що в 4,3 раза більше минулорічного показника.

Продовжується будівництво 18 квартирного житлового будинку підприємством “Укрбудреконструкція”, м. Київ.

Продовжувалось впровадження програми “Власний дім.”

У 2010 році обласним Фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі було укладено 28 кредитних договорів. За рахунок кредитних ресурсів Фонду в сільський місцевості введено в експлуатацію індивідуальних житлових будинків загальною площею 0,29 тис. м2, прокладено 16,15 км газових мереж, газифіковано  27 сільських садиб.

З бюджетів місцевих рад на ремонт доріг та утримання шляхової мережі з початку року профінансовано 468,2 тис.грн.

В районі продовжується реалізація проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” учасниками якого є 6 територіальних  громад. За звітний період на реалізацію мікропроектів об’єднань громад від  Програми розвитку ООН, яка є донором цього проекту, отримано міжнародної технічної допомоги в сумі 194,3 тис. грн.,  вкладено коштів об’єднань громад  18,6 тис. грн.  Завершено реалізацію мікропроектів в с. Бірківка (вуличне освітлення та ремонт ФАПу), с. Феськівка ( ремонт ФАПу), с. Чапаєвка (ремонт ФАПу), с. Киселівка( енергозберігаючі заходи в Будинку культури).

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника за звітний  рік в порівнянні з минулим роком зросла на 16,9% і склала  1456 грн.

Станом на 1 січня 2011 року в районі проживало 39,3 тис. осіб.

Перший заступник голови райдержадміністрації з гуманітарних та політико-правових питань Володимир Невжинський

В освіті

Наявна мережа закладів освіти Менського району дає можливість забезпечити безперервність ступеневої освіти. Станом на 01.01.2011 р. в районі працює 16 дошкільних навчальних закладів, в т.ч. 5 – по місту, 11 – по селу. Суспільним дошкільним вихованням охоплено 781 дитина дошкільного віку.

Відповідно до чинного законодавства вживаються заходи щодо створення умов для здобуття дошкільної освіти для дітей п’ятирічного віку, яких в районі – 244 чол.: по місту – 159 чол., по селу – 85 чол.. При загальноосвітніх навчальних закладах створено 9 підготовчих груп, які займаються підготовкою майбутніх першокласників. Відкрито додаткову групу для дітей старшого дошкільного віку в Киселівському сільському комунальному дошкільному закладі “Веселка”.

Розпочаті підготовчі роботи щодо відкриття дошкільного навчального закладу в с.Стольне в приміщенні загальноосвітнього навчального закладу. Планується відкриття додаткової групи для дітей з порушенням мовлення на базі ДНЗ ім.Щорса.

У 2010-2011 навчальному році в районі функціонує 28  загальноосвітніх навчальних закладів. У зв’язку із зменшенням учнівського контингенту призупинено функціонування Максаківської ЗОШ І-ІІ ст. та  Климентинівської ЗОШ І ст., Осьмаківська ЗОШ І-ІІ ступеня реорганізована  у ЗОШ  І – ступеня.

Діти з цих населених пунктів забезпечені підвозом і здобувають освіту в інших школах.

У районі визначено 5 опорних шкіл: Менську районну гімназію, Березнянську, Стольненську, Дягівську, Макошинську ЗОШ І-ІІІ ст.

За час співпраці  з Міжнародним банком реконструкції і розвитку в рамках реалізації проекту “Рівний доступ до якісної освіти в Україні” отримано 4 шкільні автобуси, в 2010-2011 н.р. Менська районна гімназія, Березнянська, Стольненська, Дягівська ЗОШ І-ІІІ ст. отримали літературу для шкільних бібліотек на суму 95 100 грн., фізкультурно-спортивний  інвентар; обладнання для кабінетів хімії, біології, математики, фізики.

Профільним навчанням охоплено 690 учнів 10-11 класів – 99,1 %. На базі Степанівського МНВК організована профільна та професійна підготовка учнівської молоді: 325 учнів з 11 сільських шкіл здобувають професію за 8 спеціальностями.

Організацією змістовного дозвілля дітей і підлітків у позаурочний час займається 4 позашкільні навчальні заклади: Менський Центр дитячої та юнацької творчості, Березнянський Будинок дитячої та юнацької творчості, Станція юних техніків, Дитячо-юнацька спортивна школа, де свої навички та вміння розвивають 1 774 дітей.

Для забезпечення підвозу дітей задіяно 10 транспортних одиниць, в т.ч. 2 автобуси придбано за рахунок коштів, виділених на реалізацію обласної програми “Шкільний автобус”, 2 – отримано в рамках державної програми “Шкільний автобус”, 2 – місцевих господарств, 4 – в рамках програми “Рівний доступ до якісної освіти”.

Гарячим харчуванням охоплено 73,7% школярів. На виконання ст.5 Закону України «Про охорону дитинства», окремого доручення Кабінету Міністрів України всі учні 1-4 класів та діти-сироти та позбавлені батьківського піклування харчуються за кошти місцевого бюджету.

Під час проведення оздоровчої кампанії 2010 року в районі було організовано роботу 28 пришкільних таборів з денним перебуванням, на базі яких оздоровлено 1258 учнів.

У культурі

У районі функціонує 75 закладів культури, з них: районний Будинок культури, центр культури і дозвілля  молоді, 17 сільських Будинків культури, Киселівський центр культури і дозвілля молоді, 15 сільських клубів, районна центральна бібліотека, бібліотека для дітей, 34 сільські бібліотеки-філіали, дитяча музична школа з філіалом в с. Киселівка, Березнянська школа мистецтв та два державні музеї.

Надходження до спеціального фонду за минулий рік склали більше 270 тис.грн.

Протягом року було проведено щорічний фестиваль-конкурс “Чудодійні мелодії”, фестиваль дитячої та юнацької творчості “Перлина”, літературно-краєзнавчий конкурс “Легенди рідного краю”, конкурс дитячого  малюнку “Казковий світ”, відкритий музично-літературний фестиваль  альтернативної творчості “Блискавка”. Творчі колективи району брали участь у відкритому обласному фестивалі творчої молоді “Під білими крилами” м.Буда-Кошельово Республіки Білорусь, в обласному  конкурсі – фестивалі “Танцювальний марафон 2010”, у II відбірковому  турі Ш  Всеукраїнського фестивалю – конкурсу народної хореографії  ім. Вірського та інше.

Гордістю району є зразковий  дитячий спортивно – цирковий колектив “Фієста”, зразковий  дитячий цирковий колектив “Юність” Макошинського СБК, зразковий дитячий ансамбль народного танцю “Калинонька” Куковицького СБК, які стали переможцями Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів та фестивалів

У кінці 2010 року 5 колективів підтвердили звання “аматорський народний”  та  “зразковий дитячий”.

Значна робота проводилась і в галузі туризму.

В охороні здоров’я

Медичну допомогу жителям району надають центральна районна лікарня, 2 районні лікарні, 4 сільські лікарські амбулаторії та 28 ФАПів. Всі медичні заклади району  акредитовані. Менська центральна районна лікарня є медичним закладом вищої акредитаційної категорії, атестованим на звання “Лікарня доброзичлива до дитини”. У районі розгорнуто 240 ліжок цілодобового стаціонару (210 ліжок в Менській ЦРЛ , 20 ліжок  – в Березнянській РЛ та 10 ліжок – у Макошинській РЛ).

У 2010 році проведено реконструкцію та переобладнання пологового відділення Менської ЦРЛ на суму близько 1 млн. грн. В районі впроваджені сучасні перинатальні технології, що привело до зменшення ускладнених пологів на 20%. У 2010 році в пологовому відділенні було прийнято 275 пологів.

Виїзними бригадами зроблено 192 виїзди під час яких оглянуто 15807 жителів села. За кошти державного бюджету у 2010 р. придбано концентратор кисню, електрокардіограф, трансвагінальний зонд для апарату УЗД, апарат магнітно-лазерної терапії.

У роботі з молоддю та спортом

У районі відмічається системна робота з молоддю, з неповнолітніми та дітьми з неблагополучних сімей. У клубі вечірнього дозвілля підлітків “Джинс” для дітей, підлітків та молоді проведено 215 тренінгових занять з питань здорового способу життя, оздоровлення, якими охоплено 5160 чол.

Стали вже традиційними благодійний фестиваль “Золотий Фенікс”, від проведення якого зібрано 9261 грн.; “Студентський форум Менщини”, яким охоплено близько 400 учасників; благодійні акції “Від серця до серця”, “Краплина здоров’я”, “Шкільний дзвоник дома”, районний фестиваль творчості для дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Через  терни до зірок”.

В навчально-виховних закладах району працюють секції із 10 видів спорту (футбол, волейбол, баскетбол, легка атлетика, настільний теніс спортивний туризм та ін.), заняттями в цих секціях охоплено 705 дітей та підлітків. Збережені існуючі заклади фізичної культури і спорту, діють дві дитячо-юнацькі спортивні школи. В них займаються 371 вихованець  по таких видах спорту: боротьба вільна, волейбол, легка атлетика, футбол, панкратіон. Забезпечено підготовку та участь команд району в чемпіонаті Європи з панкратіону м. Харків ( чемпіонка Європи), в чемпіонаті України м. Хмельницький вільна боротьба (4-5 місце), чемпіонат у м. Херсон (1 та 3 місце). За показниками ДЮСШ “Колос” входить в десятку кращих спортивних шкіл області.

Заступник голови райдержадміністрації з фінансово-економічних та соціальних питань Олександр Мисник

У фінансовій сфері

Певні результати маємо у фінансово-бюджетній сфері. Досягається щорічний приріст власних надходжень на рівні 15-20%. У абсолютних цифрах це понад 2 млн.грн. Це стає можливим завдяки здачі земель в оренду, та податками малого бізнесу – одного лише єдиного податку сплачується більше 1,2 млн. грн. щорічно.

Однак суспільно-економічні видатки бюджету зростають випереджаючими темпами, і це вимагає додаткових ресурсів. Баланс бюджету досягається дотуванням району державою.

Основними напрямками видатків по Менському району залишаються державне управління, освіта, охорона здоров’я, соціальний захист населення та культура, на що витрачається від 94 до 96 відсотків всіх наявних фінансових ресурсів району.

Що стосується видаткової частини в цілому, то тут існує ряд проблем.

Перше, це незабезпеченість коштами на проведення видатків по захищеним статтям.  З року в рік нам доводиться виносити на розгляд районної ради показники бюджету, які не стовідсотково забезпечують потребу в коштах на заробітну плату та оплату спожитих енергоносіїв. І щороку, починаючи з липня місяця, виникає необхідність всі без виключення резерви спрямовувати саме на покриття зазначеного дефіциту, замість того, щоб спрямовувати їх на розвиток установ.

Друге. Великим тягарем на район в цілому лягають видатки так званого 2 кошика (позашкільна освіта, місцеві ПСО, ЗМІ, заходи в галузі культури, фінансування районного трудового архіву, архітектурного бюро та інше) і щоб забезпечити фінансування, доводиться відволікати кошти з інших галузей. Як це не парадоксально, але потреби на зазначені вище видатки у Міністерстві фінансів не рахують взагалі, вважається, що їх повинні забезпечувати на місцевих рівнях.

Третє. Забезпечення фінансування установ освіти відповідно до нормативів бюджетної забезпеченості. Особливості розселення сільської місцевості, зокрема Менського району, зумовлюють велику кількість малокомплектних шкіл. Їх фінансування здійснюється з районного бюджету, а рішення про закриття – приймає місцева громада. При цьому не завжди враховуються  переваги організації навчального процесу  у базових школах.

У зайнятості населення

Протягом 2010 року послугами районного центру зайнятості скористалися 2072 незайнятих громадян, що склало 77,1 % до 2009 року. Протягом звітного періоду у банку даних районного центру зайнятості налічувалося 1461 вакансія від 204 роботодавців. Середній розмір заробітної плати по зазначеним вакансіям склав 985,2 грн.

Одноразову виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи отримали 17 безробітних громадян. За минулий рік в районі створено 494 нових робочих місця. Організовані громадські роботи, до участі у яких за минулий рік було залучено 292 безробітних громадян.

Станом на 1 січня 2011 року на обліку у центрі зайнятості перебувало 794 незайнятих трудовою діяльністю громадян (388 жінок, 263 молодь до 35 років). Чисельність безробітних неспроможних на рівних конкурувати на ринку праці становила 344 особи, або 16% від загальної кількості незайнятого населення.

Заступник голови райдержадміністрації з питань агропромислового комплексу, начальник управління агропромислового розвитку Павло Терентієв

У сільському господарстві

Виробництво продукції тваринництва в Менському районі представлене трьома основними видами м’яса, а саме – м’ясо ВРХ, свиней та птиці, виробництвом молока та яєць. Сільськогосподарськими підприємствами Менського району за 2010 рік вироблено 3022 тонн м’яса худоби та птиці в живій вазі, що становить 72 % від запланованого показника.

Виробництво молока у 2010 році склало 10343 т або 100,8 % до планового показника. Розрахункове вихідне поголів’я худоби та птиці по сільськогосподарських підприємствах станом на 01 січня 2011 року складає:

– ВРХ – 8185 голів (план – 8000 голів, + 2,3 %) в т. числі корів 2973 голови (план – 2900 голів, + 2,5 %)

– свиней – 3174 голови (план – 2500 голів, + 27 %)

– птиці – 41300 голів (план – 100000 голів, – 58,7 %)

Всього сільськогосподарськими підприємствами району у 2010 році вироблено продукції  тваринництва на суму 32,9 млн. грн.  (у порівняльних цінах 2005 року), що на 29,7 % менше, ніж у 2009 році.

Заступник голови райдержадміністрації з питань паливно- енергетичного комплексу, транспорту і зв’язку, будівництва, житлово-комунального господарства Володимир Василенко

У житлово-комунальному господарстві району

Житлово-комунальні послуги населенню надають ЗАТ «Менський комунальник», Менська дільниця тепломереж ВАТ «Облтеплокомуненерго», Менська експлуатаційно-технічна дільниця комунального підприємства Чернігівської обласної ради «Облсвітло».

З усього житлового фонду району 83 будинки комунальної форми власності, 44 будинки – відомчі, решта приватні.

Житловий фонд в м. Мена, а це 10 житлових будинків комунальної власності на 222 квартири загальною площею понад 11 тисяч метрів квадратних, обслуговується об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.

По району проходить близько 110 км водопровідних та 16 км каналізаційних мереж. На балансі міської, селищних та сільських рад є 65,23 км водопровідних мереж та 15,05 км каналізаційних мереж.

Завершується газифікація Менського  району, так у 2010 році газ прийшов в 3 населені пункти району : с.Майське, с.Бігач, с. Ушня. Станом на 01.01.2011 в районі газифіковано 33 населених пункти.

Соціальному захисті

У районі на 01.01.2011 року проживає 15,1 тисяч  пільговиків, в т.ч. інвалідів війни 264 чол., інвалідів праці – 2734, учасників бойових дій -270 та учасників війни – 2867.

Станом на 01.01.2011 року допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми” отримують 1890 сімей,  виплачено державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми на суму 13662 тис. грн.  Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям отримують 28 сімей, всього виплачено з початку року 404,2 тис. грн.

У 2010 році профінансовано на виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам – 3430,9 тис. грн. (342 особи).

В 2010 році призначено та виплачено одноразову винагороду 99 жінкам, яким присвоєне почесне звання «Мати-героїня» на суму 742,3 тис.грн.

Станом на 01.01.2011  року в районі створено  12 прийомних сімей, в яких виховується 15 дітей-сиріт та дітей,  позбавлених батьківського піклування.  За 2010 рік  виплачено державної соціальної допомоги дітям сиротам 297,1 тис.грн., грошового забезпечення батькам-вихователям 106,8 тис. грн.

Субсидією на житлово-комунальні послуги в поточному році користувалось 2392 сім’ї.

В Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків станом на 01.01.2011 року на обліку перебуває 15,1 тис. осіб, які мають право на пільги згідно різних законодавчих актів.

Протягом 2010 року за рахунок коштів державного бюджету  підприємствам – надавачам житлово-комунальних послуг за надані пільги відшкодовано 3704,5 тис. грн. в т. числі за користування електроенергією – 456,7 тис. грн., природнім газом – 3004,4 тис. грн., водопостачання та водовідведення – 179,7 тис. грн., інші ЖКП – 63,7 тис. грн. За  послуги зв’язку відшкодовано  177,5 тис грн.

Двом інвалідам війни встановлено телефони на пільгових умовах на суму 2,5 тис.грн.

В 2010 році 1764 сім’ям  пільговиків нарахована та виплачена готівка  для  придбання твердого палива та скрапленого газу на суму 642,6 тис. грн.

За пільгове перевезення громадян підприємствам-перевізникам  відшкодовано 275,3 тис. грн., в тому числі: автотранспорт – 170,8 тис. грн., залізниця – 104,5 тис. грн.

Станом на 01.01.2011 року на пільговому обліку перебуває 227 багатодітних сімей. Вони користуються 50% знижкою плати за житлово-комунальні послуги та послуги зв’язку, з них 57 сім’ям в 2010 році була виплачена готівка на тверде паливо та скраплений газ в сумі 18,6 тис. грн.

Протягом року здійснено виплату коштів в розмірі  29,0 тис. грн. для безоплатного поховання 31 померлого інваліда війни та учасника бойових дій.

Відповідно до рішення сесії районної ради інвалідам по зору І та ІІ групи надано право на пільги на житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ в розмірі: інвалідам І групи – 50%, інвалідам ІІ групи – 40%, а сім’ї загиблих воїнів-афганців звільнені від плати за житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ у 100 відсотковому розмірі, так як пільга 50 відсотків їм надається за рахунок коштів державного бюджету. В 2010 році на ці цілі використано 25,4 тис.грн.

Два інваліди війни через головне управління праці та соцзахисту населення одержали безоплатно автомобілі “Славута”, 58 інвалідам виплачена компенсація на транспортне обслуговування на 11,1 тис.грн., 32 – компенсація на бензин та ремонт автомобілів на 4,5 тис.грн.

В 2010 році 70 інвалідів одержали матеріальну допомогу на 7,1 тис. грн. з коштів державного бюджету, 18 малозабезпечених осіб на 1,5 тис. грн.

На 01.01.2011 року в районі проживає 583 громадяни, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них 336 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, 88 потерпілих та  157 дітей. 86 осіб є інвалідами, з яких 78 – із числа ліквідаторів аварії та 8 – із числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.  В районі проживають 3 дітей, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи та  20 сімей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

За 2010 рік оздоровлено  89 осіб,  постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в т.ч. 16 дітей.   На доставку дітей до місця оздоровлення використано 3,0 тис. грн.

Виплачено матеріальної допомоги з коштів місцевого бюджету 117 особам різних соціальних груп на загальну суму 16,3 тис. грн., та матеріальної допомоги до Дня Перемоги 148 ветеранам війни на суму 5,5 тис. грн..

Одним з негативних соціально-економічних явищ сьогодення в державі, які не втрачають своєї актуальності на протязі останніх років, є проблема погашення заборгованості із заробітної плати перед найманими працівниками.

По Менському району станом на 1 січня 2011 року сума боргу із заробітної плати з врахуванням  підприємств-банкрутів становить 203,4 тис. грн. , що на 507,2 тис. грн. менше ніж на початок 2010 року. По економічно активних підприємствах сума заборгованості із заробітної плати становить 83,3 тис. грн., що також на 466,2 тис. грн. менше ніж на 01.01.2010 року.

Кількість підприємств-боржників в районі – 4, в тому  числі 1   підприємство-банкрут ТОВ «Агрофірма Ніка», яке є найбільшим боржником з виплати заробітної плати. В порівнянні з початком 2010 року кількість підприємств-боржників із заробітної плати зменшилась удвічі.

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  має чотири відділення: відділення соціальної допомоги вдома, відділення соціально-побутової адаптації, відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги та стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання. У відділенні соціальної допомоги вдома знаходиться на обслуговуванні 827 чоловік, з яких 64 чоловіки отримують соціальні послуги згідно розроблених тарифів. В резерві на обслуговування знаходиться 895 чоловік.

Терцентр має вантажний автомобіль, трактор, плуг, косарку, борону, електро- та бензопили, промислову швейну машину, машину–оверлок, обладнані  кабінети перукаря, медичної сестри та робітника по ремонту взуття.

Стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання відкрито у листопаді місяці 2005 року в селі Стольне там зараз проживає 35 чоловік. На утримання стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання фактичні видатки склали 774 тис.грн.

Джерело: Менська районна державна адміністрація.

Коментарі закриті.