Учасники навчального візиту, керівники апаратів райдержадміністрацій та керуючі справами районних рад Чернігівщини, мали змогу в тому переконатися під час відвідин сільської гміни Герантовіце.

Войт (тобто сільський голова) Йохан Баргієл пишається її успіхами: за десять років населення у селах гміни зросло на тисячу осіб та становить тепер дванадцять тисяч. В основі такого досягнення, на його переконання, вдале визначення пріоритетів розвитку. Це освіта, культура, історія, екологія, охорона здоров’я, безпека, енергоефективність, європейська співпраця та розвиток бізнесу.

Причому на першому місці – гуманітарні питання, бо підхід такий: все, що робиться на території, робиться для людей. Треба створити комфортні умови, аби хотілося тут жити. А будуть мешканці – не забариться розвиток.

До речі, в Польщі тепер спостерігається тенденція збільшення сільського населення гмін – за рахунок тих, хто переїжджає з міст. Податки в нашої західної сусідки сплачуються не за місцем роботи, а за місцем проживання. Тож гміни й борються за свого мешканця. Звідси чудові школи, точніше – навчально-виховні комплекси, басейн у селі, прекрасні спортивні майданчики, добре забезпечення первинного рівня медичного обслуговування.

Успішні громади в Польщі – це активні та креативні громади. Скажімо, Герантовіце вдало використало свою географію – поруч загальноєвропейська автомагістраль, до якої напряму виходить одна з гмінних доріг. Тепер тут шістнадцять інвесторів. Самоврядна влада всіма силами підтримує й громадянську активність – діє кілька десятків громадських організацій, зокрема спортивні клуби, добровільні пожежні дружини тощо.

Гміна доклала неабияких зусиль для відродження розташованого поруч замку XVI століття – тепер це визначна туристична принада вихідного дня й додатковий фактор розвитку.

Під час зустрічі польські колеги наголошували: гміна діє майже на тих самих засадах, що підприємство, тобто на ринкових. Хіба що є обмеження стосовно можливостей банкрутства. Власник – населення гміни, яке й опікується розвитком території, розробляє плани, рахує кошти, укладає договори, тобто відповідає за своє майбутнє. Цей принцип дозволив Польщі здійснити вражаючий стрибок у своєму економічному розвитку.

Тепер настає час України.

Володимир БОЙКО, “Голос України”.

Коментарі закриті.