stalniПредставники органів місцевого самоврядування Чернігівщини вивчали досвід Естонії на шляху до Угоди Мерів на прикладі міста Раквере. Візит, організваний Чернігівським Центром “Доброчин”, проходив з 15 по 21 січня. Своїми враженнями з найближчою газетою поділився заступник міського голови Мени Юрій Стальниченко.

Мільйонні інвестиції

– Метою нашого візиту було вивчення досвіду органів місцевого самоврядування малих міст Естонії щодо енергетичного планування та введення енергозберігаючих технологій, – розповів Юрій Стальниченко. – Адже це дуже актуально. Протягом чотирьох днів ми спілкувалися з представниками міської влади Раквере (за розміром і кількістю населення місто схоже на нашу Мену) та експертами у галузі енергоменеджменту. Це надало можливість усвідомити, з чого саме варто починати дану серйозну і необхідну справу. Все потрібно вирішувати комплексно і в певному порядку: усвідомлення проблеми, вироблення чіткої позиції керівницт­ва міста, інвентариза­ція власних енергоспоживаючих і генеруючих об’єктів, вивчення їх ста­ну і можливостей. Ну і, звичайно, бажання населення та наявність капіталовкладень.

Українська делегація на реальних прикладах ознайомилася з уже існуючими варіантами використання додаткових інвестицій Європейського Союзу в реалізації Угоди Мерів. За дев’ять років місто Раквере залучило 47 мільйонів євро інвестицій в рамках Угоди (і це при населенні 15 тисяч осіб). Але всі ці надбання стали можливими тільки завдяки наполегливій та узгодженій роботі команди міського голови та жителів міста.

У рамках ознайомчого візиту учасники також зустрілися з посадовцями Міністерства закордонних справ Республіки Естонія. З представниками департаменту Катрін Канарік та Арво Антоном обговорили можливості участі українських місцевих громад у програмах співпраці. Посол України в Естонії Віктор Крижанівський, який був присутній на зустрічі, запевнив усіх у своїй підтримці співпраці.

Тренінги, семінари, консультації, приєднання до Угоди Мерів обраних громад Чернігівщини – наступний крок в діяльності партнерів по проекту.

Справа не одного року

– Звичайно, ми знаходимося в різних умовах з Естонією, – констатує Юрій Стальниченко. – Це країна Євросоюзу, має зовсім іншу законодавчу базу. На державному рівні всіляко підтримуються ініціативи з енергозбереження та переходу на «зелену» (термічна, сонячна та ін.) енергію. Та й фінансові питання… Адже річний бюджет міста Раквере має 14 мільйонів євро, проти нашого приблизно в 600 тисяч. Але це не говорить про те, що зовсім нічого не потрібно робити, а чекати якогось дива. Комунікації та будинки дедалі старіють, проблеми житлово-комунального господарства потребують нагального вирішення. Хоч це і справа не одного місяця, чи навіть року.

Естонці в даному питанні починали майже з того, що і ми – вони ж також вихідці з СРСР. Але було бажання змінити ситуацію. Ми ж навіть і не намагаємося економити там, де це можливо: встановити регулятори на батареї опалення або використовувати енергозберігаючі електролампочки
.
– Уже на найближчих сесіях міської ради будемо обговорювати ці питання, – каже заступник мера. – Плануємо розробити програми по заохоченню використання енергозберігаючих технологій, досконало проаналізувати стан справ, провести консультації з райдержадміністрацією, районною радою, ОСББ, представниками громади, керівниками підприємств. Ситуацію потрібно зрушувати з мертвої точки. Це в інтересах всіх жителів нашого міста.

Угода Мерів – ініціатива Європейської Комісії, яка має на меті об’єднати європейські місцеві органи влади (муніципалітети) в добровільне утворення задля спільної боротьби з глобальним потеплінням. Підписанти Угоди Мерів беруть на себе добровільні зобов’язання, випередити загальноєвропейські вимоги ЄС стосовно скорочення викидів CO2 щонайменше на 20 відсотків, шляхом запровадження в себе енергоощадних заходів та поширення використання поновлюваних джерел енергії.

Діяльність проходить за підтримки МЗС Республіки Естонія.

Коментарі закриті.