З травня 2012 року в Україні діє програма здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. В області було розроблено та затверджено таку регіональну програму, відповідно до якої в будівельну галузь Чернігівщини передбачається залучити 17 100 тис. грн державних коштів, таким чином забезпечивши 655 громадян квартирами.

Про це повідомляє управління регіонального розвитку головного управління економіки облдержадміністрації.

Механізм реалізації цієї програми регламентовано Порядком здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 №343.

Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів була створена для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Реалізується вона шляхом відшкодування державою частини відсотків за кредитами, отриманими громадянами в банках на будівництво (реконструкцію) чи придбання в об’єктах незавершеного будівництва або не реалізованого замовниками (управителями) в об’єктах, прийнятих в експлуатацію після 2009 року житла (квартири в багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки або майнові права на них). Тобто, громадянин, який став учасником програми, зможе отримати іпотечний кредит в банківській установі, при сплаті відсотків за яким йому реально треба буде платити 3% річних, решту компенсуватиме держава.

Станом на 22.08.2012 до Чернігівського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» звернулось за відповідними консультаціями 382 громадян. Документи подали 57 громадянин. 51 громадян направлено до банківських установ, з яких: 36 громадян отримали направлення в «Укргазбанк», 15 громадян – в «Ощадбанк».

На сьогоднішній день укладено 16 угод про надання часткової компенсації на загальну суму банківського кредиту 2503,971 тис.грн, з яких: 11 угод з «Укргазбанком» на суму 1816,12 тис.грн. та 5 угод з «Ощадбанком» на суму 687,851 тис.гривень.

Решта громадян збирають необхідні документи до банківської установи та проходять відповідні перевірки щодо отримання іпотечного кредиту.

Для того, щоб стати власником квартири за такої програми необхідно здійснити 5 кроків.

Крок 1. Перевірити, чи має право громадянин на отримання житла.

Програмою здешевлення вартості іпотечних кредитів можуть скористатись громадяни:

1) які на підставі статті 34 Житлового кодексу Української РСР перебувають на квартирному обліку;

2) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в установленому порядку;

3) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

4) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв’язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім’ї;

5) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

6) які проживають тривалий час (понад 5 років) за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

7) які забезпечені за місцем проживання, зареєстрованим в установленому порядку, житловою площею, що не перевищує 9 кв. метрів на одного члена сім’ї, або проживають (зареєстровані в установленому порядку) у гуртожитку, що підтверджується довідкою про склад сім’ї, виданою за місцем проживання.

Крок 2. Консультація та надання документів

1) Громадянину необхідно звернутись до Чернігівського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». Директор: Ярошевський Анатолій Іванович. Консультаційний центр: Власенко Оксана Володимирівна (14005, м.Чернiгів, пр-т Миру, 49а, к. 806, (0462) 67-49-52, факс: 67-49-50)

На базі Чернігівського регіонального управління Фонду створено «єдине вікно» щодо реалізації програми здешевлення іпотечних кредитів. До роботи «єдиного вікна» залучений представник «Укргазбанку», котрий разом з відповідальним працівником регіонального управління Фонду надає необхідні консультації та інформацію щодо порядку реалізації вищезазначеної програми.

2) Надати відповідні документи й отримати підтвердження можливості надання компенсації.

Перелік документів, які подає позичальник для укладення договору часткової компенсації процентів:
• заяву про надання часткової компенсації процентів;
• копію паспорта;
• копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (не подається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
• довідку про склад сім’ї;
• копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
• копію свідоцтва про народження дитини (дітей) (за наявності);
• документи про доходи позичальника та членів його сім’ї за останні шість місяців;
• документи, які підтверджують, що позичальник є таким, який потребує поліпшення житлових умов.

Крок 3. Обрати квартиру

На сьогодні пройшли акредитацію міжвідомчої комісії Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 18 житлових будинків в яких вільні від зобов’язань 678 квартир загальною площею 40,5 тис.м2 , це

– житлові будинки в Чернігові розташовані за адресою: вул. Курсанта Єськова (забудовником є ТОВ “Денар-Люкс”), вул. Курсанта Єськова, 14-б (ПАТ ФК “Княгиня Ярославна”), група житлових багатоквартирних будинків по вул. Красносільського від вул. Глібова до вул. Андрусенка між вулицями Красносільського та Незалежності (ПАТ “Будівельна компанія “Домобудівник”), вул.Героїв Чернобиля, 17, вул.Красносільського, 85, вул.Генерала Бєлова, 29 (ДП “УкрСіверБуд”).

– житловий будинок в Бахмачі за адресою вул. Пушкіна, 11-а, (ПП “Житлоінвест”).

– житловий будинок в Сосниці за адресою вул. Чернігівська, 22, (ДП “УкрСіверБуд”).

– житловий будинок в Ніжині за адресою вул. Чехова, 31, (ПАТ “Будівельна компанія “Домобудівник”).

– житловий будинок в Носівці за адресою вул. Центральна, 20-а (ТОВ “Житло-Буд”).

– житловий будинок в Острі за адресою вул. Зайцева, 51, (ТОВ “Житло-Буд”).

– житловий будинок в Щорсі за адресою вул. Володарського, 101а, (ПП “Моноліт Комплект”).

– житловий будинок в Мені за адресою вул. Шевченка, 74 ж, (ДП “УкрСіверБуд”).

По 3 будинках відповідні матеріали надіслані на розгляд комісії в яких пропонують для продажу 68 квартир (в м.Чернігові житлові будинки по вул.Старобілоуська, 61а, проспект Миру, 261) та м.Прилуках – вул.Індустріальна, 7).

Адреса та телефони забудовників:

• ПАТ «БК «Домобудівник»- м.Чернігів, вул. Щорса, 59-а, тел. 653-105.
• ДП “УкрСіверБуд” – м.Чернігів, вул.Попова 8-а, тел 667-075, 667-110.
• ТОВ “Житлобудсервіс”– м.Чернігів, вул.Мстиславська,30, тел. 625 422.
• ТОВ “Денар-Люкс” – м.Чернігів, пр-т Перемоги,100, тел. 973-693.
• ТОВ “Житло-Буд” – м.Київ, Майдан Незалежності,2, тел.(044)279-53-48.
• ТОВ “Укрбудреконструкція”- м.Київ, вул. Патриса Лумумби 4/6,В, оф 1201, тел.(044) 206-04-89.

Нормативна площа – 40 кв. м на одну людину або сім’ю з двох людей. Плюс 18 кв. м на кожного наступного члена сім’ї, але не більш як 76 кв. метрів, а для індивідуальних житлових будинків – не більше 94 кв. метрів.

Нормативна вартість за кв. м: для громадян, що проживають у м.Чернігові 5 000 грн за 1 кв.м. для інших населених пунктів області – 4 000 грн за 1 кв.м.

Для населених пунктів, які розташовані на відстані від 5 до 15 кілометрів від меж міста Чернігів, розрахункова вартість житла може бути збільшена на 10 відсотків.

Для населених пунктів, які розташовані у 5-кілометровій зоні від меж міста розрахункова вартість житла визначається у встановленому розмірі -5000 грн. за 1 кв.м.

Придбана квартира або індивідуальний житловий будинок повинна бути основним місцем проживання позичальника. Її не можна відчужувати або здавати в оренду протягом усього часу отримання часткової компенсації.

Крок 4. Звернутись до банку

Безпосередні умови кредитування встановлюються внутрішніми правилами комерційних банків.
Згоду на участь у програмі станом на сьогодні дали 3 банки ПАТ «Державний ощадний банк України», ПАТ «Укргазбанк», ПАТ «Банк Демарк». З ними вже підписані відповідні договори про співпрацю.

За банками залишається прийняття рішення з надання кредитів громадянам. Крім цього, банки контролюють платоспроможність громадян. Позичальник повинен щороку декларувати доходи. При зміні параметрів платоспроможності він може втратити право на отримання часткової компенсації відсоткової (13%) ставки.

Термін кредитування та часткової компенсації – до 15 років з моменту укладення договору. Процентна ставка – не більше 16% річних, обов’язковий власний внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але не перевищує 25 % вартості житла. За бажанням позичальника, розмір такого внеску може бути збільшено. Як перший внесок можуть зараховуватися кошти, сплачені позичальником за перевищення нормативної площі та розрахункової вартості квартири. Розмір першого внеску може бути зменшено у разі надання додаткової застави за кредитним договором відповідно до внутрішніх правил банку.

Договір поруки украдається з кожним із дієздатних членів сім’ї позичальника, на якого розраховується часткова компенсація процентів та який проживатиме разом з позичальником. Позичальник може укладати договори поруки також з іншими поручителями та надавати додаткову заставу за кредитним договором.
Максимальна сума кредиту не повинна перевищувати похідне нормативної площі і розрахункової вартості. Допускається перевищення на 10% розрахункової вартості в передмісті адміністративного центру регіону (не далі 15 км), а також обох складових, але не більше ніж на 25% і за умови, що на цю площу / вартість компенсація не розповсюджується.

Щомісячний платіж за кредитним договором не повинен перевищувати 50 відсотків сукупного середньомісячного доходу сім’ї. Сума часткової компенсації процентів до щомісячного платежу не включається. При цьому сума, що залишається після здійснення всіх щомісячних розрахунків за кредитним договором, повинна бути не меншою одного прожиткового мінімуму на позичальника та кожного члена його сім’ї, на якого розраховувалася часткова компенсація процентів (1 094 грн за місяць).

Не менш цікавим є питання кількості коштів, які потрібно віддавати сім’ї щомісяця для обслуговування кредиту. Для м. Чернігів при купівлі однокімнатної квартири 40 кв.м. необхідно повернути на початковій стадії орієнтовно 1300 грн, двокімнатної площею 58 кв.м. – орієнтовно 1 800 гривні. Для інших населених пунктів сума коштів буде дещо меншою: однокімнатних площею 40 кв.м. – орієнтовно 1 000 грн, двокімнатна площею 58 кв.м. – орієнтовно 1 400 гривень.

Крок 5. Укласти договори

Між учасниками (громадянином, банком, забудовником та Регіональними управлінням Фонду) укладаються договори:

– між громадянином та забудовником – договір купівлі-продажу житла,

– між громадянином та банком – про надання іпотечного кредиту,

– трьохсторонній договір між громадянином, банком та Регіональними управлінням Фонду про часткову компенсацію відсоткової ставки.

Надання часткової компенсації процентів припиняється у разі прострочення позичальником платежів за кредитним договором більше ніж на 180 календарних днів та/або порушення умов договору про надання часткової компенсації процентів.

Якщо позичальник достроково розірвав договір із забудовником, він зобов’язаний у тримісячний строк повернути всю суму отриманої компенсації за весь період дії договору.

Після надання банком розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачу бюджетних коштів) розрахунку належних до сплати чергових платежів за кредитним договором та інформації про відсутність заборгованості за таким договором за попередній місяць розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (одержувач бюджетних коштів) вносить на спеціальний поточний рахунок позичальника кошти часткової компенсації процентів.

Позичальник вносить на свій спеціальний поточний рахунок платіж, передбачений кредитним договором, за винятком суми часткової компенсації процентів.

З моменту отримання квартири в багатоквартирному житловому будинку, індивідуального житлового будинку у власність право на одержання житла вважається використаним, а громадянин і члени його сім’ї, на яких розраховувалася часткова компенсація процентів, знімаються з обліку громадян, які потребують відповідно до законодавства поліпшення житлових умов.

Відповідно до Закону України від 05.07.2012 №5059-VI держава гарантує виплату часткової компенсації відсотків позичальникам програми здешевлення іпотеки. Метою прийняття даного Закону є узгодження положень Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік в частині віднесення видатків на часткову компенсацію відсоткової ставки кредитів банків громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла (в рамках здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов) до захищених видатків Державного бюджету України.

Коментарі закриті.