Цьогоріч 8 травня, у День пам`яті та примирення, Україна вперше разом із Європою та світом вшановуватиме пам`ять усіх жертв Другої світової війни 1939-1945 років. А 9 травня відзначатимемо державне свято – День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, повідомляє Ірина Осташко, тижневик «Деснянка».

Під час засідання «круглого столу» з воєнної тематики, який відбувся в обласному центрі 28 квітня, історики, краєзнавці, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, представники органів влади та журналісти озвучили чимало цікавих фактів про Другу світову.

За словами представника інституту Національної пам`яті в області Сергія Бутка, з нашого краю до Червоної армії мобілізували близько 200 тисяч осіб, а це 10% від усього населення.

Також фахівці підрахували, що під час німецької окупації загинуло майже 128 тисяч мирного населення, понад 41 тисячу людей вивезли на примусові роботи до Німеччини, близько 134 тисяч чоловік загинуло на фронтах. У той же час не знаємо про втрати Чернігівщини у військових діях проти Румунії, Японії та Фінляндії. Також ще не встановлено, яка частина жителів емігрувала до інших республік колишнього СРСР.

Загалом чисельність населення області станом на 1 січня 1941 року становила близько 2 мільйонів осіб. За роки війни за приблизними оцінками вона зменшилася на 506 тисяч.

За результатами тривалих пошуків загиблих була видана «Книга пам`яті. Чернігівська область» у семи томах. У ній 70% осіб, що загинули на фронті, значаться як зниклі безвісти у грудні 1943 року. Також 370 тисяч жителів області померли у нацистських в`язницях та концтаборах. Чернігівські газети, що виходили в 1945 році, друкували багато інформації про смертні вироки зрадникам Батьківщини, встановити точну кількість яких не дозволяє обмежений доступ до архівів.

У роки війни Чернігів був майже повністю зруйнований. Ще кілька років тому місцеві дослідники мали лише вісім фотографій періоду окупації міста. Як зауважив краєзнавець Дмитро Силич, останнім часом до Чернігова вдалося повернути близько трьох сотень фотографій. Вони є цінним джерелом для вивчення історії міста, оцінки масштабів руйнувань, підтвердження та спростування тих чи інших гіпотез.

Цьогоріч у рамках заходів із відзначення 70-ї річниці Перемоги у Чернігові відбудеться акція «Хвилина миру» та покладання квітів у сквері Попудренка і на Пагорбі Слави. Квіти також покладуть до меморіалу на Поду-сівці. До речі, 8 травня виповниться 40 років з дня його відкриття. А в Ріпкинському, Менському, Чернігівському і Щорському районах перепоховають чотирьох бійців.

На 1 січня 2015 року в області проживало 2900 учасників бойових дій Другої світової війни, зокрема у Чернігові – 509.

Коментарі закриті.