«Якщо ви з Херсону, то 29 червня я буду там. Щоб ви не їхали до Ялти, не витрачали часу, давайте обміняємося номерами телефонів, я приїду і зідзвонимося. Я привезу з собою контракт, а ви візьміть документи – атестати, сертифікати ЗНО. Одразу й підпишемо. Але заплатити треба буде одразу за семестр».

Такий сервіс для потенційних вступників на спеціальність «Облік і аудит» вже пропонують у Ялтинській філії Європейського університету. В погоні за абітурієнтами, котрих цього року менше в півтора раза, працівники приймальної комісії ладні їхати назустріч сотні кілометрів.

Та нехай турботливий сервіс не вводить в оману – виш втратив ліцензію на навчання студентів за цією спеціальністю. А отже, приймає студентів на перший курс незаконно.

Напередодні вступної кампанії «Свідомо» з’ясувало, над вступом до яких уні-верситетів варто особливо замислитися.

863

Як боролися?

«Засідання Державної атестаційної комісії стануть частішими. Ми будемо сидіти до ночі, вирішуючи важливі питання. Це нонсенс, коли в країні більше 800 вищих навчальних закладів. Коли будь-який університет відкривається десь там, «під мостом». Ми змінимо цю ситуацію».

Так у березні минулого року одразу після приходу на посаду міністра освіти і науки заявив Дмитро Табачник. Насправді метафора «під мостом» належить попереднику Табачника Івану Вакарчуку. А війну з вишами, зробленими за методиками Остапа Бендера, розпочав ще Станіслав Ніколаєнко.

Чи справді новий міністр продовжив боротьбу з «шарашкиними» вишами? Проаналізувати це виявилося непросто. З приходом на посаду міністра освіти журналістів перестали запрошувати на засідання Державної атестаційної комісії (ДАК), яка надає та відбирає у вишів право навчати. Так само перестали вивішувати на сайті Міносвіти і протоколи засідань ДАКу.

Виправити це виявилося легкою справою. «Свідомо» зателефонувало до канцелярії комісії.

– Як це немає протоколів? Дайте мені п’ять хвилин! – схвильовано відповіла нам завідувач канцелярії Тетяна Буханенко.

І справді, вже через кілька хвилин на сайті ДАК один за одним почали з’являтися свіжі протоколи засідань – канцеляристка настільки швидко їх додавала, що навіть плутала назви протоколів і дати засідань, виправляючи їх прямо в он-лайні.

Ми вивчили всі протоколи. Перший висновок – слова міністра про боротьбу з вишами-шахраями випередили дії. З початку року відмовили чи анулювали ліцензії 14 вишам – в рази менше, ніж за попередніх міністрів.

Хто заманює студентів?

– Якщо ви чули про те, що в нас немає акредитації, то чого тоді дзвоните? Нас це не обходить. Нас хвилює абітурієнт – його результати тестування, шкільний атестат.

Так «Свідомо» відповіли в Уманській філії Європейського університету. Філія серед тих, хто оголосив про набір на перший курс, не отримавши акредитації на спеціальність. В даному випадку – «Економіка підприємства».

Акредитація – не ліцензія. Спочатку виш отримує ліцензію, а вже потім раз на кілька років доводить свою спроможність якісно навчати. Тобто проходить акредитацію.

За законом, виш має право приймати студентів на неакредитований напрям, маючи ліцензію. Але якщо впродовж навчання студента акредитації на цю спеціальність так і не буде надано, то диплом випускнику ніхто не дасть. Чи варто ризикувати – вирішуйте самі.

А от Київський міжнародний університет, набираючи студентів на спеціальність «Архітектура», та Дніпропетровський навчально-консультаційно-виробничий центр Одеської національної академії зв’язку, пропонуючи вивчати «Телекомунікації», прямо порушують закон – у них немає ліцензій.

У КиМУ нам підтвердили можливість вступу на перший курс, назвали перелік документів і ціну – 17 000 гривень на рік. Приблизно стільки ж коштує рік навчання у знаменитому Київському національному будівельному університеті, який власне і є альма-матер архітектури.

Наступна знахідка порушників «Свідомо» шокувала. Приватний Донецький інститут психології і підприємництва позбавили ліцензії одразу… по семи напрямках з 11 існуючих – «Початкова освіта», «Соціальна педагогіка», «Книгознавство», «Соціологія», «Психологія», «Журналістика» та «Реклама і зв’язки з громадськістю». В протоколі ДАКу сказано: «За численні порушення…»

Однак вуз готовий приймати студентів. У приймальній комісії нам сказали – наступного тижня все вирішиться і прийом почнеться на всі ці спеціальності. Яким чином все вирішиться і як університет має намір обійти закон, що забороняє їм вчити щонайменше рік, нам не пояснили.

Так само без ліцензії набирає студентів Нікопольський економічний університет. На їхньому сайті при цьому зазначено, що зараз на напрям «Психологія» виш отримує акредитацію. Про відсутність ліцензії, тобто права набирати студентів – ані слова.

Майбутні спеціалісти і магістри, увага! Вас теж можуть залишити без диплома. Зокрема, не маючи ліцензії на навчання магістрів за напрямом «Економічна кібернетика», оголосила набір на нього престижна Державна Українська академія банківської справи у Сумах. Так само, але вже по відношенню до майбутніх спеціалістів, вчинив і Одеський інститут підприємництва і права зі спеціальністю «Переклад».

Що про це думають у Міносвіти? Директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Ярослав Болюбаш запевняє, що його співробітники днями сидять і перевіряють університети, шукаючи порушників:

– Це проблема. Це велика проблема. Але ж ви самі розумієте, яка це марудна справа – сидіти з кипами цих паперів і звіряти все. Тож все не так швидко робиться. Але порушники є, це точно.

6

Максим ОПАНАСЕНКО, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова.

Коментарі закриті.