Разом з черговою річницею визволення від німецько-фашистських загарбників відзначають тут і День села. Не традиційно. Одного року це був день вареника, іншого – борщу, а торік усіх присутніх пригощали салом – печеним, смаженим, перченим… Цьогоріч було свято картоплі.
Пам’ять про захисників
Синявці судилося рівно два роки окупації. Німці зайшли у село 19 вересня 1941 року. Про те, як жилося при загарбниках, розповіли очевидці – Ольга Філон, Віктор Снопок, Михайло Вонарх.
Сільський голова Володимир Антоненко нагадав своїм землякам, що на війну пішли понад 800 жителів Синявки, а додому повернулося лише половина. Де могили загиблих? Та по всій колишній великій державі. Село звільнено було 19 вересня 1943 року.
Усіх присутніх, які зібралися на урочистості у сільському Будинку культури, вітав перший заступник голови Менської райдержадміністрації Володимир Василенко.
Сільський голова, окрім привітань, розповів і про приємні події, які сталися у Синявці. Так, до дитячого садочка підведено воду і встановлено теплі туалети для малечі. У шкільній їдальні зроблено каналізацію, облаштовано колодязі загального користування. У планах – підключити газ дитсадку, встановити електрообігрівачі у шкільній їдальні, завершити будівництво ґанку сільського Будинку культури.
На свято у Синявку завітав представник аграрної компанії «Олстас-льон» Сергій Олифіренко. Після привітань він передав аматорам сцени музичну апаратуру, якої так бракувало культосвітньому закладу.
Ведучі урочистостей Наталія Деменко і Наталія Руденко згадали усіх, хто поклав своє життя заради щастя і миру нинішнього покоління. Запалили свічку пам’яті і вшанували героїв хвилиною мовчання. Шкільна юнь поклала до обеліска Слави і могили Невідомого солдата вінки та квіти.
Без картоплі стіл порожній
Про стратегічний продукт поліського краю організатори свята говорили дотепно і переконливо. Самодіяльні артисти співали пісні про картоплю, частівки, а також розповідали анекдоти, бувальщини, вірші. Школярі виконали танцювальний номер про Антошку, який не хотів копати картоплю.
На виставці «другого хліба» були представлені сорти, які вирощують синявці. А також страви з картоплі, які приготували найкращі господині Синявки – Зінаїда Рубан, Наталія Олексюк, Надія Ярошенко, Ірина Доценко, Наталія Деменко. Усі вони є членами клубу «Господарочка», який діє при місцевому Будинку культури.
Під час концерту, який підготували аматори сцени і шкільна юнь під керівництвом Галини Хіль, присутні не тільки насолоджувалися мистецтвом, а й пригощалися крохмальними варениками, дерунами із солоним сиром, печеною картоплею із свіжим салом, а ще – картопляниками, вареною бульбою зі сметаною і маслом, налисниками з бараболі…
Ведучі свята не забули розповісти про те, як картопля з’явилася у нашій країні, а також про її харчові, лікувальні, косметичні, народногосподарські властивості.
Після закінчення урочистостей багато жінок підходили до господинь і просили поділитися рецептами приготування крохмальних вареників, картопляних налисників та інших смаколиків.