sobakiДозор — 7-місячний пес зі Стольного Менського району. Собака — результат схрещення лайки та дворняги. Дозор скаче на ланцюгу, не пускає чужих до хати. 6 квітня господарі собаки помітили, що в нього проблеми з язиком. А трохи згодом той взагалі відпав.

— За декілька днів до того, як з язиком щось сталося, ми прив’язали пса. Він багато їв, коли ріс. Де що курям намішано — поїсть. Ми його навіть хотіли з Дозора в Дожора перейменувати.

Третього квітня ми різали порося. Кидали йому кістки, — розповідає 56-річна Парасковія Сподаренко, власниця собаки. — Він гриз з апетитом. Через кілька днів помітили, що у собаки щось із рота капає, наче кров зі слиною, їсти перестав. Чоловік Олексій почав заглядати у пащу. Сказав, що в Дозора біда з язиком. Викликали ветеринара Валерія Рудича. Той каже: «У нього некроз язика» (некроз — відмирання тканин). Язик у собаки почорнів. Лікар сказав, що відпаде. Зробив уколи. Каже, що далі будемо бачить. Пройде два дні — тоді проясниться. Годувати собаку довелося зі шприца. Ветеринар дав чоловікові двадцятикубовий, дак Олексій молоком кормив. Жалко ж тварину. Ще днів через два помітили, що язик висить з рота. Порваний. Клоччя якесь. Тоді бачимо, що вже взагалі язика нема. Чи загубив, чи, мо’ з’їв.

Під самий корінь відпав. Знову визвали ветеринара. Валерій і каже: «Як приспособиться, як буде сам їсти, то житиме». Десь минув із тиждень, чоловік заглянув у рот — вавка зажила. Почав наш Дозор прилаштовуватися і сам їсти. Густе здебільшого. Воду йому було важко пити. Щоб якось хоч трохи простіше собаці зробить, рідину наливали не в миску, а в чавунець. Язика ж нема, зачерпувати воду нічим. Ото він стане і хльопає ротом, наче порося.

Через якийсь час Олексій зве мене. Заглядаємо собаці в рот, а там язик почав відростати. Невеликий ще був. Тоді, може, тижнів зо два-три пройшло. А язик продовжує рости. Саме прийшов ветеринар корів колоть, а ми ж і кажемо, що в Дозора язик росте. Він подивився — і правда. Уже так чимало відріс. Сміється, каже, що такого ще не бачив.

— А собака ваш гавкав без язика?

— Спочатку він тільки лежав і страждав. Не їв нічого, схуд. І не гавкав. А,тоді потроху почав. І гавкати, і їсти. Зараз уже знов поправився.

— Чого ж той язик відпав?

— Ветеринар казав, що підколов, напевно, кісткою.

У подібне повірити важко. Як це — виріс язик? Запитую по Стольному, що за люди Сподаренки. Кажуть, путня сім’я, господарі справні. Непитущі. Якщо Сподаренки говорять, що язик відпав, значить, правда було таке.
Шукаю ветеринара, який бачив Дозора і зі старим, і з новим язиком.

— Десять років лікую тварин, — говорить 32-річний Валерій Рудич, стольненський ветеринар. — Подібне бачу вперше. Коли Сподаренки покликали подивитися, що з собакою, думав, що язик не виросте. Вважав, якщо Дозор сам не навчиться їсти без язика, доведеться усипляти. Бо хто собаку роками зі шприца годуватиме? Я ж і не лікував його зовсім. Тільки антибіотики вколов, щоб зараження не було. Поставив діагноз: некроз тканин, тобто змертвіння. А за місяць у собаки — новий язик. Він ще не весь виріс. Більше половини. Тепер переконаний, що має вирости повністю.

— Як так вийшло?

— Усе залежить від віку тварини. Організм молодий, здатний до регенерації клітин (регенерація — відновлення. —Авт.).

— А від породи собаки залежить?

— Ніяк. Головне, щоб у раціоні тварини було багато вітамінів.

Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч».

Коментарі закриті.