За результатами господарської діяльності сільгосппідприємства району у 2010 році отримали 96,3 млн. грн. чистого доходу від реалізації продукції рослинництва та 37,3 млн. грн. – від реалізації продукції тваринництва. При цьому у рослинництві було отримано 4,3 млн. грн. чистого прибутку, а у тваринництві мали збитки на суму 5,7 млн. грн. Найприбутковішою культурою у 2010 році став соняшник (рентабельність 19,4%), а найзбитковішим у тваринництві було виробництво м’яса ВРХ (збитковість 39,3%) через низькі добові прирости.

Заплановано введення в дію восени 2011 року доїльного залу в ск «Авангард», що в Мені. Розпочато будівництво та реконструкція молочнотоварної ферми в СФГ «Бутенко» на 500 корів.

Райдержадміністрація наполегливо веде роботу з пошуку ефективних інвесторів на заміну тим, хто раніше застовпив землю і практично жодного разу не приступав до її обробітку. Так, на заміну підприємства «Менське Агро», що орендувало землі на територіях Миколаївської, Березнянської, Ленінівської та Бігацької громад (загалом 4000 га) прийшло підприємство «Тріоліт». Зараз воно укладає договори оренди, закуплено повністю техніку імпортного виробництва на 40 млн. грн., яка зараз проходить розмитнення. І вже восени на території Локнистенської сільради планується посів озимої пшениці на площі 2200 га. В бізнес-плані підприємства – посів кукурудзи навесні 2012 року на території інших сільських рад.

Уперше за багато років на території Миколаївської сільської ради приватними підприємцями з використанням сучасної техніки Ічнянського ТОВ «Інтер» проведено обробіток всієї землі зі всіма елементами агротехніки.

На землях ТОВ «Праця Стольне» з дотриманням сучасних технологій проведено посів кукурудзи на площі 2000 га та круп’яних культур на площі 200 га. З власниками земельних часток (паїв) договори оренди укладаються інвестором – київським банком «Радикл» – під 4%. У планах – розвиток молочного скотарства та переробка молока.

Відповідна робота проводиться і по Синявській сільській раді. Землі передаються більш ефективним власникам – «Олстас-льон», ФГ Ковбаси В.О., ПСП «Сновське». Ці господарства виплачуватимуть більшу орендну плату, ніж ЗАТ «Корпорація «Інтерагросистема».

На території Березнянської селищної ради приватним підприємством разом з ТОВ «Березнянський» посаджено 25 га картоплі десяти кращих сортів зарубіжної селекції, на що підприємець з Голопристаньського району Херсонської області витратив 1,5 млн. грн. У перспективі він планує обробляти 1200 га землі в районі, в тому числі і 350 га під картоплею. Інвестор у себе на батьківщині, маючи 1200 га ріллі, на більшій її частині вирощує овочі на поливі.

Проводиться робота і по розвитку м’ясного скотарства в районі. Сьогодні тривають перемовини з ТОВ «Агрікор Холдинг» щодо вкладання інвестицій у ТОВ ім. Т.Г.Шевченка.

У центрі уваги райдержадміністрації – наведення ладу у видачі державних актів на право власності на землю, і особливо там, де допущені помилки при їх видачі. Це стосується жителів Стольного та Макошине. Уже досягнуто домовленості, що люди отримають відповідні документи за рахунок сторони, яка допустила помилку при їх друкуванні.

Триває процес по створенню нових фермерських господарств, які планують проводити свою господарську діяльність на невеликих земельних ділянках, створюючи нові робочі місця. На сьогодні діють 64 фермерські господарства і ще є заяви в районній комісії на розгляді.

Головне, на мою думку, те, що райдержадміністрації вдалось, не зважаючи на протиріччя в законодавстві, створити нормальні умови для ведення аграрного бізнесу і здорової конкуренції. В районі на всій його території працюють інвестори, загалом 124 суб’єкти господарської діяльності в сфері АПК. У людей з’являється можливість оптимального вибору, а у орендарів – отримання максимального прибутку, який неможливий без капіталовкладень в основні засоби виробництва. Наше ж основне завдання в даній ситуації – допомогти людям укласти нормальні договори оренди, в яких би максимально були прописані права орендодавців.

Анатолій СОЛОМКО, голова районної державної адміністрації.

Коментарі закриті.