на Менщині вирощуватимуть лохінуНа календарі вже березень, тож аграрії району активно готуються до нового сезону польових робіт. А поки що ремонтують техніку, запасаються міндобривами та пально-мастильними матеріалами. Про те, чим житиме сільське господарство Менщини цього року, читачам найближчої газети розповідає начальник управління агропромислового розвитку РДА Павло Терентієв.

Дотації будуть

– Поголів’я великої рогатої худоби у сільгосппідприємствах не скоротилося, а навіть дещо зросло, – зауважує Павло Олександрович. – А от у приватному секторі навпаки. Адже населення на селі скорочується і старішає, а молодь прагне заробляти «швидку і живу» копійку. Однак держава продовжить підтримувати сільгоспвиробників: у нинішньому році знову платитимуться дотації за утримання молодняку ВРХ, за придбання доїльного апарату. Тим господарникам, котрі подавали документи на отримання дотації у минулому році, та ще не отримали її, хвилюватися не варто – гроші будуть, адже вони нараховані, а у Держказначействі існує черговість виплат.

За словами Павла Терентієва, у нинішньому році з’явилися і нові види дотацій: зокрема, за зданий молодняк великої рогатої худоби вагою від 360 кілограмів і більше на підприємство, яке має статус переробного, передбачається дотація у розмірі 2,5 гривні за кілограм живої ваги.

Нині розглядається питання про нарахування компенсаційних виплат господарям присадибних ділянок, які посадили сади або ягідники (попередньо – мінімум 20 соток).

Вирощуватимуть голубицю

Щодо ягідників, то вже нинішнього року їх площа в районі зросте. Планується промислове вирощування нової для району культури – канадської голубиці (до речі, правильна назва цієї ягоди – лохина). У народі її називають «буяхи», «п’яниця», «голубиця».

Ці ягоди народна медицина використовує як протизапальний, жарознижувальний, тонізуючий засіб. Сік вживають при шлунково-кишкових хворобах та для поліпшення апетиту. Вона вважається гіпоалергенною, уповільнює процеси старіння і покращує зір. Для літніх людей це справжня знахідка. Листя лохини також має лікувальні властивості, використовується як допоміжний засіб при лікуванні цукрового діабету. Отож проблем зі збутом вирощеного врожаю у підприємців не повинно бути.

Меморандуми без договорів

– Потужне підприємство ДП «Зернятко» змінило власника, нові господарі обіцяють тісно співпрацювати з громадою, – каже Павло Терентієв. – До речі, завдяки ініціативі обласної та районної адміністрацій цьогоріч під час сходів у селах та селищах району між місцевими радами та орендарями землі стали укладати меморандуми про внесок у соціальну сферу. Такі домовленості завірені підписами та печатками. Стосовно договорів оренди – з початку року виникла проблема з їх укладанням, Держкомзем не реєструє. До того ж відтепер видаються не державні акти про право власності на землю, а свідоцтва про право власності. Очікуємо, що найближчим часом ці проблеми вирішаться.

Павло Терентієв також розповів, що в Мені найближчим часом будуть побудовані два приватні елеватори. Адже сільгоспвиробники, котрі працюють на перспективу, почали усвідомлювати, що без власної системи доробки зерна і доведення його до кондиції успіху не досягнеш. Бо дорого доводиться платити посередникам.

Документально побудова одного з елеваторів вже вирішена. З іншим виникли проблеми: немає під’їзду, адже любителі легкої наживи порозбирали залізничні колії. Тож господарникам доведеться будувати інфраструктуру практично з нуля.

Коментарі закриті.