ochiКатаракта є одним із найпоширеніших захворювань ока. За даними статистики, частота її становить 33 на 1000 осіб населення, причому ця цифра істотно збільшується з віком. Після 80 років на катаракту страждає практично 100% людей. Головний метод лікування – хірургічний. Такі операції успішно виконуються в Менській ЦРЛ, ще й набагато дешевше, ніж у Чернігові.

«Каламутний водоспад»

Ще з давніх часів люди намагалися знайти способи лікування катаракти. Стародавні греки називали її kataraktes – водоспад. Бо вважали, що сірий колір зіниці при катаракті являє собою плівку, яка, подібно водоспаду, опускається зверху вниз на зіницю, позбавляючи людину зору.

А єгиптяни для запобігання катаракти використовували примочки з медом, вином, молоком, гвоздикою, мускатним горіхом. Пізніше у боротьбі з хворобою люди почали застосовувати різні краплі, в основному йодистого калію. Бувало й так, що помутнілий кришталик просто втискався всередину ока.

На щастя, сучасна медицина має у своєму розпорядженні надійні і ефективні способи лікування цього тяжкого захворювання.

– Катаракта – це зміна прозорості кришталика (оптичної лінзи, розташованої всередині ока), тобто, його часткове або повне помутніння, – пояснює районний лікар-офтальмолог Ірина Шевчук. – Основною її ознакою є поступове погіршення зору на одному або обох очах: зображення стає мутним і розпливчастим, ніби перед очима з’явилася целофанова плівка або запітніле скло. Причини виникнення різноманітні: уроджені, вікові, травматичні, викликані загальними захворюваннями організму (цукровий діабет, хвороби обміну речовин), радіація, несприятлива екологія, паління та інші. Найчастіше доводиться стикатися з віковими катарактами. Перші початкові помутніння в кришталику зазвичай з’являються вже після 40 – 50 років. А останнім часом з цією проблемою стикаються все більш молоді люди.

Одними з перших ознак захворювання можуть бути двоїння предметів, поява «мушок» або плям перед очима, жовтуватий відтінок видимого зображення, утруднення при читанні. З часом симптоми прогресують, у хворого знижується гострота зору. При занедбаній стадії катаракти може виникнути серйозне ускладнення – вторинна глаукома, котра призводить до повної сліпоти.

Першим був сільський голова

Чим раніше буде розпочато лікування, тим кращих результатів можна досягти.

– За найменшої підозри я рекомендую обов’язково звернутись до лікаря, тим паче, що консультація і обстеження безкоштовні, – продовжує розмову Ірина Анатоліївна. – Спочатку проводиться повне офтальмологічне обстеження: перевірка гостроти зору, огляд очей за допомогою щілинної лампи і визначення типу, форми та місця ураження кришталика. Після обстеження призначають лікування – медикаментозне або хірургічне. Але прошу всіх пам’ятати: катаракта – незворотній процес і повернути кришталику прозорість за допомогою ліків неможливо.

Єдиною можливістю усунення катаракти є мікрохірургічна операція, що полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміною його на штучний. Такі операції роблять у нашій районній лікарні з 2011 року. Виконує операції обласний окуліст Ірина Биховець, а сучасну апаратуру для дослідження та операцій ЦРЛ має власну.

– Першим у нас видаляв катаракту сільський голова з Коропського району, – згадує Ірина Шевчук. – У нього вже на другий день після операції зір відновився повністю. Сучасні технології забезпечують дуже високу ефективність оперативного лікування. У нас також оперувалась 89-літня жінка з Лісок, яка нічого не бачила з 1996 року. Після хірургічного втручання одне око почало бачити на 100%. На жаль, інше око рятувати було пізно. Отже не можна гаяти часу в жодному разі!

«Нове» око за 15 хвилин

У 2011 році в райлікарні було здійснено 24 операції з видалення катаракти, а у минулому – 105. Цього року вже троє пацієнтів з Макошине, Коропа і Феськівки кардинально покращили собі зір.

– Звертаються жителі Новгород-Сіверського, Семенівського, Щорського, Коропського, Корюківського, Сосницького районів, навіть Борзнянського і Талалаївського, – ділиться районний лікар-офтальмолог. – Викликає тривогу ставлення до власного здоров’я наших земляків. Люди не поспішають до лікаря, просто кивають рукою: «… та, якось воно буде». А відкладати лікування катаракти небезпечно, адже статистика свідчить, що у 20 мільйонів людей у світі катаракта стала причиною сліпоти!

Коментарі закриті.