Компост – це основа, життєва сила ґрунту. Прекрасне органічне добриво, яке набагато корисніше, безпечніше і дешевше від хімічних. Перші 5000 тонн такого перегною найближчим часом отримають у сільгосппідприємстві ТОВ «Мена-Авангард».

Серед перших в області

Компост є незамінною складовою родючого ґрунту і найдоступнішим у всіх сенсах органічним добривом, адже норма внесення гною на гектар – 60–80 тонн, а компосту і 10–15 тонн вистачить, констатує головний агроном ТОВ «Мена-Авангард» Олександр Велентій. Якщо його правильно підготувати, компост не тільки забезпечить потреби насаджень в поживних компонентах, а ще і значно поліпшить структуру ґрунту.

Саме Олександр Арсенійович і став ініціатором, керівником та технологом процесу виготовлення цього диво-добрива.

Два роки тому вперше запропонував керівництву агрофірми цим зайнятися, і ось цьогоріч процес налаштувався, – каже головний агроном. – У травні підготували майданчики і заклали перші бурти.

До речі, масштабним виробництвом компосту на Чернігівщині наші аграрії почали займатися чи не найпершими. Зараз подібна ініціатива реалізується лише в Ічнянському районі. Можливо, ще не всі розуміють вигідність, а, можливо, не хочуть додаткових турбот. Адже це лише примітивна домашня компостна купа не потребує практично ніякого догляду і вкладень, а промисловий процес – кропітка справа.

 

Меню для мікроорганізмів

Щоб мікроорганізми могли переробити все, що містить компостна купа, створюються певні умови, бо для «роботи» їм потрібно повноцінне харчування, пояснює Олександр Арсенійович. З рослинних відходів одержують вуглець, а азотом їх повинні забезпечувати відповідні добавки, якими служить гній тварин. Процес повністю природний, ніяких бактерій штучно не додаємо.

Основу компостного бурта забезпечує солома, яка до однорідної маси перебивається спеціальним агрегатом – аератором. Потім кладуть гній. Перемішування з додаванням води відбувається до восьми разів. Це забезпечує зміну температури у масі, однорідність переробітку та доступ кисню.

До бурту можна вкинути і траву, листя, хвою, дрібні гілочки, тріски, тирсу, старий силос і тому подібне. Перед початком процесу основні складові матеріали проходять аналіз на вологість, у період процесу постійно перевіряється температура в бурті.

За три місяці бурт майже наполовину втрачає висоту і перетворюється на однорідну розсипчасту буру масу, яка навіть не має неприємного запаху. Все, добриво можна вивозити на поле. Правда, потрібен спеціальний причеп для його розкидання.

Наразі в ТОВ «Мена-Авангард» є вже два майданчики для компостування по півтора гектари площею, закладено близько 20 буртів довжиною по 200 метрів.

 

Цивілізація і димова «окупація»

Процес тривалий і копіткий, але вартий затрачених сил і часу, – переконаний Олександр Велентій. – Це не гній, який має надлишок аміаку і ще довго буде «доходити» у ґрунті. Витрати компосту на гектар значно менші, а внаслідок високої температури всередині купи у ньому гинуть усі збудники хвороб та насіння бур’янів.

Ще однією із важливих переваг Олександр Арсенійович вважає те, що утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює навколишнє середовище.

Надворі третє тисячоліття, усі ми цивілізовані люди, – каже Олександр Велентій. – А коли щороку під час весняного і осіннього прибирання увесь район на кілька тижнів затягує димова завіса – втрачаєш таку впевненість. Можливо, комунальні служби і громада спроможуться організувати місця збору опалого листя і бадилля, а ми б своєю технікою забезпечили його вивіз, переробили на компост. І землі користь, і люди б від диму не задихалися.

Коментарі закриті.