Нещодавно міський голова Федір Фесюн спільно з іншими представниками органів місцевого самоврядування Чернігівщини вивчав досвід Естонії у вирішенні локальних енергетичних проблем. У тому числі й з впровадження відновлюваних та альтернативних джерел енергії.

Поїздка була організована Чернігівською громадською організацією «Центр «Доброчин» за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії.

Українці зустрілися з представниками Міністерства економіки Естонії і обговорили можливості участі українських місцевих влад у програмах модернізації житлово-комунального господарства щодо енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії.

Зустрічі проходили в дружній атмосфері в містах Раквере, Сомеру, Тапа, Тамсалу і носили практичний характер. Українська делегація на реальних прикладах знайомилась із існуючими варіантами використання альтернативних джерел енергії.

– Ми відвідали сім модернізованих котелень. І лише одна з них, як виявилося, працює на газі, решта ж – на відходах деревини, – розповідає Федір Фесюн. – Естонці – виважені й усе прораховують до дрібниць. Приміром, поділилися з нами ідеями, як можна опалювати великі приміщення за рахунок геотермального тепла. Як модернізувати будинки радянської епохи під сучасні стандарти енергозберігаючих технологій. А ще – як використовувати у комунальних котельнях усіх види палива зі 100% ефективністю: спалюється увесь побутовий непотріб, включаючи старі меблі та інше. Естонці використовують лічильники тепла та води з метою збереження ресурсів громади. Ефективну діяльність товариств співвласників будинків продемонстрували в Раквере, де місцева влада надає всіляку допомогу по адаптації старих будівель до сучасних вимог енергозбереження.

Наступним кроком стане розробка планів щодо енергозбереження та використання альтернативних видів палива (геотермальне, щепа, тирса, торф, пілети) у малих містах Чернігівщини.

Як зазначив міський голова, такі проекти є реальними і для нашого міста – є плани щодо того, аби дві двоповерхівки по вулиці Червоноармійській переобладнати таким чином, щоб мати енергозбереження. Для цього треба утеплити будинки зовні, поміняти вікна і системи опалення. І для мешканців це буде безкоштовно.

Коментарі закриті.