Причиною стала африканська чума свиней, яка довго блукала по області і таки не минула Менщину. Ветеринари докладають зусиль, щоб зараза не розлізлася по району, селяни шоковані, жителі навколишніх населених пунктів своїх свинок та кабанців мало не в погреби ховають, аби не заразилися. І не дивно – адже ця хвороба невиліковна.

У Киселівці спалили сімох свиней та більше центнера сала і м’яса
Пост на виїзді з Киселівки.

Прийшла з лісу

Звідки ж узялася у Киселівці пошесть? Достеменно довідатися важко. Вогнищем хвороби визнано садибу Олександра Салюка. Із господарем, у якого від зарази загинули троє свиней, поговорити не вдалося. Більше того, поки ми фотографували техніку, яка працювала на зараженому подвір’ї, вибігла хазяйка і мало не в плечі намагалася нас вигнати. Обіцяла і міліцію викликати, і губернатору поскаржитися. Взагалі-то зрозуміти можна – горе у людей, але таку реакцію виправдати важко.

Від працівників ветеринарної служби довідалися, що Олександр Салюк пояснював наступне. Мовляв, ходив до лісу, вирубував якісь тички, то, може, звідти біду і приніс.

Цілком імовірно, бо дикі свині є мало не основними розповсюджувачами хвороби. А останнім часом, кажуть знаючі люди, дохлих диких свиней у лісах вистачає. Може, і від чуми пропадають.

Бригади, пости і багаття

Зараз Киселівка на карантині, і триватиме він 40 днів. Це якщо повторного спалаху хвороби не буде.

– Уже в п’ятницю, 10 липня, було сформовано три бригади з працівників міліції, рятувальної служби, місцевих депутатів, ветеринарних фахівців, – розповідає начальник управління ветеринарної медицини в Менському районі Олександр Белашко. – Обійшли усі двори, було вилучено та спалено семеро свиней, а ще 120 кілограмів сала та м’яса недавно забитих тварин. Проведено дезінфекцію приміщень, де знаходилися хворі свині. Одного лише гною вивезли майже 130 кубометрів! Самим нам довелося б дуже скрутно, тому, користуючись нагодою, хочу щиро подякувати керівникам підприємств, які надали безкорисну допомогу технікою і ресурсами: КСТГ «Дружба», «Агроресурс-2006», корпорації «Інтерагросистема», ШРБУ-82, ПП «Менський аграрник» та приватному підприємцю Володимиру Булавці.

На головних в’їздах до села встановлено два ветеринарно-міліцейські пости та дезбар’єри. На них спеціальним розчином обробляють колеса виїжджаючої техніки, перевіряють, щоб свинини не вивозили. Чергування цілодобове.

По можливості перекрили й інші виїзди, але це вже більше від свідомості людей залежить: вуличок та стежок доволі, можна й полем пройти, а щоб усе село блокувати – ніхто полк Національної гвардії не пришле.

За знищених свиней та свіжину власники отримають компенсацію з обласного бюджету, вже є відповідне рішення.

Бий свій свого?

Та чи не найбільше постраждав вітчим Олександра Салюка Борис Тосенко. І не головне, що у нього також порося пропало. Більшість односельчан звинувачують чоловіка у тому, що Киселівка під карантином опинилася.

– Якось пасинок приніс свіжину, – розповідає Борис Іванович. – Ми знали, що свиню він дорізав. Не в печері живемо, знаємо, що такі харчі і небезпечними можуть бути. То дружина зателефонувала до ветеринарної служби і поцікавилася, чи можна таке сало з м’ясом вживати? Її проконсультували, але навіть прізвища чи звідки вона ніхто не питав.

А через деякий час у самого Бориса Тосенка порося захворіло, покликали ветеринара. А вже потім у ветеринарній службі довідалися, що у Олександра Салюка, який неподалік живе, свині дохнуть. Ось тут все і закрутилося.

– Чому люди вирішили, що я винен – не знаю, – бідкається Борис Іванович. – Вже і по телефону дзвонили, спалити обіцяли, навіть убити. Оце дожився на старість.

Як не є, але зовсім не зрозуміло, чому Борис Тосенко викликав таку ненависть односельців. Виходить, якщо захворіло порося, то мовчки заріж і з’їж? Або ще «краще» – сальце на базар відвези. І нічого, що хвороба по району розлізеться, головне – сам з прибутком. Ось така дивна логіка у деяких людей: «Хоч потоп, аби мені добре було».

Коментарі закриті.