У рамках святкування 1000-річчя заснування Софії Київської та у зв’язку з головуванням Польщі в Раді Європейського Союзу в 2011 р. вперше в Україні буде представлено виставку «Сотворіння світла – вітражі Адама Сталони-Добжанського». Організатори проекту: Міністерство культури і національної спадщини Руспубліки Польща, Національний заповідник «Софія Київська», Українська Православна Церква. Партнером заходу є Польський інститут у Києві. Виставка триватиме до 30 листопада 2011 р.

Про це «Нашому слову» повідомили у Національному заповіднику «Софія Київська».

Для жителів Менщини цікавим і непересічним є той факт, що визнаний у світі художник, графік, реставратор пам’яток мистецтва, професор Краківської академії мистецтв Адам Сталони-Добжанський народився 19 жовтня 1904 року у Мені. Щоправда, вже 1906 року родина Сталони-Добжанських переїхала на територію нинішньої Білорусі, а з 1917 року мешкала в Прилуках. У 1923 році вони емігрують до Польщі. І саме тут розвивається талант Адама.

Його твори – це композиції на сакральну тему, створені для понад 50 католицьких костелів, православних церков та храму євангелістів. Серед них – поліхромії, мозаїки та, передусім, понад 220 вітражів, на яких представлено повну іконографію християнського мистецтва.

За словами мистецтвознавців, зберігаючи повністю традиційну форму вітражного твору, художник цілком по-новому окреслює межі мистецької мови вітража. Він створює свої композиції в стилі абстракціонізму, майже кубізму, показує альтернативу необмеженої творчої свободи у підборі барв та світлотіней. Автор ставить вітраж між малярством і скульптурою, показує його світу як зрілу, самобутню, окрему ділянку мистецтва.

Своїми мистецькими і богословськими знаннями Адам Сталони-Добжанський служив як мистецтву, так і церкві. Він був членом Митрополичої ради православного Митрополита Варшавського і всієї Польщі Архієпископа Василя та членом Мистецької ради Краківського Митрополита кардинала Кароля Войтили.

Помер Адам Сталони-Добжанський 22 березня 1985 року у Кракові.

Виставка вітражів художника експонуватиметься з 20 жовтня до 30 листопада 2011 року у пам’ятці архітектури ХVІІІ ст. «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 24.

Перед відкриттям виставки 20 жовтня о 16.00 год. відбудеться прес-конференція присвячена творчості митця, за участю генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської, Народного художника України Мирослава Отковича, голови Синодального відділу УПЦ «Місія Церква і культура» ігуменії Серафими, директора Музею ікони – відділу музею Варшавської православної митрополії Міхала Богуцького, куратора виставки Яна Павлицького, директора Польського інституту у Києві Ярослава Годуна.

Коментарі закриті.