У Куковичах звітували два голови, один – написав заявуТаких велелюдних сільських зборів давно не доводилося бачити. До місцевого Будинку культури зійшлися та з’їхалися не менше двох з половиною сотень куковичан. Та й не дивно, адже громада прийшла послухати не тільки очільника сільської ради, а й голову правління свого сільгоспкооперативу. Були і галас, і одвічне питання: «хто винуватий?», і продумані пропозиції, і неочікувані рішення…

Мінус мільйон

Розпочалися збори зі звіту керівника сільгоспкооперативу «Куковицький» Василя Рогового.

У агропідприємстві торік вирощували зернові і кормові культури, намагалися розвивати м’ясо-молочну галузь. Та з усієї річної виручки від продажу продукції у дев’ять мільйонів 754 тисячі гривень більше семи мільйонів дало тваринництво. Вдається якось виживати за рахунок продажу молока (є 600 голів дійної череди).

А виживання – тяжке. Якщо 2012 рік «Куковицький» закінчив із збитком 480 тисяч гривень, то минулого мінусував на мільйон. Причиною тому, зі слів Василя Миколайовича, економічна нестабільність у країні, нестача фахівців, низькі закупівельні ціни на сільгосп­продукцію.

Минула осінь дозволила посіяти 400 га озимої пшениці, 213 га жита, 73 га ріпаку, перезимували посіви добре. Планується збільшити площі під кормовий буряк. Оновлюється молочне стадо. За земельні паї розрахувалися повністю.

А ось крадіжки трапляються, та і трудова дисципліна шкутильгає, дехто може і на роботу запізнитися, і у чарку зазирнути. А ще проблеми із пальним, як кістка в горлі.

Вози, тузи і картузи

Коли ж дійшло до обговорення, частина залу вибухнула наболілим. Одні запитували: «чого у бригаді воза путнього найти неможливо?», «де гребки поділися?». Інші скаржилися на те, що вже три місяці заробітної плати немає. Механізатори гарячкували, бо техніка добивається.

Багато хто на керівництво та спеціалістів кивав: «У нас начальства більше, ніж у районі, а толку ніякого. Та й навіщо їм старатися, вони «тузи». А ми чого на них горбатити маємо?»

Старіші навіть згадали попереднього голову Миколу Нужняка та дорікнули Василю Роговому: «Омелянович тримав у руках колгосп-мільйонер, а усе життя у каракулевому картузі проходив. Ти ж, Василю Миколайовичу, за зиму три шапки міняєш, та й не кролячі».

Навіть головний агроном, завідувачі свиноферми та автогаражу назвали роботу правління незадовільною.
Наболіло людям, тому і образливі звинувачення гірчили, і лайка прохоплювалася. Може, і не завжди за адресою та заслужено…

«Головне, це – ви…»

Ситуацію трохи розрядив виступом депутат обласної ради Віктор Лазар. Він сам є керівником агрофірми, отже у селянських справах розбирається. Віктор Леонідович розказав про сучасне виробництво, запевнив присутніх, що у них також все є для того, щоб не бути збитковими. Треба тільки все гарно підрахувати, зробити висновки, можливо, здійснити деякі кадрові зміни.

– Адже у Куковичах чудова земля, нормальні умови, – зробив висновок обласний депутат. – І у вас є головне, це – ви самі. І тільки ви повинні приймати рішення.

Ні туди, ні сюди

Але все ж до керівника сільгоспкооперативу деякі із присутніх бажали прийняття радикальних заходів, аж до висловлення недовіри, переобрання та проведення перевірки діяльності прокуратурою.

Василь Миколайович, наслухавшись «доброзичливих» пропозицій, просто у президії написав заяву на звільнення.

І тут збори… забуксували. За те, щоб задовольнити заяву керівника, піднялося лише кілька рук. Вирішили не поспішати і з переобранням членів правління сільгоспкооперативу. «Подумати треба, порадитися…» – лунали голоси.

Поки що виконуючим обов’язки голови ск «Куковицький» буде головний агроном Сергій Нужняк.

Хоч і «туман»

Звіт сільського голови Віталія Чичкана пройшов спокійніше, мабуть, народ вже трохи спустив пар. А може, й тому, що Куковичі на тлі інших сіл району живуть ще досить непогано. Є і школа, і дитсадок, і ФАП. Про Будинок культури та знаменитий дитячий танцювальний колектив «Калинонька» у районі хіба що глухий не чув. Навіть побуткомбінат та млин із пекарнею працюють.

Концерти, виставки виробів народних умільців, свята чудові проводяться. І благоустроєм села люди займаються: п’ять сміттєзвалищ прибрали, кладовище упорядковували. Двом померлим учителям-землякам за рахунок сільради пам’ятники на могилках встановили.

Проблем, звичайно, вистачає, один ремонт доріг чого вартий. Сподівається сільський голова та і всі жителі на реформу місцевого самоврядування, яка і права розширить, і гроші дозволить на місцях залишати. А то, як кажуть: «До столиці усі кошти збираються, а потім не дощем, а лише туманом повертаються».

Вирішила громада будяки на пасовищі спільними зусиллями викосити та самооподаткування залишити як і торік – по 10 гривень із людини. А ще грамотами та грошовими преміями було відзначено п’ятеро земляків за активну громадську діяльність.

Коментарі закриті.