За цю відповідальну справу взялася корінна дягівчанка – вчителька-пенсіонерка, колишній заступник з виховної роботи директора місцевої школи Тамара Вініченко.
Третя книга
Не кожне село може похвалитися книгою про свою історію. Дягова має їх дві – «Дягова: від минулого до сьогодення» Олега та Сергія Павленків та «Село Дягова в матеріалах «Генерального опису Лівобережної України 1765 – 1769 р.р.» Дмитра Казімірова під відповідальним редакторством Сергія Павленка.
Замисел третьої книги виник уже під час підготовки до друку видання братів Павленків: занадто багато інформації про сільський навчальний заклад та його випускників залишалося «поза кадром». Отоді Сергій Олегович і запропонував Тамарі Григорівні: «Напиши ти. Стільки ж часу в школі пропрацювала».
Відгукніться!
Маючи надійного консультанта в особі Сергія Павленка, Тамара Григорівна роздумувала недовго – треба так треба. Тим більше, кому ж, як не їй, знати про шкільні будні? Педагогічного стажу має понад два десятки літ, і все тут, у Дягові.
На сьогодні вже є чимало цікавого матеріалу, але ще багато чого хотілося б з’ясувати. Мало відомостей про колишніх педпрацівників Федора Борисовича Лозбеня, Віктора Павловича Тимошенка, Михайла Матвійовича Канавця, Світлану Миколаївну Джунь, Галину Дмитрівну Бідер, Дмитра Юхимовича Крамара, Проню Кирилівну Максименко, Миколу Олексійовича Стасенка, Олену Андріївну Філоненко.
Тамара Григорівна щиро вдячна усім, хто відгукнувся, а найбільше – односельчанам Лідії Григорівні Ющенко, Михайлу Опанасовичу Петренку, Фені Антонівні Василенко та Валентині Григорівні Бондарь, які не тільки поділилися власними домашніми архівами, а й суттєво допомагають у пошуках колишніх випускників і працівників школи та їхніх родичів.
– Ми звертаємося до випускників усіх часів, а також учителів, доля яких пов’язана з роботою в Дягівській школі (чи їх родичів): відгукніться! – просить Тамара Григорівна. – Від вас ми хочемо отримати інформацію про те, де зараз проживаєте, чи стали шкільні роки важливою частиною вашої біографії, які шкільні спогади залишилися з вами на все життя. Відгукніться всі, кому дорога рідна школа, надішліть нам свої спогади, документи, фотографії – це буде наша спільна книга для наших нащадків.
Славні імена
Дягівська школа має багато достойних випускників: Заслужений працівник культури України Геннадій Полосьмак (на жаль, нині покійний), засновник першого на теренах колишнього СРСР районного зоопарку; Заслужений журналіст України, вже багато років власний кореспондент парламентської газети «Голос України» Сергій Павленко, дітище якого – історичний журнал «Сіверянський літопис»; Григорій Михайлович Манойло – директор Запорізького суднобудівельного заводу…
Список можна продовжувати – там будуть і науковці, і військові, і керівники високого рангу. Серед багатьох етапів їхнього життя є один спільний – навчання у Дягівській школі. Сьогодні це вже історія. Яка, в свою чергу, є частиною історії і села, і всієї України, і яку слід зберегти, щоб не ростити на своїй землі яничарів.