У Бірківці за землю точаться «бойові дії»
По закінченню зборів бірківчани ставали у чергу, щоб підписати лист-звернення до нардепа.
Загальні збори тут не були такими багатолюдними, як у Куковичах чи Макошине, зате аж ніяк не нудними. У чепурному і холодному Будинку культури громада обговорила безліч наболілих питань сільського життя-буття, пристрасті іноді розжарювалися до критичної відмітки.

Половина бірківчан – безробітні

Бірківка – село немаленьке, ще 683 жителі не дають зникнути населеному пункту з карти України. Але кількість селян невпинно зменшується: у минулому році на три народження припало аж 23 смерті, шлюбів зареєстрували лише два.

Незважаючи на скруту, у селі працюють Будинок культури, бібліотека, млин, олійниця, сільська лікарська амбулаторія з каретою «швидкої допомоги». У школі навчаються 60 учнів, функціонує дитячий садок. Вулиці села у темну пору доби освітлені. Місцева пожежна охорона «перекриває» ще й кілька навколишніх сіл.

Зі слів дільничного інспектора міліції Дмитра Ворони, тяжких злочинів на території Бірківської сільради у минулому році не трапилося. Проте було кілька крадіжок і випадок шахрайства, докучають самогонники.

Очільник громади у Бірківці не просто керівне крісло займає. Звіт сільського голови Катерини Фесюн порадував результатами. Якщо у 2011 році власні надходження до бюджету сільської ради складали лише 11% (решта – дотація), то у минулому вже кожна третя гривня була власною.

Мабуть, тому і довіряють бірківці Катерині Олексіївні, яка знаходиться на виборній посаді вже 19 років. Віднаходить сільська рада кошти і для поточних ремонтів будівель соціальної сфери.

Микола Бутенко з Дягови, який орендує частину орної землі у селі, забезпечив дитсадок новою електроплитою та пральною машиною. Свого позитиву додали громаді й минулорічні вибори до Верховної Ради: завдяки допомозі Олега Ляшка сільська лікарська амбулаторія має власну водяну свердловину, дитячий садок – музичний центр, а Будинок культури – шифер для ремонту покрівлі. Інші кандидати в депутати подарували комп’ютер для школи і апаратуру для БК.

Все б добре, але ж і проблем у села накопичилося чимало. Потребує заміни покрівлі Будинок культури, чекає ремонту церква, з 338 осіб працездатного віку 153 не мають роботи.

По роботі й шана

На загальних

зборах виступив заступник голови РДА Павло Терентієв. Він розповів селянам про державні компенсації за здану на забій великовагову худобу та розведення садів і ягідників. Також Павло Олександрович порекомендував присутнім більш уважно ставитися до укладення договорів оренди, консультуватися з юристами при оформленні документів на землю.

Депутат районної ради Сергій Аношко констатував, що в поточному році буде виділено сім тисяч гривень для ремонту котельні у місцевій школі, а на 2014 рік заплановано замінити тут опалювальний котел. Сергій Олексійович також закликав громаду єднатися, щоб зберегти село і знайти достойного господаря-орендаря власній землі-годувальниці.

Наразі поля громади обробляють аж три сільськогосподарські підприємства: ск «Бірківський», ПП «Бірківське» та ФОП «Бутенко М.О.». І якщо перше землі практично не має, то два інші орендують її достатньо. Ось вони і звітували перед зборами за своє господарювання.

Микола Бутенко, син відомого в районі фермера Олексія Бутенка, з’явився у Бірківці у серпні 2011 року і до роботи взявся завзято. Має тваринницьку ферму на 248 голів, орендує під кормову базу 400 гектарів орної землі, забезпечив роботою 11 бірківчан. Планує ще 15 чоловік залучити, в основному механізаторів.

Микола Олексійович займається оформленням документів на користування землею під будівлями. Орендну плату у розмірі 1242 гривні виплачує своєчасно. І громаді у допомозі орендар ніколи не відмовляв: держить бугаїв для парування корів у місцевій череді, колеса для «швидкої допомоги» придбав. Узимку фермерська техніка вулиці від снігу чистила.

Почувши про необхідність ремонту сільського Будинку культури та церкви, Микола Бутенко запропонував реальну допомогу: виділити церковній громаді вівса: що вторгують, то їхнє і буде. А ще допомогти у розпилюванні деревини для ремонтних робіт. До речі, планує перевезти з Дягови до Бірківки стрічкову пилораму.

Приватне підприємство «Бірківське», власником якого є житель Київської області Юрій Заводенко, орендує бірківські землі з 2009 року. Ця фірма обробляє близько 500 гектарів ріллі, користується 550 гектарами сіножатей. За оренду паїв «Бірківське» також розрахувалося повністю, планує виділити 30 тисяч гривень на соціальний розвиток села, організувати оранку городів орендованим трактором та реалізацію посівного вівса. Саме завдяки «Бірківському» 17 жителів села мають робочі місця.

Наче склалися для селян чудові умови: господарства, конкуруючи на законних умовах, і до людей будуть більше прислухатися, і селу відчутної користі принесуть. Та не так вийшло, як думалося…

«Що я вам зробив?»

Не склалися добросусідські стосунки між двома орендарями. Що цьому стало причиною – важко сказати. Може, те що майже 50 чоловік намагаються забрати свої паї у ПП «Бірківське», щоб перейти до молодого дягівського підприємця, а може, те, що грошей за оренду землі Микола Бутенко виплачує майже удвічі більше. Потім розпочалися суперечки за невитребувані паї і дійшло до судових позовів.

На загальних зборах лунали звинувачення на адресу ПП «Бірківське» у низькій культурі обробітку землі та її виснаженні (сіють в основному соняшник), небажанні допомагати селу. Ще й нагадали присутньому Юрію Заводенку про затягування визначення з межовими знаками, вирізання на металобрухт не лише конструкцій будівель, а навіть робочих верстатів, користування не­оформленим майном. Хоча було кілька людей, які намагалися ревно захистити приватне підприємство. Але й вони знічено замовк­ли, коли до громади звернувся Олексій Бутенко, який був присутнім на зборах та звітував як депутат обласної ради.

– Що вам такого поганого зробив мій син та я особисто, бірківчани? – голос Олексія Івановича зрадливо надломився. – Адже, щоб написати листа з такими звинуваченнями на нашу адресу, потрібна дуже серйозна причина.

Виявляється, що 160 жителів Бірківки звернулися до губернатора Володимира Хоменка та Президента України зі скаргою на Олексія Бутенка, бо він ніби-то незаконно отримує в оренду деякі паї та ще й не дає громадянам вільного доступу до своїх ділянок.

І тут зал вибухнув обуреними вигуками. Багато цікавого почули присутні. Як розповіли деякі бірківці, підписи під цією скаргою були зібрані досить оригінальним способом. Керівництво ПП «Бірківське» організувало роздачу борошна для селян. Виділяли по 10 кілограмів «на руки», а розписатися треба було у кількох папірцях. Одним із них і та була скарга.

Деякі розписалися цілеспрямовано, а більшість і не знали, під чим своє прізвище ставлять. Або вирішили, що «борошно є борошно». Коли ж на зборах стали зачитувати прізвища, дядьки лише зчудовано чухали потилицю, почувши «свої» слова до Президента.

Керівництво ПП «Бірківське» залишило загальні збори у самому розпалі подій, пославшись на дуже важливу зустріч у Києві. Почувши, що Олексій Бутенко, захищаючи свою честь та гідність, вирішив позиватися на них до суду, зникли із зали й деякі справжні «активісти» звернення.

За пропозицією голови правління ск «Бірківський» Анатолія Василенка та депутата сільської ради Віктора Спицького громада вирішила написати листа народному депутату України Олегу Ляшку з проханням допомогти вирішити ситуацію, що склалася.

Коментарі закриті.