prava_liudyny1Анна ПРЕЙС, спеціально для “Нашого слова”.

Новий навчальний рік у таборі під назвою “Ти знаєш, що ти людина?” зустрічають 168 обдарованих дітей з 18 районів Чернігівської області. Серед них — 13 представників Менщини. Поки всі школярі заповнюють щоденники, учні Чернігівського обласного педагогічного ліцею спільно з учителями й батьками розробляють концепцію учнівського самоврядування й Конституцію ліцею.

Збір натхнення

Так називаються в Ліцеї щорічні збори напередодні першого вересня.

– Збори натхнення проводяться вже 12 років, — розповідає директорка ліцею Ганна Коломієць. — Щоразу вони стосуються однієї теми. Цього року лейтмотивом “Збору натхнення” є права людини, права дитини.

На цих зборах три сторони навчально-виховного процесу — діти, їхні батьки та вчителі — будують спільні плани на навчальний рік, що починається.

– У ці три дні, з 30 серпня по 1 вересня включно, ми гуртом визначатимемо, як ми маємо побудувати весь навчальний план, щоб урахувати в ньому навчання правам людини та прагнення їх дотримуватися, — каже Ганна Василівна.

Саме тепер підлітки з багатьох населених пунктів усієї області вдосконалюють уже написану ними влітку Конституцію свого навчального закладу, вибирають ефективні шляхи для діяльності самоврядування, обирають назву й стиль нової ліцейної газети.

Але що означає “написана влітку Конституція”? Це означає, що навіть у місяці канікул ліцеїсти відірвалися від стандартного відпочинку й присвятили час опануванню нових знань.

prava_liudyny2

З чого починалося

Ідея організуватися літню школу з прав людини виникла одночасно в дирекції ліцею та в чернігівських правозахисників. Програма “Розуміємо права людини” від Української Гельсінської спілки з прав людини, найвідомішої правозахисної організації України, вже три роки проводить школи з прав людини для різних груп учасників — для молоді, вчителів, журналістів, працівників МВС. Однак щоб взяти участь у такій школі, всім охочим треба пройти серйозний відбір. Ліцеїстам же було надано можливість пройти навчання “просто так” — лише тому, що вони навчаються в педліцеї, лише тому, що адміністрація ліцею з великою радістю впроваджує всі можливі форми розвитку учнів.

– Цього літа в Україні проводилися кілька різних літніх шкіл, — пояснює Ганна Василівна. — Але їх організовували переважно для переможців олімпіад, для тих дітей, які вже розкривають свій потенціал. На відміну від цих заходів, наші школи завжди спрямовуються на те, аби допомогти дитині розкрити в собі ті хороші якості та таланти, про які вона й сама ще не знає.

Першу літню школу було організовано в 2005 році, це була мовна школа, в якій усі учасники мали можливість спілкуватися з носіями мови — російської, білоруської, англійської, німецької й, звісно, української.

Наступного року школа була присвячена екології — але не лише екології природи, але й екології людської душі.

– Для кожної школи ми спеціально вибираємо місце проведення, — продовжує розповідати директорка ліцею. — Екологічну школу ми проводили в Остречі, серед лісу, а психологічна школа 2007 року проходила в таборі “Відкриті двері” на Подусівці — там діти мали можливість заглибитися в себе.

Культорологічну школу два роки тому було проведено в Пущі Водиці, під Києвом — на думку її організаторів, близькість до столиці, до столичних театрів, виставок і галерей була важливою складової успіху. Ліцеїсти регулярно відвідували культурні місця, спілкувалися з митцями.

Минулого року, на жаль, літньої школи не було, бо не вдалося знайти потрібне фінансування.

– Ми завжди стараємося, щоб школи були доступні для кожного учасника, — каже пані Коломієць. — За участь у цьогорічній двотижневій школі в санаторії “Десна” під Черніговом учасникам потрібно було заплатити 250 гривень. Я вважаю, це прийнятні гроші. Все решту ми оплачуємо самі.

prava_liudyny3

Правозахисна ініціатива

У 2009 році кілька представників ліцею взяли участь у школі з прав людини для вчителів та адміністраторів шкіл. Після цього в ліцеї було проведено моніторинг дотримання прав людини. Переважно він стосувався взаємин між учнями й учителями, закритості медичної інформації про учнів. Тоді ж було виявлено, над якими аспектами ще потрібно працювати.

–  За результатами цього моніторингу протягом минулого навчального року активістами правозахисного руху було проведено кілька семінарів для вчителів, кілька — для учнів, — розповідає одна з ініціаторів літньої школи, активістка чернігівської міської громадської організації “М’АРТ”, що є членом Української Гельсінської спілки з прав людини.

Та навіть після цих семінарів було ясно, що знання про права людини є ще не у всіх учасників навчально-виховного процесу, а через це неможливо досягнути стовідсоткового дотримання цих прав.

– Метою літньої школи з прав людини було, по-перше, легалізувати дотримання прав людини в ліцеї, по-друге — навчити якомога більше дітей тому, що розуміють під правами людини, як взаємодіють права й обов’язки, як права можна захищати, — продовжує розповідати Альона Шешеня.

Виміряти результативність такої роботи, звісно, складно. Ефект буде помітно лише за кілька років, коли можна буде відчути різницю між навчанням в закладі, де права людини дотримують, й у тому, де про них нічого не знають.

prava_liudyny4

Як це було

Літня школа з прав людини відбувалася в санаторії “Десна”, що в селі Ладинка. Характерно в цій школі те, що вона включала в себе викладацький та учнівський склад не лише чернігівського педліцею, а ще й 22-го ліцею міста та київського Русанівського ліцею.

Близько півсотні підлітків кожен свій день проводили активно. Зрозуміло, що налаштувати думки дітей на серйозну тему в дні спеки складно. Тому викладачі й тренери намагалися давати час не лише для навчання, але й для відпочинку.

Ранкова зарядка, уроки плавання в річці, вечірні багаття, регулярні КТСи (колективні творчі справи) допомагали розрядитися після кількох годин розумової активності.

Правам людини дітей навчала відомі тренери з Чернігова, Харкова, Луганська, з Черкаської області. Як не дивно, але рівень знань ліцеїстів змінювався на очах. На приклад, почувши такий діалог, можна бути впевненим: основні поняття правозахисту молодь Чернігівської області засвоїла відмінно:

–  Оля наступила мені на ногу, вона порушила мої права.

–  Ні, вона твої права не порушила, тому що Оля — не представник держави.

Усе те, чому ліцеїсти-другокурсники навчилися за два тижні в Ладинці, вони передаватимуть першокурсникам цілий рік.

prava_liudyny5

Що далі?

Те, що мало статися після школи, стається саме зараз на “Зборі натхнення” в таборі “Відкриті двері”. Учні, вже спільно з викладачами й батьками, “легалізовують” своє прагнення дотримуватися прав людини, в офіційному документі, який назвали Конституцією. Вже зараз переглядають принципи роботи шкільного самоврядуваня, адже протягом школи учні зрозуміли, що самоврядування — це не допомога адміністрації навчального закладу, а активна робота кожного для забезпечення своїх прав і свобод.

Крім цього, протягом навчального року заплановані ще кілька тематичних семінарів для вчителів і учнів.

prava_liudyny6

Наша довідка:

Права людини — права, які кожен має тому, що є людиною. Цими правами всі люди володіють однаковою мірою, ці права є невід’ємними. Вони необхідні для захисту особи від посягань на людську гідність з боку сучасних держав і сучасних ринків.

Чернігівський обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді було засновано в 1993-му році з ініціативи Чернігівського педагогічного інституту та за сприяння обласного управління освіти. Перший набір складався з сорока двох учнів, які займалися в класах двох профілів — фізико-математичного та природничого. В 1996-му році було введено гуманітарний профіль, а 1997-го по 2000 рік існували також класи зі спортивним ухилом. З 1994-го року щоліта ліцеєм проводяться екологічні практики в найцікавіших місцинах Чернігівської області. Тематичні літні школи проводяться для ліцеїстів з 2005-го року.

Серед випускників ліцею: Наталія Смаль — відома українська спортсменка, Сергій Баранов — один з найдорожчих волейболістів Російської Федерації, Надія Баранова — одна з найдорожчих футболісток на пострадянському просторі, Наталія Черевко — одна з найталановитіших викладачок іноземної мови в Чернігівському національному педагогічному ліцеї та інші.

Коментарі закриті.