tuberЗа останні три роки знизилась захворюваність жителів Менщини на туберкульоз. Однак ця підступна хвороба «заходить» з іншого боку: усе частіше виявляються невиліковні форми туберкульозу. Про це та про способи уберегтися читачам “Нашого слова” розповідає лікар-фтизіатр Менської центральної районної лікарні Ірина Ціленко:

– Наразі у нашій лікарні на обліку із захворюванням на туберкульоз перебувають 148 жителів району. Переважно (80 – 85 відсотків) це люди працездатного віку від 30 до 60 років. Такий діагноз на даний час має лише одна дитина і, на щастя, не має жоден із підлітків. Цією хворобою переважно страждають жителі Мени, Березни та Макошине, можливо, через вищий рівень міграції населення. Окрім того, городяни та мешканці селищ частіше виїжджають на заробітки в інші регіони, тому мають вищий відсоток ймовірності інфікування.

Аналізуючи рівень захворюваності на туберкульоз у районі протягом останніх років, Ірина Володимирівна констатує позитивну динаміку: відсотків на десять він знизився за позаминулий і минулий роки. Однак за цей же період удвічі збільшилась кількість захворювань мультирезистентною формою – стійкою до ліків. Тож 95 відсотків смертей пацієнтів викликана саме цією причиною.

Лікар-фтизіатр нагадує: туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу або паличка Коха, яка передається в основному повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність полягає у тому, що він стійкий в оточуючому середовищі, не боїться холоду, високих температур і дуже добре адаптувався до людини, а людина до нього.

У «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться у «сплячому» стані у більшості інфікованих, і захворювання не розвивається протягом усього життя. Лише у 10 відсотків осіб, заражених паличкою Коха, розвивається туберкульоз. Перш за все, це особи з ослабленою імунною системою. До групи ризику також відносяться люди, які переносять стреси, зловживають алкоголем, наркотиками, погано харчуються (перебувають на різних дієтах), мають постійний побутовий контакт з туберкульозним хворим.

Туберкульоз довгий час розвивається в організмі людини без зовнішніх ознак, але коли ступінь враження органа набуває значних розмірів, з’являються наступні симптоми: кашель більше двох – трьох тижнів, рясне потовиділення вночі, загальна слабкість, втрата ваги тіла, підвищення температури тіла до 37°С без видимих причин протягом тижня, біль у грудній клітині, задишка.

У таких випадках потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря. Для діагностики туберкульозу проводять рентгенологічне обстеження органів грудної клітини і аналіз мокроти на мікобактерію туберкульозу. В більш складних випадках використовують комп’ютерну томографію.

З метою раннього виявлення туберкульозу застосовуються профілактичні флюорографічні обстеження з п’ятнадцятирічного віку та реакція Манту у дітей з чотирирічного віку.

Якщо у вас виникають підозри стосовно захворювання на туберкульоз, ви можете звернутися до сімейного лікаря або лікаря-фтизіатра, який працює в протитуберкульозному кабінеті ЦРЛ (тел. 2-11-87).

Коментарі закриті.