Єгор СОБОЛЄВ, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова».

Ухвалена урядом нова військова доктрина викликала хмару глузувань та жартів через згадку про небезпеку неурядових організацій. Мало хто звернув увагу, що доктрина реалістично назвала справжні загрози для наших планів на життя.

Скандальна реакція

Документ оприлюднило видання «Дзеркало тижня. Україна». Її авторитетний головний редактор Юлія Мостова є дружиною екс-міністра оборони Анатолія Гриценка. Емоції у журналістів, громадських активістів та політиків викликав другий абзац пункту дев’ять:

«Втручання у внутрішні справи, що здійснюється за допомогою інформаційного впливу, економічного тиску, фінансової і моральної підтримки окремих політичних сил, неурядових організацій з метою дискредитації державної влади перед суспільством і міжнародною спільнотою».

«Спроби дискредитувати владу визнано Національною загрозою». «Нова військова доктрина передбачає боротьбу навіть з моральною підтримкою окремих політичних сил». «Військова доктрина: влада проти громадян?». Такими заголовками одразу зарясніли газети.

Подібне сприйняття не важко пояснити в країні, де за рік смертність серед затриманих міліцією зросла втричі, а вуличних виступів в столиці побільшало на 1 700. Де учасників протестів проти Податкового кодексу хочуть засудити за пошкодження плитки під їхніми наметами. Де навіть дівчатам з руху Femen, які люблять оголяти груди під громадянськими гаслами, почали призначати адміністративні арешти. У наступній замітці «Дзеркало тижня» назвало доктрину вже «скандальною».

Справжні ризики, які проступають зі сторінок документу, ніхто не обговорював.

Що нам загрожує?

За підрахунком Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI), з 2000 по 2010 роки військові видатки усіх країн світу зросли на 50%. Найбільше – удвічі – у нашому, східноєвропейському регіоні.

Хто озброюється поруч з нами? Росія. Її оборонний бюджет в післяєльцинський період стрибнув з 271 мільярда до 1,8 трильйона рублів. На останній колегії їхнього Міноборони Дмитро Медвєдєв підтвердив різке збільшення платні російським воякам. З 1 січня командир взводу буде заробляти 50 тисяч рублів. Тобто – 14 250 гривень.

Наші військові аналітики у Військовій доктрині звертають увагу на стрімке озброєння світу: конфлікти продовжують вирішуватися силою. При цьому аналітики зауважують: однополярному світу приходить кінець. В перекладі на простішу мову це означає: час, коли на планеті був єдиний поліцейський – Сполучені Штати Америки, минає. Боротьба за значок цього копа або ж за право завести свій значок загрожує конфліктами. Найавторитетніше у темі зовнішніх відносин американське видання Foreign Affairs цією весною прямо задалося питанням: чи піднесення Китаю неминуче призведе до війни із США?

Треба розуміти, що міркування високочолих вашингтонських аналітиків про нову холодну війну, так само як запуск китайського літака п’ятого покоління чи формування нової російської частини у Смоленську, давно стосуються кожного з нас. Україна з її географічним розташуванням горіла в епіцентрах обох світових війн, коли ще не було ракет.

Офіцери, які писали Військову доктрину, не закрили очі на ще одну вкрай тривожну для України планетарну тенденцію: в світі посилюється нестача води та їжі, а також пов’язана з цим міграція. Що це може означати для країни з великими ресурсами питної води, фантастичною землею, яка при цьому стрімко втрачає населення?

Збройна агресія. Військові аналітики записали це слово у доктрину, але зазначили: «Україна вважає, що збройна агресія, в результаті якої виникне локальна або регіональна війна проти неї, в середньостроковій перспективі є малоймовірною».

У цієї фрази є продовження. До доктрини воно не потрапило. Але «Свідомо» отримало матеріали оборонного огляду, на основі яких доктрина писалася. І там серед сценаріїв, які можуть виникнути через 10 років і довше, номером один визнано: «Здійснення збройної агресії проти України».

Як зберегти мир

«Юридично-правове оформлення міжнародних гарантій, наданих Україні у зв’язку з її відмовою від ядерної зброї». «Зміцнення позитивного іміджу України…». «Надання гуманітарної допомоги державам, які цього потребують…».

У такому дусі у доктрині написані 13 з 14 ідей, як Україні запобігти майбутньої війни. Лише одна згадує давню істину, відкриту римським стратегом: «Хочеш миру? Готуйся до війни!» Вона пропонує зробити Збройні Сили такими, щоб потенційний агресор не наважився атакувати.

Аналізуючи загрози, військові експерти ясно написали: конфлікти далі вирішуються зброєю, їхня температура зростає. А коли йдеться, як дати раду цим загрозам, нам пропонується зробити побільше заяв та підписати побільше паперів!

А щоб ви порадили на місці військових аналітиків? Застрелитися? Про яке стримування агресора йдеться, якщо остання зброя, що такою вважалася – ракети «Скад» – знищуються на прохання США в обмін на продаж БТРів до Іраку? Якщо всі серйозні розробки та закупівлі зброї заморожені третій рік поспіль? Новий ракетний комплекс «Сапсан» залишається ескізом. Модернізація літаків – мрією. Минулого року екіпажі з сил швидкого реагування в середньому налітали 18 годин. Стандарти НАТО – 180 годин на пілота. А ракети та авіація – це боги сучасних війн.

На президентських виборах Віктор Янукович обіцяв до 2011 року створити професійну армію. «Свідомо» здобуло дані про кількість солдатів та сержантів, які підписали контракт. За рік президентства Януковича їх поменшало. Половину солдатів далі забирають в армію по призову. І Міноборони пропонує зберегти призив аж до 2025 року. В останні два роки військові створили систему вербовки, намагаються вести контрактників в частинах, але відсутність житла та зарплата у 2 400 гривень для старшини з 20 роками вислуги руйнують усі зусилля.

Тим часом в армії знову виникають скандали, пов’язані з махінаціями з грошима. Цього разу – на харчування солдатів. «Свідомо» отримало доступ до матеріалів урядової перевірки. У них говориться, що міністр оборони Михайло Єжель забезпечує, щоб солдатів харчували насамперед дві фірми: «Провідна продовольча компанія ЗС» та «Оптукрпром – ВР». Вони отримують це право без конкурсу та за ціною вищою, ніж максимально дозволена законом про бюджет (цього року це 32 гривні 60 копійок в день на кожного вояка).

«Обидві компанії підконтрольні міністру оборони», – стверджується у доповідній на ім’я прем’єра Миколи Азарова.

На засіданні уряду 21 березня Микола Азаров заборонив купувати харчі для солдатів без тендеру. Але вже через чотири дні Міноборони домоглося підписання такого дозволу на 621 мільйон гривень! Підпис поставив заступник міністра економіки Олександр Сухомлин. І був звільнений президентом з формулюванням… «у зв’язку із реорганізацією».

…«Встановлено ритуал підйому Державного прапору України у Збройних Силах, який сприяв піднесенню національної свідомості військовослужбовців, активізації військово-патріотичного виховання особового складу, підвищенню престижу військової служби». Ось що Міноборони записало як одне з досягнень минулого року. А що ще запишеш?

Фото з сайту “Радіо Свобода”.

Коментарі закриті.