Менський районний краєзнавчий музей цьгоріч святкує 60-ліття. Почалося його існування з ініціативи колишнього вчителя міської школи ім. Леніна Володимира Покотила. Експонати, зібрані юними краєзнавцями разом із Володимиром Федоровичем, і до сьогодні становлять золотий фонд музею. Зараз їх тут зберігається понад 17 тисяч, багато експонатів є унікальними. Близько двох тисяч предметів налічує археологічна колекція. З 2011 року музей носить ім’я Володимира Покотила.
Мрія і становлення
Прийшовши працювати у 1954 році до міської школи ім. Леніна (тепер школа ім. Шевченка), Володимир Покотило значно пожвавив краєзнавчу роботу. Він хотів втілити в життя давню мрію – створити музей. Прагнення Володимира Федоровича підтримала тодішній директор цього навчального закладу Домникія Серьодкіна.
У цьому ж році в школі була виділена окрема кімната для музею, створена схематична експозиція, в яку входили раніше зібрані матеріали старовини та етнографії учителями школи Костянтином Ілляшем, Олексієм Клязнікою, Григорієм Олійником.
Також у музейній кімнаті були розміщені експонати, що зібрали члени краєзнавчого гуртка, який потім переріс у товариство «Юний краєзнавець». Тут знаходилися і спогади учасника революції 1905 – 1907 років лікаря Федора Пилиповича Лаврова, учасників громадянської та Великої Вітчизняної воєн. Також зібрані фотографії ще живих на той час бійців-щорсівців, учасників першого з’їзду колгоспників району, перших Героїв Соціалістичної Праці і чимало інших документів.
Кількість експонатів зростала. І згодом під музей було відведено окремий шкільний будинок (тепер їдальня школи ім. Шевченка), розпочалась активна робота по створенню нової експозиції – за сприяння директора школи Домникії Серьодкіної і активної допомоги ентузіастів Дмитра Калібаби, Петра Кияшка, Олексія Просужого, Олександра Кордаша та Петра Жили.
У новоствореному музеї було вже п’ять кімнат. Експозиція включала майже 3000 експонатів.
У 1968 році музей отримав звання народного. А з 1972 року він функціонує як державний.
Сьогоднішні здобутки
Відділи природи та історії краю, художня галерея – це складові сьогоднішнього музею. Експонати відділу природи дають фізико-географічну характеристику місцевості, інформують про корисні копалини, напрямки розвитку господарства. Особлива увага – родовищу мінеральної води, яка має лікувальні властивості. Є велика діорама флори та фауни району.
Відділ історії краю складається з кількох підрозділів і розпочинається з археологічних знахідок. Послідовно відображені всі етапи життя Менщини від давнини до сучасності.
А в художній галереї зібрана колекція картин місцевих, а також заслужених та народних художників України, ікони та вироби народних умільців.
Володимир Покотило віддав музеєві понад сорок років свого життя, довгий час був його директором. Наприкінці 80-х років, тяжко захворівши, передав керівництво закладом молодшому науковому працівнику Галині Сироткіній. Сьогодні колектив музею очолює Віталій Крутий – історик за освітою, аспірант Чернігівського педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка. Молодшим науковим працівником є Ігор Андрієнко, посаду зберігача фондів музею посідає Анатолій Левченко, а доглядача музею – Анатолій Магула, техпрацівником трудиться Світлана Овсієнко.
Нинішні музейні працівники намагаються зберегти набутки своїх попередників і зробити свій внесок у розвиток музейної справи на Менщині. Зокрема, проводять дослідження генеалогічного древа родини Кістяківських, віднаходять маловідомі деталі діяльності служителів Макошинського монастиря та багато іншого.