пігулки матрицяЗа 5 місяців 2016 році в Чернігівській області на гострі кишкові інфекції захворіло 836 осіб, що на 8,9% менше ніж за аналогічний період 2015 року, серед них діти до 17 років, що становить 66% від кількості всіх хворих.
Зараження відбувається через рот, в який збудники потрапляють з водою, харчовими продуктами, та контактно-побутовим шляхом (заносяться немитими руками). В забрудненні харчових продуктів велику роль відіграють мухи, вони переносять збудників з випорожнень хворих чи носіїв. Високі сезонні підйоми захворюваності деякими кишковими інфекціями пояснюється участю мух в рознесенні патогенних мікроорганізмів.
Збудниками кишкових інфекцій можуть бути бактерії (дизентерійна паличка, сальмонела, протей, стафілокок та інш.), їх токсини (ботулізм), віруси (ентеровіруси, ротавіруси). Практично всі збудники стійкі до впливу зовнішнього середовища. Вони здатні існувати та розмножуватися у воді, грунті, на предметах повсякденного вжитку (посуд, меблі, ручки дверей, комп’ютерна мишка тощо), а також у харчових продуктах (молоко, м’ясо, риба, овочі).
Від моменту зараження до перших ознак хвороби проходить в середньому від 6 до 48 годин. Найбільш характерні симптоми відомі всім: діарея, нудота, блювота, болі в животі, підвищення температури тіла, загальна слабкість.
Реєструвалися поодинокі випадки, групових захворювань та спалахів не було.
У зв’язку з наближенням теплої пори року, гостро стає проблема збільшення кількості випадків кишкових інфекцій. Здебільшого кишкові інфекції – це проблема гігієнічна, тому для того, щоб захистити себе від патогенних збудників та запобігти захворюваності, експертами Всесвітньої організації Охорони Здоров’я були розроблені 10 “золотих” правил:
1. Вибирайте та вживайте безпечні харчові продукти.
Багато харчових продуктів вживають в сирому вигляді, але окремі з них ризиковано вживати без попередньої обробки. Молоко вживайте тільки пастеризоване або кип’ятіть. Не вживайте продуктів з вичерпаним терміном придатності. Продукти, що вживають сирими – ретельно мийте.
2. Правильно готуйте їжу.
Багато сирих продуктів: м’ясо, риба, сире молоко, часто забруднені патогенними мікроорганізмами, що гинуть в процесі термічної обробки.
3. Їжте приготовану страву негайно.
Коли приготована їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають активно розмножуватись. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більший ризик отримати харчове отруєння.
4. Правильно зберігати харчові продукти.
Якщо ви хочете зберігати приготовану їжу, то повинні знати, що вона повинна зберігатися або гарячою 600С і більше або холодною 100С і менше. Це важливо знати, якщо зберігати їжу більше 4-5 годин.
5. Піддавайте термічній обробці їжу, що була приготовлена раніше.
Це найкращий засіб захисту від мікробів, що могли розмножитись в їжі під час її зберігання.
6. Виключайте контакт між сирими та приготованими харчовими продуктами.
Такого перехресного зараження можна уникнути, коли використовувати різний кухонний інвентар ( ножі, дошки для нарізки) для сирої і вареної, смаженої їжі.
7. Частіше мийте руки.
Ретельно мийте руки перед приготуванням та вживанням їжі, особливо, якщо ви сповивали дитину або були в туалеті, а також після оброблення сирих продуктів (м’ясо, риба тощо) та контакту з домашніми улюбленцями. Якщо у Вас на руках є інфікована подряпина або інша мікротравма, слід обов’язково ізолювати її (пов’язка, пластир) перш ніж почати готувати їжу.
8. Утримуйте кухню та місця приготування їжі ідеально чистими.
Розглядайте кожен харчовий шматок, крихти чи брудні плями, як потенційний резервуар мікробів. Рушники для протирання посуду міняйте кожного дня.
9. Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
Тварини часто бувають переносниками патогенних мікроорганізмів. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх в щільно закритих контейнерах.
10. Використовуйте тільки чисту воду.
Чиста вода важлива для приготування їжі та пиття, якщо у Вас виникли сумніви по відношенню до якості води – прокип’ятіть її перед використанням.

Завідувач Менського РЛВ Чернігівського МрВ ДУ « Чернігівський ОЛЦ ДСЕСУ» Зеркаль Ю.А.

Мітки:

Коментарі закриті.