Україна вже найближчим часом підпише черговий меморандум з МВФ. Щоб отримати дешевий кредит кожен українець має затянути пасок. Як сильно – дізнавались журналісти.


Пенсійна реформа

Головна вимога валютного фонду – скоротити дефіцит Пенсійного фонду, який минулого року досяг 145 мільярдів гривень, а цього буде на рівні 141 мільярда. Як заявляють в Кабміні, вже до квітня уряд представить українцям проект пенсійної реформи, узгоджений з МВФ. У попередньому меморандумі українська влада взяла на себе зобов’язання ухвалити закон про пенсійну реформу до грудня 2016-го: обіцянку не виконали. Терміни продовжили до кінця березня цього року.

 

Пенсійний вік не чіпатимуть. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що поки що в Україні підвищувати пенсійний вік не планують. При цьому міністр соцполітики Андрій Рева підтвердив: МВФ дійсно наполягав на підвищенні віку виходу на пенсію.

 

Так, пенсіонери живуть на внески працюючих українців. Зараз 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів.

 

Підвищення пенсійного віку дозволило б скоротити кількість пенсіонерів, однак, як каже Андрій Рева, у України є можливість збільшувати кількість працюючих. З 16 мільйонів працевлаштованих українців внески до Пенсійного фонду платять тільки 10 мільйонів.

 

ЄСВ доведеться платити всім. Як розповіли “Сегодня” в Пенсійному фонді, наразі чиновники розглядають можливість зобов’язати платити податок до ПФ всіх працюючих українців без винятків. “У світі застосовується обов’язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи, як добровільного залучення, так і обов’язкової сплати”, – пояснює Микола Шамбір.

 

Пенсіонерам заборонять працювати. За словами Андрія Реви, торкнеться це не всіх українських пенсіонерів, а тільки “багатих”. Так, тисячі українців отримують пенсії більше 10 тисяч гривень, а окремі пенсіонери, наприклад, судді, на заслуженому відпочинку отримують понад 200 тисяч гривень. Пенсіонерам з високими пенсіями, припускають в міністерстві, можуть заборонити працювати (тоді доведеться вибирати: або зарплата, або пенсія).

 

Стаж скоротять, і його можна буде купити. Відповідно до закону, 2021-го на пенсію зможуть претендувати українці із загальним стажем не менше 30 років, таких в країні лише 8%. Страховий стаж буде знижений до 15 років з першого січня 2018 року, анонсували в міністерстві. При цьому з’явиться можливість купити собі 15 років страхового стажу. За 704 гривні за кожен місяць. За 10 років доведеться заплатити 84 480 гривень, а за 15 років – 126 720 гривень.

 

Крім того, перерахують розмір пенсії – для пенсіонерів з великим стажем, які давно вийшли на заслужений відпочинок, розмір виплат значно збільшиться. Однак, замість цього уряд може скасувати всі надбавки і збільшити пенсійний вік тим, хто не напрацював необхідного страхового стажу.

 

Пенсійна реформа, згідно з проектом меморандуму набуде чинності з січня 2018 року. Передбачається, що вона дозволить за шість років повністю ліквідувати дефіцит ПФ.

 

Що Україна вже пообіцяла МВФ:

 • поступово врегулювати пенсійний вік
 • скоротити перелік тих, хто раніше виходить на пенсію;
 • посилити критерії для отримання мінімальної пенсії;
 • створити умови, при яких буде вигідно декларувати фактичні доходи (детінізація зарплати);
 • з 2017-го фінансувати добавки до пенсій з держбюджету, а не ПФ;
 • розширити базу платників ЄСВ;
 • консолідувати законодавство про пенсійну систему (зараз діє 20 законів).

 

Тарифи на комуналку і субсидія

Газ може подорожчати. Україна ще 2016-го взяла на себе зобов’язання підтримувати тариф на газ на рівні не нижче “економічно обґрунтованого” (вартість імпортного газу плюс транспортування і податки). В чинному тарифі закладена вартість імпортного газу – 185 доларів за тисячу кубометрів, а в бюджеті на 2017 рік передбачено, що блакитне паливо для України подорожчає до 245 доларів.

 

У ЗМІ зазначають: МВФ домовився з Україною переглядати тарифи кожні півроку (до цього йшлося про поквартальне коригування тарифів). Якщо тариф на вимогу МВФ переглянуть – вартість кубометра газу для українців зросте з 6,8 до 8,5-11 гривень за куб газу.

 

Субсидію виплачуватимуть грошима. Наприкінці березня на українців чекає передбачена меморандумом монетизація субсидій. Цього року знижку на комуналку отримуватимуть дев’ять мільйонів родин, з державного бюджету виділять близько 51 мільярда гривень. “Монетизацію субсидій обговорюють в Кабінеті міністрів. Прем’єр-міністр, Світовий банк і робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося”, – розповідає представник Мінфіну, керівник офісу реформ Яна Бугримова.

 

За словами експерта, як показав аналіз споживання енергоресурсів, українці з субсидіями спалюють більше газу. У Кабміні впевнені: якщо гроші на субсидії видати українцям “на руки”, з’явиться стимул для економії – чим менше витратили на “комуналку”, тим більше грошей залишилося.

 

Зараз уряд розглядає дві головні моделі монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які компенсуватимуть субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам.

 

При цьому друга модель також має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на свій розсуд, або ж на картки перераховуватимуть тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою. За планами Кабміну, монетизацію для ТКЕ впровадять в березні 2017 року, а монетизація для споживачів – 2018-го.

 

Що вже пообіцяла Україна:

 • до кінця березня 2017 року монетизувати субсидії;
 • до кінця 2017 року ліквідувати дефіцит “Нафтогазу”;
 • до квітня 2017 року запустити механізм, який дає можливість корегувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники;
 • знижувати норми споживання енергоресурсів до рівня споживання;
 • створити ринок газу;
 • тарифи на газ будуть ринковими.

 

Продаж землі

Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільгосппризначення до кінця 2017 року. Ще минулого року керівник місії МВФ Рон ван Руден зазначив, що існуючий мораторій на продаж земель унеможливлює повноцінний розвиток сільськогосподарського сектора і використання землі як застави для отримання кредитів.

 

“Тому для України важливо рухатися вперед із земельною реформою і внести до парламенту нове законодавство, яке дозволить продаж землі”, – сказав представник МВФ.

 

Видання “Українські Новини” з посиланням на джерела, знайомі з ходом переговорів з МВФ, повідомило: сторони вже погодили скасування мораторію. “Зобов’язання щодо скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення уникнути не вдалося. Законодавча база з обороту землі та скасування мораторію на її продаж має бути прийнята до 1 квітня”, – йдеться в матеріалі.

 

До слова, крім того, МВФ настійно рекомендує Україні на три роки заморозити розмір мінімальної зарплати, скоротити соціальні нормативи споживання енергоресурсів, провести приватизацію тощо.

 

Навіщо Україні гроші МВФ

Від траншу Міжнародного фонду залежить допомога і від інших міжнародних кредиторів. Фактично, кредит МВФ дає “зелене світло” і для інших кредиторів. Щоб отримати кошти, Україна повинна підписати меморандум про співпрацю, в якому візьме на себе певні зобов’язання.

 

Якщо український уряд не домовиться з МВФ, так чи інакше доведеться виходити на зовнішні ринки за кредитами і брати їх під великі відсотки, пояснює виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Якийсь час без кредитів Україна зможе використовувати гроші золотовалютного резерву. При цьому, як підрахував Устенко, в золотовалютному резерві знаходиться 15,5 мільярда доларів, 4 мільярди з них – чистий резерв, а решту – гроші МВФ. Тільки 2017-го Україні необхідно отримати як мінімум п’ять мільярдів доларів.

 

Обсяг очікуваного траншу – близько мільярда доларів. Гроші підуть до золотовалютного резерву Національного банку.

 

До слова, наразі державний борг України досяг 82,6%. За інформацією Мінфіну, Україна повинна 71 млрд доларів, або 1,9 трильйона гривень. За минулий рік держборг зріс на 8,3%, або на 5,47 мільярда доларів. “Протягом січня-грудня 2016 сума державного та гарантованого державою боргу збільшилася в гривневому еквіваленті на 357,58 млрд. При цьому в доларовому еквіваленті державний і гарантований державою борг збільшився на 5,47 мільярда”, – йдеться в даних статистики, опублікованому Міністерством фінансів.

 

Кілька місяців тому від співпраці з МВФ відмовилася Білорусь. Фонд для отримання кредиту поставив ряд умов: підвищити тарифи на комуналку, приватизувати державні підприємства, заморозити виплати. Президент Білорусі Олександр Лукашенко назвав умови принизливими і від кредиту відмовився. “Це принизливо не тільки для мене. Це принизливо щодо нашого народу”, – сказав Лукашенко.

Коментарі закриті.