564555456Хвороба, яка супроводжує людство упродовж його існування, і досі не подолана, а з 90-х років XX сторіччя помітно зросла її поширеність в усіх країнах світу. За даними ВООЗ, у поточному десятиріччі кількість нових випадків захворювання на туберкульоз становитиме 88 мільйонів, у тому числі вісім мільйонів – поєднаних з ВІЛ-інфекцією. За той же час 30 мільйонів людей можуть померти від туберкульозу. Такі цифри наводить лікар-фтизіатр центральної районної лікарні Ірина Ціленко.

В Україні з1995 року зареєстровано епідемію цього захворювання. На обліку у протитуберкульозних диспансерах нашої країни перебувають понад 549 тис. осіб.

Україну віднесено до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, і вона посідає друге рейтингове місце в Європі (після Росії) щодо тяжкості перебігу туберкульозу. Це в 10 – 12 разів перевищує показники розвинутих країн. За останні 15 років показник захворюваності на туберкульоз зріс у 2,6 раза, а смертності – у 2,9 раза.

На Чернігівщині на обліку перебуває більше 2,5 тис. осіб. Щомісячно реєструють 80 – 85 нових випадків захворювання, помирають 30 осіб. У нашому районі на обліку перебувають 220 хворих. Захворюваність по району перевищує показник по області та по Україні у 0,8 раза. Щомісячно у районі реєструють два – три нових випадки, а помирає одна людина.

Туберкульоз може вражати різні органи людини, але найчастіше – органи дихання. Упродовж року один хворий на туберкульоз легенів з бактеріовиділенням може заразити 10 – 15 осіб. Хворіють на туберкульоз частіше бідні люди, безробітні, мігранти, бездомні, особи з асоціальною поведінкою, ті, що зловживають алкогольними напоями, тютюнопалінням, мають серйозні хронічні захворювання. Але за теперішнього соціально-економічного стану у країні кожен може заразитися туберкульозом.

Можливість вилікування туберкульозу значною мірою залежить від його своєчасного виявлення, коли в легенях або в іншому органі пацієнта ще не сформувалися незворотні зміни. Туберкульоз часто починається малосимптомно, хворі пізно звертаються за медичною допомогою. Тому при тривалому кашлі (не менше трьох тижнів), підвищенні температури тіла без очевидних причин більш як на п’ять днів, швидкій втомлюваності, слабкості, втраті ваги тіла, задусі, кровохарканні слід негайно звернутися до лікаря.

Для своєчасної діагностики велике значення мають профілактичні обстеження населення (флюорографія у дорослих, реакція Манту – у дітей), спеціальне спостереження за так званими групами ризику, а також санітарно-освітня робота, яку проводять медичні працівники лікувальних закладів.

Своєчасно виявлений туберкульоз можна вилікувати. Щомісяця дві – три людини у районі отримують
невтішний діагноз: туберкульоз. Один хворий помирає.

Як відбувається зараження на туберкульоз?

* Поширення туберкульозу відбувається при кашлі, чханні, розмові. Хворі з «відкритою» формою туберкульозу виділяють велику кількість мікобактерій.

* Інфікування можливе в громадських місцях (магазини, кінотеатри, кафе та ін.). Не всі інфіковані захворюють.

* Найчастіше хворіють люди з ослабленим імунітетом. Причинами цього можуть бути перевтома, нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, які призводять до порушення роботи імунної (захисної) системи людини.

* Мікобактерії виділяються в зовнішнє середовище лише при «відкритій» формі туберкульозу. Всі інші форми захворювання не є небезпечними з точки зору передачі збудника.

Як попередити захворювання на туберкульоз

* Звертайте увагу на своє самопочуття.

* Людина, яка кашляє, може виявитися хворою на туберкульоз. Якщо ви бачите, що ваш родич, знайомий чи колега по роботі не один тиждень кашляє, наполягайте на тому, щоб він звернувся до лікаря.

* Для профілактики якомога частіше провітрюйте приміщення.

Коментарі закриті.