Сьогодні православні й греко-католики відзначають свято Преображення Господнього, або Яблучний Спас.

31654Святкові богослужіння пройдуть у храмах, після чого духівництво відповідно до прадавньої традиції проведе освячення плодів.

Сьогоднішнє свято нагадує про Преображення Ісуса Христа на горі Фавор – за 40 днів до розп’яття Спасителя. Три апостоли – Іоанн, Яків і Петро – побачили велич і славу Христа: як говориться в Євангеліях, обличчя Спасителя стало подібе до світла блискавки, одяг – як сніг.

Преображення відкрило учням Христа, а через них і усьому світу, Божественну природу Спасителя.

Свято було встановлено в IV столітті, коли свята рівноапостольна Олена, мати Костянтина Великого, звела на горі Фавор храм на честь Преображення Господня. З V сторіччя святкування цього дня поширилося на християнському Сході.

Свято Преображення належить до найважливіших, двунадесятих, церковних свят. У цей день у храмах відбувається врочиста літургія й співається канон, що розповідає про велич події.

Звичай освячувати плоди походить із VIII століття. Він був присвячений до свята Преображенню, оскільки до цього часу на сході дозрівали плоди, найважливішими з яких уважалися колоски й виноград, використовувані в богослужінні. У Східній Європі до серпня виноград поспівав не скрізь, а тому був замінений на яблука, звідси пішло й друга, народна, назва свята – Яблучний Спас.

У цей день було прийнято роздавати освячені плоди бідним і хворим, а до освячення їсти яблука й городину, крім огірків, не дозволялося.

За матеріалами Інтерфакс-Україна.

Коментарі закриті.