Цьогорічна вартість послуг трактористів збільшилася. Щоб виорати земельну ділянку, чернігівцям доведеться віддати 30-35 грн за сотку. Дорого, – констатує  Олеся Гордієнко, тижневик «Деснянка».

Тому люди і самі беруться за лопати, якщо здоров’я дозволяє і площа городу невелика. А тим, хто має як мінімум соток 10, доведеться розкошелитись. От і рахуймо – 300-350 грн. Якщо й саджати трактором, то ще плюс 20 грн за сотку. У районах ціна майже не відрізняється. На Борзнянщині, Сосниччині і Куликівщині теж просять 30 гривень за сотку. А от по знайомству можна виорати і за 20-25 грн. Але так щастить не всім… До речі, багато хто повертається до традиційної оранки конем. Це й економніше, і для навколишнього середовища користь.

Що посієш, те й пожнеш

Запасливі люди придбали насіння завчасно, ще восени. Ну, а хто не такий передбачливий – купувати мусять уже за вищими цінами.

Прилавки на базарі та в спеціалізованих крамницях радують око маленькими пакетиками з різним насінням – українським, польським, німецьким, голландським. Вітчизняне трохи дешевше. Продавці таку різницю пояснюють просто – товар закуповують у валюті. У середньому ціновий покажчик зріс на одну-дві гривні, інколи – на три.

Нині найбільшим попитом у покупців користується насіння моркви «Сластьона», «Ням-ням». Але не тому, що назва смачна, а через те, що серцевина маленька і солодка. Двадцятиграмовий пакетик можна придбати за 9 грн. Охоче купують жителі області і насіння буряка «Мулатка», «Негритянка», яке нині коштує 8 грн/20 г, а ще редиску «Селезія», «Краков’янка» і «Сора» за 6 грн/20 г.

Ціна одного пакетика огіркового насіння коштує 6-15 гривень залежно від розміру упаковки. Ще купують зелень: кріп, петрушку, шпинат, селеру і базилік. А для любителів усіляких лікарських трав і пряностей продавці пропонують широкий вибір бергамоту, ромашки, лаванди, . розмарину, тим’яну, коріандру і ще багато чого за всього-нічого – 2-3 грн пакетик.

Цибулю-сіянку продають по 40-60 грн за кілограм. Також є розсада ранньої капусти. Зранку десяток коштує 10-15 гривень, а вже до вечора продавці, аби лишень додому не везти, віддають рослини і за 5 грн. Сортову полуницю можна придбати в крамниці – 5 штук за 25 гривень, у селян із Ягідного 10 кущиків смачної ягоди коштують 15 гривень. А одна бабуся продавала свою домашню полуницю по гривні за саджанець. Як на мене, то це дуже дешево.

Для садівників нині справжній рай, щоправда, трохи дорогуватий. Чого тільки не пропонують: персики, абрикоси -25 гривень за деревце, алича – 15-20 грн, черешні – 50 грн, яблуні – за дворічний саджанець 50 грн, однорічний – 30 грн, шовковиця – 30 грн, смородина і аґрус -20 гривень кущик, барбарис продають по 25-30 грн. Квітникарі для своїх клумб теж можуть обрати достойні сорти троянд – 20 гривень за один кущ, охоче купують лаванду – 20-25 грн, а ще півонії по 10 грн, флокси і примули – по 5 грн за квітку.

Хімікати та приладдя

Щоб підвищити урожайність ділянки, городники підживлюють землю. Хтось на зиму влаштовує сівозміну, засіваючи город вівсом чи люцерною, дехто купує гній, а хтось селітру чи нітроамофоску по 15 гривень за кілограм. Продавці кажуть, що ціна на них порівняно з минулим роком зросла у два рази. Новинка на ринку – добриво з курячого посліду. Воно дуже хороше як для городини, так і для саду. За 1 кг продавці просять 10 гривень. Сечовину продають по 40 грн за пачку.

Для вирощування розсади продавці радять купувати коко-ґрунт, виготовлений із волокна натурального кокосового горіха. Коштує він небагато-немало – 40 грн за 10 штук. А для парників на базарі великий вибір плівки й агроволокна. Ціна на них залежить від розмірів та якості матеріалу. У середньому вартість плівки коливається від 10 до 60 грн, агроволокна – 8-60 грн.

Також на базарі з’явились і різні отрути від шкідників та бур’яну. Гербіциди для захисту моркви й іншої городини чернігівці купують по 30 грн за упаковку, розраховану на три літри води. Для обробки картоплі перед посадкою хімія обійдеться у 30 грн на 30 кг бульби. А літрова пляшка такої отрути коштує 200-250 грн. Засоби проти колорадського жука продають по 5 грн за пакетик.

Отож, і виходить, що в середньому наші городні витрати становитимуть у кого тисячу, у кого дві, а в кого й п’ять тисяч гривень. «Золоті» городи! Багато людей цьогоріч узагалі питали себе, чи варто садити ту картоплю, адже потім, восени, її знову купуватимуть за безцінь…

Коментарі закриті.