Скарлатина — це бактеріальна інфекція, основним симптомом якої є обширний червоно-рожевий шкірний висип. У наші дні це захворювання зустрічається відносно рідко і протікає в м’якій формі.

Ознаки та симптоми скарлатини

Перші симптоми скарлатини зазвичай з’являються через 4 дні після зараження. Вкрита висипом шкіра хворого скарлатиною на дотик може нагадувати наждачний папір. Висип з’являється, як правило, в одному місці, а потім поширюється на інші ділянки або навіть на все тіло. Часто висип супроводжується свербінням.

Обличчя хворого в більшості випадків не покривається висипом, проте воно стає червоним, при цьому шкіра навколо рота залишається білою. Найсильніше висип при скарлатині вражає шкіру на вухах, шиї, грудях, ліктях, внутрішніх сторонах стегон і в паху.

Зазвичай висип зберігається протягом шести днів, а потім поступово починає зменшуватися, починаючи з верхньої частини тулуба. При м’яких формах захворювання висип є єдиним симптомом скарлатини. В інших випадках спостерігаються і такі симптоми як головний біль, запалення лімфатичних вузлів у шиї, відсутність апетиту, нудота і блювота, біль у шлунку; пошкодження тонких кровоносних судин в складках шкіри, наприклад, під пахвами, через що на шкірі з’являються червоні смуги — так звані лінії Паста; білий наліт на язику (декілька днів опісля він зійде, залишивши мову ще більш червоним, ніж зазвичай, і опухлим); загальне нездужання.

Якщо, крім перерахованих симптомів, ви відчуваєте сильні м’язові болі, у вас з’явилися пронос і блювота, зверніться до лікаря, щоб виключити або якомога раніше виявити стрептококові інфекції, такі як синдром токсичного шоку. На ранніх стадіях ці захворювання лікуються досить легко.

Верхні шари шкіри, зазвичай на руках, злущуються протягом шести тижнів після того, як пройшла висип.

Як передається скарлатина

Скарлатина дуже заразна. Вона передається повітряно-крапельним шляхом, при фізичному контакті із зараженою людиною, а також при спільному з хворим використанні предметів. Деякі люди є переносниками скарлатини — тобто у них немає симптомів цієї хвороби, але вони можуть заражати нею інших.

Захворіти скарлатиною може будь-яка людина, але найчастіше нею хворіють діти у віці від чотирьох до восьми років. Симптоми скарлатини з’являються тільки у тих, хто сприйнятливий до токсинів, які виробляє стрептокок. У більшості дітей старше десяти років розвивається імунітет до стрептокока, а діти до двох років ще захищені антитілами, які вони отримали від своєї матері.

Ускладнення скарлатини

Ускладнення скарлатини бувають рідко. Іноді у пацієнтів, які перенесли це захворювання, розвивається вушна інфекція, абсцес горла, синусит, запалення нирок, пневмонія, гострий ревматизм, супроводжується сильними болями в суглобах.

У вкрай рідкісних випадках скарлатина дає такі ускладнення як менінгіт, гостра ниркова недостатність, зараження крові, синдром токсичного шоку (рідкісна, небезпечна для життя бактеріальна інфекція), остеомієліт (інфекція кісток).

Лікування скарлатини

У більшості випадків скарлатина проходить без лікування протягом приблизно одного тижня. Тим не менше, при появі симптомів скарлатини рекомендується звернутися до лікаря. Він призначить лікування, яке не тільки прискорить видужання, але і зменшить ризик розвитку побічних ефектів.

Найчастіше для лікування скарлатини призначають десятиденний курс прийому антибіотиків, наприклад, пеніциліну. Якщо у пацієнта алергія на пеніцилін, замість нього можна використовувати еритроміцин.

Хворому потрібно залишатися вдома, принаймні протягом доби після початку лікування. При правильному прийомі ліків симптоми проходять вже через кілька днів, проте курс лікування необхідно довести до кінця, щоб уникнути рецидиву та ускладнень.

Під час лікування намагайтеся пити якомога більше рідини, підтримувати в приміщенні, де ви знаходитесь, температуру нижче 20 градусів, правильно харчуватися. При головних болях і високій температурі можна приймати парацетамол. Каламіновий лосьйон допоможе полегшити свербіж і зніме запалення шкіри.

При перших симптомах звертайтеся до лікаря, не займайтеся самолікуванням.

За інформацією Менського районного лабораторного відділення ДУ « Чернігівський ОЛЦ МОЗУ»

Коментарі закриті.