atestat

Максим ОПАНАСЕНКО, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова».

– Дожилися. Нормальна оцінка в атестат коштує дві – дві з половиною тисячі гривень. І це в сільській школі Черкаської області, – каже депутат Верховної Ради Леся Оробець.


– Найдивніше було наштовхнутися на хабарництво в одному з найпрестижніших ліцеїв Києва, – додає член парламентського комітету з освіти від «Нашої України – Народної Самооборони». – Тільки сума вже вимірювалася в доларах.

Відмінний список

– Презенти за відмінні оцінки осідають у директора. Де цього немає – щасливе виключення, – розповідає Оксана Володимирівна, викладачка однієї з київських шкіл. Каже, що за розпорядженням директора вимушена була ставити «скориговані» оцінки.

Олена Ігорівна викладає англійську у маленькому містечку:

– Мене викликав директор і дав список учнів, яким треба ставити «відмінно». Ніякого журналу переписувати не потрібно було, просто «ліпиш» їм гарні оцінки – і все. Майже всі вони отримали медалі.

Такі заяви освітян почалися після змін правил вступу до вищих навчальних закладів у березні. Два роки поспіль до вузів вступали лише за результатами тестів. Цього року новий міністр освіти Дмитро Табачник наказав враховувати і середній бал шкільного атестату. Кожному абітурієнту 600 балів можуть принести тести і ще 200 – атестат.

– Старшокласникам стало нецікаво займатися всіма предметами в школі, з’явилося хамське ставлення до більшості вчителів, а королем усього став репетитор, – пояснює міністр освіти Дмитро Табачник причину відмови від вступу лише за результатами тестів.

Але Лілія Гриневич – одна з авторитетних експертів, яка запроваджувала тести по країні, – попереджала: настільки велика вага шкільного атестату може повернути практику їх купівлі.

Сигналів обмаль. Медалей більше

Ми запросили дані з початку року у Міністерства внутрішніх справ. У його складі  діє управління по боротьбі з економічною злочинністю. Воно має виловлювати хабарників у школах та університетах.

Валентин Зорба, оперуповноважений УБЕПу, відповів «Свідомо» так:

– Немає про що говорити. За цей час ми виявили не більше п’яти випадків. Гучних немає.
Чи це знімає підозри? Для того, щоб УБЕЗ зайнявся конкретним випадком, потрібен «сигнал» – заява від свідка чи потерпілого.

Якщо ні «свідки», ні «потерпілі» звертатися зі скаргами не поспішають, «сигналів» немає.

Тоді ми перевірили кількість медалістів. Зробили це за порадою громадської організації «Опора», що вже кілька років слідкує за чесністю вступу до вишів. «Опора» вважає, що введення тестів серйозно підірвало корупцію, і абітурієнтів, яких «волохаті руки» за вуха втягнули у вузи, поменшало.

Ось які цифри ми знайшли. У перший рік вступу лише за результатами тестів – 2008-й – «озолотилося» 20 220 випускників. Але, окрім гордості батьків, ці медалі нічого не давали. І вже наступного – 2009 року – медалістів стало втричі (!) менше – 7 040.

При цьому, як стверджує очільник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук, багато з них не підтвердили свого золота на тестах. Так, у Львові тестування в школах завалило аж 70% медаліс-тів – найрозумніших і найсильніших, здавалося б, учнів.

А вже цього року українські випускники за кількістю відзнак серйозно покращили свій минулорічний результат. 10 855 золотих медалей – на третину більше ніж минулого року.

– За попередніми оцінками, у нас буде 141 медаліст. Але до випуску їх стане ще менше.

Так говорив начальник управління освіти і науки Тернополя Олександр Остапчук у березні, ще до затвердження нових правил вступу. А в кінці травня медалі отримало не менше, а більше – 151 випускник.

Як їх могло стати більше? Медаль отримує той, хто має всі відмінні оцінки за останні два роки навчання. Відділ освіти контролює цей процес. Хтось із претендентів на медаль не витримує дистанції і отримує четвірку – відповідно залишається без медалі. Тому медалістів може бути лише менше, ніж очікувалося. Але не більше.

У Харкові золоті медалі отримали 339 випускників. Минулого року їх було в півтора рази менше – 197.

Чернівці цього року пишаються 158 золотими медалістами. Минулоріч їх було майже вдвічі менше – 82. Львів – 284 проти 150. Волинь – 709 проти 679.

Кількість золотих медалей у великих містах:

Київ

1400

Крим

748

Харків

439

Донецьк

336

Дніпропетровськ

295

Львів

284

Вінниця

262

Хмельницький

215

Чернівці

200

Полтава

162

Луганський

160

Тернопіль

151

Луцьк

126

Ужгород

126

Миколаїв

102

Чернігів

101

Кіровоград

99

Херсон

66

Суми

52

Рівне

44

– Усе вже було вирішено їхніми батьками з класним керівником і директором. Відчуваєш себе у лайні по вуха, – каже на умовах анонімності вчителька. Вона незаслужено наближала 11-класників до медалей, виставляючи за наказом директора відмінні оцінки зі свого предмета.

Журнальний бізнес

Щоб сфальсифікувати атестат з мінімальним ризиком, треба переписати шкільний журнал. Тоді можна уникнути пояснень, чому учень, який так собі вчився, став золотим медалістом. Щоб переписати шкільний журнал, його треба купити. Ми вирішили дізнатися, чи зріс продаж цих шкільних атрибутів після змін правил вступу.

За даними Міністерства освіти і науки, друком класних журналів для 5 – 12 класів займаються 11 компаній. Коли ми почали їх обдзвонювати, виявилося, що сім припинили цим займатися, а ще дві взагалі зникли.

Фактично друкують журнали тільки харківське видавництво «Ранок» та Керченська міська друкарня. Більшість шкіл купують журнали «Ранку», який має розгалужену мережу магазинів.

– Мене цікавить статистика продажів класних журналів за цей та минулий роки. Можете надати такі дані? – звертаємося до комерційного відділу «Ранку».

– А з чого це я власне повинна давати таку інформацію? – непривітно відповідає менеджер на іншому кінці дроту.

– А Вам щось заважає?

– Це комерційна таємниця.

– Добре, я не розголошуватиму назву фірми. Мені важливіше знати, чи справді ви цього року продали журналів більше, ніж минулого.

– Секунду…

Кілька хвилин чую у слухавці перемовини з кимось, а потім – категоричну відмову:

– Ви знаєте, нам суворо заборонили поширювати цю інформацію. Вибачте. І ще одне – Вам цю інформацію не надасть ні заступник директора, ні директор. Тож, не старайтесь.

Але інформацію ми таки отримали. Вона знайшлася у переписці ТОВ «Веста» (ця фірма володіє «Ранком») з іншим видавництвом.

Ось копія цього листа:
лист

Тобто, за два місяці перед випуском школярів продаж журналів, за якими формуються їхні атестати, зріс майже на чверть. Зауважте – порівнюються такі самі місяці перед випуском минулого року. Коли випускників шкіл було більше.

– Міністерство не збільшувало замовлення класних журналів, – відповів на запитання «Свідомо» міністр Дмитро Табачник. – Кількість журналів повністю відповідає потребі кожної школи. Зайвих ніхто не замовляв.
Насправді журнал може купити будь-яка людина. Навіть замовити на сайті того ж таки видавництва «Ранок». Ціна – 23 гривні 50 копійок.

Міністр заперечив можливість хабарництва взагалі:

– Просто фізично неможливо переписати шкільні журнали за кілька років для підвищення середнього балу атестату. І навіть якщо виникнуть підозри, то можна провести вибіркові перевірки цих навчальних закладів. Я за своє життя ще ні разу не зіткнувся з ситуацією, коли шкільний вчитель просив хабар за оцінку. Для цього треба, щоб у змову вступили одразу 30 вчителів, директор і представники районних відділів освіти.

Зміни задля хабарів?


Два останні роки випускники, їхні батьки та викладачі заявляли: корупція при вступі до вузів відступає.  Так стверджує Київський міжнародний інститут соціології, який опитував 11-класників, першокурсників вишів, батьків та вчителів шкіл. Це були саме ті роки, коли у вуз можна було вступити лише за результатами тестів.
Тести не були досконалими. Три тижні тому сотні абітурієнтів обступили Міносвіти з вимогою перевірити завдання з англійської мови. Його не змогли вирішити не лише 11-класники, але й викладачі та носії мови.
Але замість покращення тестових завдань або впровадження тестування здібностей Міністерство обрало інший варіант – приймати за оцінками атестату, а з наступного року – через екзамени, які будуть проводити виші.

Чи дозволить це дітям з небагатих родин вступати до університету Шевченка чи в КПІ, що минулого року вдалося усім, хто набрав максимальні бали на тестах? А серед них був і хлопчина зі звичайної школи у Шостці, і школярка з містечка Ромни. Чи систему змінюють задля повернення тотального хабарництва при вступі?

В Одеській юридичній академії, яку очолює Сергій Ківалов, ми знайшли дивну інновацію. Приймальна комісія академії радить ознайомитися з програмою з основ правознавства. «В рамках профорієнтаційних заходів», – написано на сайті.

–  Для чого? Ви збираєтеся проводити вступний іспит? – питаю у приймальній комісії.

– Якщо Ви просто вступаєте в нашу академію, то ні. Якщо за направленням, скажімо, з місця роботи, то Вам треба буде скласти вступний тест з правознавства, плюс психологічний тест.

– Чекайте, а це хіба написано в умовах вступу,  що затверджені Міністерством?

– У нас все законно. До побачення, всього найкращого.

Коментарі закриті.