Із 1 травня набули чинності нові правила нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

Через зміни деякі родини повинні будуть наново подати заяви та декларації про доходи. Як і кому потрібно буде переоформити субсидію, дізнавалися експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Як змінився порядок надання субсидії? Раніше субсидію призначали один раз на рік – у травні, окремо розраховуючи її на літній та зимовий періоди. Відповідно до нових правил, субсидія призначатиметься двічі – у травні і жовтні.

Проте найважливіші зміни стосуються критеріїв призначення субсидії. Насамперед з травня цього року змінюється форма декларацій про доходи. Відтепер для отримання субсидії потрібно буде декларувати доходи всіх членів сім’ї, навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами. У Кабміні пояснюють, що є чимало сімей, у яких чоловік прописаний в одній квартирі, дружина і діти в іншій. Враховуючи те, що дружина зареєстрована з дітьми в помешканні одна, а доходи чоловіка не враховуються, родині надається чимала субсидія. Тепер перевірка буде ретельнішою.

Крім того, на призначення субсидії впливатиме не лише купівля або оплата послуг на суму понад 50 тисяч грн, як було раніше, а й отримання такої суми у спадщину або подарунок. У повному обсязі оплачувати комунальні послуги повинні будуть власники великих помешкань. Зокрема, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а приватного  будинку – 200 кв. м (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей).

Також субсидія не призначатиметься, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років з дати випуску. У субсидії відмовлятимуть тим, хто заборгував оплату за комунальні послуги за понад 2 місяці. Важливо, що рішення про призначення або відмову у субсидії ухвалюватиме комісія на підставі обстеження матеріально-побутових умов родини.

Доцільність отримування субсидії будуть перевіряти представники органів соцзахисту. Такі інспектори матимуть доступ до особистої інформації субсидіантів, а також зможуть завітати до оселі й на власні очі побачити, як живе родина. Перевірки будуть призначатись індивідуально і родина не матиме права не пустити ревізора.

Кому потрібно буде переоформити субсидію? За даними Мінсоцполітики, 80-85% субсидіантів отримають автоматичний перерахунок виплат. Повторно подати документи потрібно буде орендарям житла, внутрішньо переміщеним особам, сім’ям, яким субсидію призначено не на всіх осіб, а лише на тих, які проживають фактично, сім’ям із непрацюючими особами працездатного віку або тим, у яких дохід менший за мінімальну заробітну плату. Звернутися до органів соцзахисту також потрібно буде громадянам, які протягом останнього року робили великі покупки.

«Тим, у кого статки не змінюються, які нічого не купували й у складі сімей немає працездатних осіб, які декларують відсутність доходу, право на субсидію зберігається автоматично», – запевняє директор департаменту соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

За словами заступниці начальника Галицького відділу соцзахисту Олександри Сало, якщо у вас є сумніви щодо необхідності переоформляти субсидію, краще звернутися до відділу соцзахисту й уточнити цю інформацію.

Як переоформити? Для переоформлення субсидії необхідно подати два документи – заяву та декларацію про доходи. Важливо, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи та майно, які впливають на призначення житлової субсидії та її розмір. У разі неповідомлення про зміни надання субсидії припиняється, а суму вже виплачених коштів субсидіант буде зобов’язаний повернути.

Експерти зауважують, що з наступного опалювального сезону розраховувати на субсидію не зможуть ті, хто приховує статки, має великі будинки або має тіньову зайнятість. Водночас, як і минулого року, заощадливі громадяни отримають грошову компенсацію за зекономлені ресурси. Під монетизацію підпадають 150 кіловат електроенергії та 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

Коментарі закриті.