Представники громадськості, сільгоспвиробників та самоврядування району мали змогу в Мені ознайомитися з досвідом Латвії у розвитку сільських територій та отримати поради від латвійських експертів.
1. Земля – найцінніший ресурс. З 90-х років дотепер вартість гектару латвійської землі зросла зі 100 до 10 тисяч євро. З відкриттям ринку землі варто запобігати спекуляції шляхом законодавчого зобов’язання обробітку землі її власником.
2. Відтік людей з села неминучий. Причини – роботизація виробництва та розвиток технологій. Тому варто думати над оптимізацією мережі шкіл та лікарень. Гроші мають «ходити» за дитиною та пацієнтом.
3. Село може конкурувати з містом за людей. Гарний варіант – заробляти гроші в місті, а жити в селі. Для цього в приміських селах мають бути створені відповідні умови, насамперед, екологічні та інфраструктурні.
4. Треба вміти залучати інвестиції. Коли в селі відкривається, наприклад, завод, то до нього прокладається гарна дорога, зводиться житло та інші об’єкти для робітників, від чого виграють і місцеві жителі.
5. Кооперація допомагає дрібним сільгоспвиробникам краще конкурувати на ринку. Тому латиші радять нашим фермерам гуртуватися в різні об’єднання.
6. Бізнес-інтереси не мають погіршувати якість землі. Відповідальність за утримання землі в належному стані необхідно закріпити законодавчо і жорстко контролювати.
7. Стратегія розвитку, яку варто взяти на озброєння сільським громадам, що хочуть збільшення доходів своїх мешканців, – розвиток невеличких сімейних господарств.
8. Молочна галузь – найризикованіша з точки зору банків, тому розраховувати швидко «прокрутити» кредитні гроші в цій галузі не варто.
9. А от над страхуванням замислитись треба – у Європі всі страхують все: урожай, засоби виробництва, житло та життя. На випадок, якщо щось піде не так, як запланували.
10. Майбутнє – за диверсифікацією села, що означає володіння різноманітними активами, кожен з яких має різний рівень ризику, але які разом знижують загальний ризик в цілому. Не можна нашим селянам займатися однією лише картоплею.
2 коментарі