Як обрати одяг та ранець, які не зашкодять здоров’ю школярів радить головне управління Держсанепідслужби України в Чернігівській області.

Перед початком навчального року у батьків виникають турботи пов’язані із підготовкою одягу, взуття шкільних приладь для дітей. Гігієністи надають кілька порад, дотримання яких дозволить уникнути шкоди дитячому здоров’ю. 

Одяг необхідний для захисту людини від несприятливих чинників навколишнього середовища, зумовлює тепловий комфорт, сприяє доброму самопочуттю. Хоча люди приділяють більше уваги його естетичному аспекту, найважливіше для здоров’я організму гігієнічне значення одягу.

В Україні для всіх школярів рекомендована шкільна форма. Вона повинна бути перш за все зручною, якісною, відповідати гігієнічним рекомендаціям та нормативам щодо урахування фізіологічних особливостей дітей, їх віку, зросту тощо. 

Одяг дітей не повинен бути тісним, надто довгим і надто широким, щоб не стискати судини і внутрішні органи, не порушувати функціональні можливості опорно-рухового апарату. Одяг має бути таким, щоб дитина могла самотужки легко вдягатися і роздягатися. Слід приділити увагу вазі одягу, адже від цього залежатиме формування правильної статури у дитини.

Особливо високі вимоги висувають до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту.

Україна не має стандарту на шкільну форму. Але є санітарно-гігієнічні правила та норми вкладання хімічних волокон в матеріали для дитячого одягу та взуття СанПіН № 42-125-4390-87. У документі прописані гігієнічні вимоги до дитячого одягу, а саме чітко нормовано вміст хімічних та натуральних волокон у залежності від розміру одягу дитини.

Крім цього в Україні діє стандарт ДСТУ 4239:2003 “Матеріали та вироби текстильні шкіряні побутового призначення. Основні гігієнічні вимоги”, де регламентується допустимий рівень шкідливих речовин у матеріалах для одягу дорослих та дітей. Дотримання вимог цих документів запобігає надходженню на наш ринок продукції сумнівної якості. Стандарт відповідає вимогам європейських екологічних стандартів Eko-Tex Standart 100 в частині показників екологічної безпеки текстильних та шкіряних матеріалів.

Перш за все, при виборі шкільного одягу, батькам необхідно звернути увагу на маркування, яке міститься на ярлику. Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. На ньому подана інформація про волокнистий склад матеріалу, з якого виготовлений одяг. Віддавайте перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон.

Пам’ятайте, на виробі має бути додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу, де нанесені символи по догляду за ним. Таке маркування є гарантія того, що перед вами товар, виготовлений добросовісним виробником. Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою або просто відсутній.

Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов’язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на виробі з двома лямками. На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак також не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці – є серйозною причиною викривлення хребта.

Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини і дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс. Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ноші. Ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота – 30 см, вага, разом із вмістом, повинна становити не більше 15 % від ваги школяра, а в молодших класах – не більше 10 %.

Лямки ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився суворо на спині, а ніяк не нижче попереку.

Обираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов,  у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Для визначення стійкості барвників проведіть із натиском по поверхні виробу вологою світлою ганчіркою. Сліду від фарби не повинно бути, якщо залишилися кольорові плями – краще не купувати такий ранець. Усі шви на виробі мають бути рівними та міцними із закріпленими кінцями. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими, щоб уникнути можливості травмувати дитину. Застібки мають легко закриватись і відкриватись щоб не привести до травми.

Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб. Пам’ятайте – вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торгівельній мережі повинна мати висновки державної санітарно-гігієнічної експертизи, що засвідчують безпечність даного товару для здоров’я вашої дитини.

Коментарі закриті.