Що читають наші діти?Зараз здобути потрібну інформацію можна значно легшими способами, ніж 10 – 15 років тому. Ввімкни телевізор або поблукай сторінками інтернету – матимеш без особливих зусиль усе, що потрібно. Саме тому, як стверджують фахівці, інте­рес до книги у підростаючого покоління значно менший, ніж у їхніх батьків і дідів.

Спочатку – для душі

Як розповіла заступник директора ЦБС по роботі з дітьми Світлана Петренко, найменшим відвідувачам дитячої районної бібліотеки іноді немає ще й трьох років, коли вони вперше приходять до цього закладу. Звичайно ж, не самі, а з мамою чи бабусею, рідше – з татом чи дідусем.

Читачами в цьому віці вони є дещо умовними, адже читають їм здебільшого дорослі, і вибирають, що читати, також вони. Хоча інколи дітлахи і самі можуть наполегливо вказати пальчиком – ось цю книжечку хочу, а не іншу.

Сприяють збільшенню кількості юних читачів регулярні вистави лялькового театру «Теремок», що працює при бібліотеці. Приходячи на перегляд вистав, діти та їхні батьки додому вертаються не лише з цікавими враженнями, а й з книжками.

Що ж до безпосереднього знайомства з літературою, то, як і колись, сьогоднішня малеча розпочинає його з українських народних казок. Потім ідуть традиційні для багатьох поколінь Андерсен, Перро.
Далі, незважаючи на гримаси політики, російські Сергій Михалков, Агнія Барто, Корній Чуковський. Згодом відкриваються чари творів Всеволода Нестайка…

Спостерігається цікава деталь: від п’яти – шести років і до четвертого – п’ятого класу діти читають «для душі». Тобто, ті книжки, які хочуть, які їм цікаві. А вже у середньому шкільному віці переважає читання «з обов’язку» – те, що вимагає шкільна програма.

…І про любов

Читачами юнацького відділу центральної районної бібліотеки є юнаки і дівчата від 15 років і старші.

– Найбільше ця категорія полюбляє фантастику, детективи і твори про любов. Читають і класику, але, як правило, ту, на яку вже зняті фільми чи серіали, – каже завідувач відділу обслуговування Юлія Грибань. – Є також чимало прихильників містики і жахів. Серед популярних авторів – Марина та Сергій Дяченки, Стефані Майєр, Стівен Кінг, Корній Дара, Пауло Коельо, Ірен Роздобудько, Любко Дереш, Марія Матіос. А також Михайло Булгаков, Данте Алігері, Йоганн Гете і чимало інших.

Щоб легше орієнтуватися в літературному «морі», у відділі є книжкова поличка «Топ-100 книжок для обов’язкового прочитання». Тут на видному місці – список для читача, який складений за результатами узагальнення майже 20 різних рейтингів, думок різних людей, списків лауреатів різних премій.

Особлива увага і у бібліотекарів, і в читачів до вітчизняного конкурсу «Коронація слова». Перші всіляко намагаються забезпечити наявність у районній книгозбірні творів, що там засвітилися, а другі – не пропустити новинок.

І, звичайно ж, як школярі, так і студенти йдуть у бібліотеку за програмною і науковою літературою.

Головна передумова

Для юних відвідувачів районної книгозбірні робиться багато, щоб заохотити до читання. Зокрема, в дитячій бібліотеці діє Програма сімейного читання, мета якої – відновити інтерес до книги в сім’ї, адже саме тут прищеплюються перші паростки любові до друкованого слова.

В обох – і дорослій, і дитячій – бібліотеках передплачено чимало періодики (до речі, цей показник один з кращих в області), проходить чимало різноманітних виставок. Хоч і важко, але поповнюються книжкові фонди.

Польський педагог, письменник, лікар і громадський діяч Януш Корчак колись сказав: «Завдання книги – полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його». Сьогодні наші діти читають «не те» і «не так», як попередні покоління. Однак вони, безумовно, читають. І це є головною передумовою виконання книгою свого завдання, навіть у час суцільної комп’ютеризації.

Коментарі закриті.