Не важливо як голосують. І навіть як рахують не важливо. Важливо, що запишуть. Кляксами на папері під шапкою «Закон України» зараз розпливається начебто жорстка заборона реклами сигарет.

У вересні «Свідомо» аналізувало, як після дворічних боїв тютюновому бізнесу заборонили рекламуватися в пресі та на будь-яких акціях – від концертів до виставок. Також авторів однією з основних причин смертності в Україні позбавили права хвалитися спонсорством, міняти сигарети на будь-що та жертвувати гроші державі.

Тютюновим лобістам начебто вдалося зберегти лише одне місце для реклами. Правда, найбільш важливе для них – у точці продажу. Кіоски, магазини та каси супермаркетів – там, де приймається до 80% рішень купити сигарети. Депутати з усіх фракцій парламенту билися як леви, щоб такі місця і надалі далі блищали постерами, стендами, та відеоінсталяціями.

Пройшло вже більше місяця, але закон досі не направлено Віктору Януковичу на підпис. Чому? «Свідомо» відновило хід історичних подій.

Москва. Січень, 1934 рік

– А сколько получил “против” товарищ Киров? – спитав Сталів у членів рахункової комісії.

– Четыре, – стримано відмовив йому голова комісії Затонський.

– Оставьте мне три, остальное уничтожьте, – наказав Сталін.

289 бюлетенів, де прізвище Сталіна було переклеслено, назавжди зникли з архівів XVII з’їзду ВКПб. Так Іосіф Віссаріонович став її генеральним секретарем.

Київ, 12 травня, 2011 рік. Міжнародний виставковий центр. Фестиваль-дискотека Пиратская Станция Teatro. Urban wave

– Девушка, без пачки сигарет ну никак. Вот, смотрите, здесь можна купить, – розмальована під ляльку білявка з натягнутою посмішкою пояснює – як не купимо з Сашкою цигарок, до лаундж-зони величезної виставкової зали не потрапимо.

– Так ми не палимо взагалі. Що ж нам робити?

– Ну, купите и отдайте друзьям! Разве никто из знакомых не курит?

Таке враження, що серед більш як тисячі гостей тільки я і Сашка не куримо. Вся зала заповнена димом та попелом. Курять і в туалеті, і на танц-полі, і у буфеті.

– Можете сфотографироваться, но для начала… – дівчина інтригуючи розвертає до нас лептоп. По екрану стрибає верблюд. – Купите пачечку Camel.

– Ми не куримо, – вчергове доводиться переконувати консультантів компанії Urban wave, яка під власним брендом проводять вже не перший фестиваль для материнської компанії – гіганта фармацевтичного бізнесу JTI.

Київ. 22 вересня, 2011 рік. Верховна Рада

Під крики вуличної маніфестиції активістів руху «За Україну, вільну від тютюнового диму» ухвалюється закон про заборону реклами сигарет. У повному складі голосують комуністи, Народна партія та група «Реформи заради майбутнього». Більше половини голосів віддає «Наша Україна-Народна самооборона». У Партії регіонів та Блоці Тимошенко закон підтримує меншість.

Саме у цих найбільших фракціях, що начебто смертельно ворогують між собою, пліч о пліч б`ються противники обмежень для тютюнового бізнесу. Найактивніша в Партії регіонів Олена Бондаренко – близька соратниця Бориса Колеснікова, який в уряді гальмував нанесення на пачки страшних малюнків. В БЮТ себе проявляє Олена Кондратюк – дружина гендиректора телеканалу ICTV і власниця рекламної фірми. Саме вона публічно заперечує спробу авторів закону заборонити рекламу і в точках продажу.

Але відстоювати тютюновий бізнес з парламентської трибуни, звідки ведеться телетрансляція та стенограма, незручно. Тому усі тютюнові лобісти висловлюються максимально плутано. Врешті решт заплутують і себе. Після сорока хвилин інтенсивного переписування в залі закон ухвалюється із вимогою зупинити рекламу і в кіосках, магазинах та супермаркетах.

В Раді мало це хто усвідомлює. Відповідальний за голосування Партії регіонів Михайло Чечетов заявляє «Свідомо»: з такою забороною закон би не прийшов. Тобто дирижер фракції влади не знає – двома третинами голосів заборона запроваджена.

Київ. 26 вересня, 2011 рік. Верховна Рада

Спікеру Володимиру Литвину приносять текст закону. Він має передати його президенту. Але, як виявляє співавтор закону Леся Оробець з «Фронту змін», з документу зникають слова. По-перше, про цю саму заборону реклами в місцях продажу, яку парламент ненавмисно ухвалив. По-друге, про заборону афішувати спонсорство, за що всі голосували свідомо. Тютюнникам дають зелене світло надалі організовувати фестивалі, концерти, вечірки, щоб просувати свій товар.

Оробець пише листа Литвину про фальсифікаціїю закону. «Нагадую, що згідно з Кримінальним Кодексом України підробка офіційних документів є кримінально караним злочином, який тягне за собою ув’язнення строком від двох до п’яти років», – заявляє «Свідомо» дівчина-депутат з освітою юриста.

Київ. Ранок. 3 жовтня, 2011 рік

До Литвина відправляють лист з парламентського комітету свободи слова та інформації на захист правок. Саме в цьому комітеті і правили закон. В листі наполягають: «закон потребує належного редагування». Хто пропонує спікеру поставитися до проголосованого конституційною більшістю документу наче як до принесеної до редакції замітки студента журфаку? «Свідомо» отримало копію цього листа. Ось які під ним підписи.

За – ті самі Олена Бондаренко з Оленою Кондратюк. Ще – бютівці Микола Баграєв, Віктор Уколов, регіонали Володимир Ландік, Орест Муц, Олексій Федун, самооборонець Юрій Стець та комуніст Олександр Голуб. Як бачите, ніякого розподілу на «владу-опозицію» в проблемі, що вартує десятки мільйони доларів та, як вважає Світовий банк, мільйони життів, зовсім немає.

Спікер Ради доручає розібратися у справі регуляторному комітетові.

Київ. 17 жовтня, 2011 рік

Голова регуляторного комітету регіонал Володимир Макеєнко рекомендує переголосувати закон. Такий поворот справ надає тютюновому бізнесу нові шанси для успішного лобізму. Від додаткових послаблень до відкладення всього закону «під сукно».

Київ. 20 жовтня, 2011 рік

На цвинтар везуть водія Дмитра. Йому 43 роки. Він помер від інсульту, так і не доїхавши до лікарні. Медики констатували: всьому виною його шкідливі звични – занадто Дімич любив випити та покурити. Курив з 17 років.

Те саме дослідження Світового банку стверджує: повна заборона реклами сигарет може зменшити рівень курців на 7%. В перекладі на український стан справ йдеться про 770 тисяч людей. Реклама в магазинах, на вулиці та концертах далі переконуватиме їх не кидати?

Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова».

Коментарі закриті.